Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
EK: Letošní deficit veřejných financí ČR bude nižší, než plánovaných 2,9 % HDP

EK: Letošní deficit veřejných financí ČR bude nižší, než plánovaných 2,9 % HDP

13.2.2008 15:49
Autor: ČTK

Brusel/Praha 13. února (zpravodaj ČTK) - Česká republika by měla nadále pokračovat v omezování státních výdajů, včetně toho, že sníží počet státních zaměstnanců a omezí růst jejich mezd. Vyplývá to z hodnocení takzvaného konvergenčního programu Česka, jenž je jakýmsi plánem na cestě země k euru a který dnes schválila Evropská komise.

Celkové vyznění hodnocení hospodaření českého státu od Evropské komise je nicméně pozitivnější než loni, kdy Česko sklidilo poměrně ostrou kritiku za rostoucí deficit veřejných financí. Ten se ale nakonec ukázal daleko menší, než původně předpovídaly odhady. "Díky příznivému makroekonomickému výhledu a lepšímu plnění rozpočtu v roce 2007, než jaké se očekávalo, by Česká republika měla následně docílit i silnější fiskální konsolidace, než jakou si kladla za cíl," uvedla komise.

To v podstatě znamená, že česká vláda by měla snižovat schodek veřejných financí rychleji, než si původně naplánovala. Brusel navíc očekává, že letošní deficit veřejných financí bude nižší než plánovaných 2,9 procenta HDP. V roce 2009 má schodek činit 2,6 procenta HDP a v roce 2010 pak 2,3 procenta HDP. "Česká republika má nyní velkou příležitost snížit svůj schodek za rok 2008 výrazně pod hranici tří procent HDP," řekl eurokomisař pro hospodářské a měnové otázky Joaquín Almunia.

Ministr financí Miroslav Kalousek (KDU-ČSL) zdůraznil, že komise hodnotí pozitivně kroky, které česká vláda podnikla k ozdravění veřejných financí, i její konvergenční program. "Toto doporučení, které vede k omezování výdajů ve státní správě, je doporučení, které jde v duchu reformních snah české vlády," řekl Kalousek ČTK.

Vláda Mirka Topolánka (ODS) si snižování počtu státních zaměstnanců dala jako jeden z hlavních cílů. Ve svém programovém prohlášení uvedla, že do roku 2010 sníží počet zaměstnanců státní správy nejméně o tři procenta ročně. "Samozřejmě si umím představit, že bychom ještě přitvrdili, ale zkuste tuto otázku položit paní (Aleně) Vondrové, předsedkyni odborových svazů ve státní správě," dodal Kalousek.

Vondrová dnes ČTK řekla, že se stanoviskem komise nemůže souhlasit. "Je evidentní, že Evropská komise vůbec nezná konkrétní situaci v Česku. Její postoj vychází od zeleného stolu," uvedla. Dodala, že odbory se optimalizaci počtu zaměstnanců nebrání. V některých oblastech ale již prý propouštět nelze, protože by se to nepříznivě odrazilo na kvalitě služeb. Pokud by dále klesal počet zaměstnanců, měl by stát podle Vondrové říct, že některé služby nebude poskytovat.

Platy státních zaměstnanců letos vzrostly o 1,5 procenta. "Inflace v lednu dosáhla 7,5 procenta. Propad reálných platů je extrémní," dodala odborářka. Pokud by se mzdy podle ní dál vyvíjely podobně, budou schopní lidé z úřadů a institucí odcházet.

Analytik Raiffeisenbank Aleš Michl rozpočtové schodky kritizuje, ale s omezením růstu mezd státních zaměstnanců nesouhlasí. Špičkoví zaměstnanci by podle něj měli dostat přidáno, ti, co se "vezou", zase ubráno. "Všichni o reformách veřejných financí mluví, ale obvykle vznikají jen parametrické změny. To, že cílem v roce 2010 je stejný deficit veřejných financí, jako jsme měli loni, považuji za pohrdání naším ekonomickým růstem," podotkl.

Reformní balíček, který začal platit od začátku letošního roku, komise označila za krok správným směrem. Další kroky by ale měly následovat. Existuje ovšem i několik vážnějších rizik, která by měla česká vláda omezit. "Česká republika je nadále vystavena vysokému riziku, pokud jde o udržitelnost veřejných financí," dodala komise. Brusel sice oceňuje, že vláda již učinila první reformní kroky ve zdravotnictví, ale stále chybí reforma důchodového systému a další opatření v samotném zdravotnictví.

Komise zároveň ČR vyzvala, aby nejpozději do roku 2012 dosáhla takzvaného střednědobého cíle, který předpokládá schodek veřejných financí kolem jednoho procenta HDP. I tak ovšem současná podoba českého konvergenčního programu zaručuje nápravu schodku veřejných financí v letošním roce.

Komise kromě českého konvergenčního programu hodnotila i hospodaření osmi dalších členských států EU. Nejhůře přitom dopadlo Lotyšsko, kterému prý hrozí po rychlém růstu ekonomiky "tvrdé" přistání. Evropská komise tamní vládu vyzvala, aby zpřísnila rozpočtovou politiku a udržela pod kontrolou růst mezd. Lotyši prý podcenili nebezpečí, které může přinést vysoká inflace v kombinaci s masivním růstem domácí poptávky a některými vnějšími rizikovými faktory.


Váš názor
 • Vláda si poradí
  13.2.2008 16:14

  Nejefektivnější snižování schodku je prodat akcie ČEZ. Jsou sice vysoce výnosné ale to je zřejmě jedno. Heslo "po nás potopa" je pro vládu ODS typické.
  SAM
  • Re: Vláda si poradí
   13.2.2008 23:56

   Doufám, že to myslíš ironicky. Prodej majetku schodek nesníží, stejně jako nákup majetku nesníží zisk. Nechápu, jak někteří lidé na ministerstvu financí, kteří by tomu měli rozumět, mohou vypustit z huby takovou blbost, jako že schodek pokryjí prodejem majetku. To je jakoby si podnikatel mohl nadměrný zisk zase snížit nákupem majektu (zvýšením základního jmění) aby nemusel platit daně. To by ho berňák hnal! Prožrání podstaty přece není řešení, to má stejnou hodnotu, jako další zadlužování na úkor budoucnosti.
   HonzaH
  • Re: Propouštění státních zaměstnanců
   13.2.2008 22:12

   Jsem zvědavá kolik státních zaměstnanců opustí svá místa možná personální audity po kterých volá ministr Pospíšil by bylo nutné provést v co nejktatší době. V době zavádění moderních technologií ubývá všude na úřadech mechanické práce, ale nikoho nevidím, že by se bál o práci všude klídek a pohoda.
   Andulka
Aktuální komentáře
21.5.2018
22:01Wall street: Dow Jones opět pokořil 25 000 bodů
18:24Na jaké hodnotě uzavře index S&P 500 na konci roku
17:58PŘIVÁDÍME: Juventus FC. Akcie klubu s „nejchytřejší“ přestupní a hráčskou platovou politikou
17:38Švédové už pociťují nezamýšlené důsledky přechodu na bezhotovostní společnost
17:26Akcie Tesly posilují. Pražská burza zakončila ztrátou  
17:21Zájem o riziko na trzích převládá, ale Itálii obchází. Koruna dál nabírá ztráty  
16:35CEFC Shanghai, dcera čínské CEFC Energy, nedokáže splácet dluh
16:14Globální dividendy byly v prvním čtvrtletí rekordní
16:04Pompeo: Írán pozná nevídaný finanční tlak, jadernou zbraň nezíská
15:17Ničí velké technologické firmy maloobchodní trhy?
14:23UNIMEX GROUP - Oznámení o fúzi společností
13:58Týdenní výhled: Hrozba cel odvolána, brzdit mohou evropská data. Výsledkovou sezónu uzavře retailový komplex  
12:33Viceguvernér ČNB Hampl: Ekonomika se přehřívá, je čas utáhnout kohouty
12:16Šéf Ryanair (+3,6 %): Některé aerolinky nepřežijí zimu
12:12Atraktivní světové akcie už od zítřka na domácí burze a za koruny!
11:06Itálie versus Čína. Trhy začaly pozitivně, ale eurodolar moc úspěšný není  
10:44Má nemocenská vůbec smysl?
10:15PX mírně roste při slabších objemech. Část evropských burz je kvůli svátkům zavřená
9:51HN: J&T převzala vedení i v některých dceřiných firmách CEFC
9:11Rozbřesk: Vyšší výnosy odráží důvěru ve vyspělé ekonomiky… co ji může nahlodat?

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba