Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
MOL získal 100 % společnosti Italiana Energia e Servizi (IES)

MOL získal 100 % společnosti Italiana Energia e Servizi (IES)

31.7.2007 10:33
Autor: KBC/Patria

Společnost MOL včera oznámila, že podepsala smlouvu na koupi 100% podílu v Italiana Energia e Servizi (IES) poté, co vyhrála šest měsíců trvající aukci. Kupní cena odpovídá násobkům EV/EBITDA u srovnatelných transakcí a zároveň je ve shodě s dlouhodobým cílem MOL na cíl na 16% návratnost segmentu downstreamu. Přesná kupní cena bude stanovena na základně rozvahy, která bude připraven k uzavření transakce a bude předmětem úpravy o několik položek. Konečná cena bude zveřejněna po uzavření transakce v souladu s doložkami o utajení v transakčních dokumentech. Uzavření celé transakce zároveň podléhá souhlasu antimonopolního úřadu a očekává se ve 4Q07.

IES je italská rafinérská a marketingová společnost, která vlastní rafinérii v italském městě Mantova (2,6 mtpa), která se nachází v severní Itálii. Rafinérie zpracovává těžkou ropu dodávanou 124 km dlouhým ropovodem vlastněným IES z přístavu Marghera, její hodnocení indexu Nelson Complexity je 8,36 a ukazatel využití dosahoval v loňském roce 96 %. Skupina IES v současnosti obsluhuje 165 čerpacích stanic (z toho 30 patří společnosti), které se v převážné většině nacházejí v blízkosti rafinérie. Výrobky odpovídají standardům EU na 10 ppm benzínu a 50 ppm nafty. Investice na splnění požadavků od roku 2009 (10 ppm u nafty) v současnosti probíhají. Výnos rafinérie je orientován na poloviční destiláty, které tvoří 47 % ze současné produkce, zatímco výnos z lehkých destilátů činí 17 %. IES ve fiskálním roce končícím 30. června 2006 reportovala EBITDA 98 mil. EUR při tržbách 1 295 mil. EUR. Čistý zisk během stejného období dosáhl 43 mil. EUR. IES měla k červnu 2006 čistý dluh ve výši 309 mil. EUR.

Prostřednictvím programu na rozvoj, s kapitálovými výdaji 130 mil. EUR v příštích pěti letech, by se měla zvýšit provozní kapacita rafinérie na 3 mtpa s odpovídajícím nárůstem kapacity ropovodu.

Náš názor: Tiskové zprávy uvádí, že celková kupní cena dosahuje 800 mil. EUR včetně převzetí dluhu 309 mil. EUR. To znamená 8,2x EV/EBITDA pro tuto transakci, zatímco P/E dosahuje 11,4x. Násobky nám naznačují, že MOL za IES zaplatila spravedlivou cenu. Ze strategického úhlu pohledu nicméně není zřejmé s jakými synergiemi s italskou společností MOL počítá, protože ta je relativně daleko od stávajících downstreamových aktiv. Plánované rozšíření kapacit se zdá být rozumné, ale s ohledem na poměrně velké zadlužení IES (zhruba 60 %) bude muset MOL, podle našich předběžných informací, dát do italské společnosti další peníze.
Podle informací, která nám poskytla MOL by se mohla hrubá hodnota ocenění po částech ukazatele EV u společnosti IES pohybovat blízko udávané kupní ceny. Rafinační kapacitu oceňujeme na 748 mil. EUR (za použití 18 mil. USD/kbpd při kapacitě 57 kbpd) a na 43,8 mil. EUR u retailového segmentu (2 mil. USD na jednu čerpací stanici u 30 čerpacích stanic COCO), což dává dohromady 792,7 mil. EUR. Připomínáme, že společnost také vlastní 135 čerpacích stanic DODO a 124 km dlouhý ropovod, což by mělo být také přidáno k našemu ocenění po částech.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data