Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
MF: Deficit veřejných financí klesne do roku 2011 na 1,2 procenta

MF: Deficit veřejných financí klesne do roku 2011 na 1,2 procenta

30.5.2008 16:00
Autor: ČTK

Deficit veřejných financí by měl do roku 2011 klesnout na 1,2 procenta z loňských 1,6 procenta. Do té doby by se měl pohybovat kolem 1,5 procenta hrubé domácího produktu. Vyplývá to z dnes zveřejněného fiskálního výhledu ministerstva financí. Česko by tak mělo v následujících letech plnit tříprocentní maastrichtské kritérium, které je mimo jiné nutné i k přijetí eura.

ČR se podle MF v rámci pravidel EU zavázala snížit strukturální deficit na jedno procento HDP nejpozději do roku 2012. Současné vládní záměry přitom směřují k dosažení vyrovnaného hospodaření okolo roku 2014.

"Fiskální odhady ministerstva financí jsou realistické a spíše opatrné. Schodek vládního sektoru by mohl být letos i nižší než předpovídaných 1,5 procenta HDP," uvedl hlavní ekonom Patria Finance David Marek. Pokud se totiž bude podle něj pohybovat letošní růst ekonomiky mezi 4,5 až pěti procenty, mohl by deficit klesnout k 1,2 procenta. "Právě ekonomika nejvíce pomohla a stále pomáhá ke snižování rozpočtových deficitů," dodal.

Současný výhled a jeho splnění ovšem podle úřadu ohrožuje například načasování a způsob provedení plánované majetkové odškodnění církví, konečná podoba zdanění fyzických osob od roku 2009 a růst objemu mezd a platů ve vládním sektoru. Církevní majetek i způsob snížení daňového zatížení lidí v příštím roce jsou v současnosti spornými tématy ve vládní koalici.

Deficit veřejných financí klesá rychleji díky rekordnímu růstu ekonomiky v uplynulých letech a nižšímu schodku státního rozpočtu v loňském roce. Ještě v loni v listopadu přitom odhady ohledně deficitu veřejných financí hovořily o 3,4 procenta za rok 2007.

Vzhledem k příznivému výsledku roku 2007 MF změnilo pohled na dopad výdajových škrtů na českou ekonomiku. "Současná strategie uvažuje pouze pozvolné snižování deficitu do roku 2012 a velmi omezené makroekonomické působení fiskální politiky v jednotlivých letech. Vzhledem k přehodnocení očekávaného vývoje sociálních výdajů bude restriktivní dopad na disponibilní důchod domácností o něco mírnější," uvádí materiál.

Další vliv na mírnější dopady rozpočtových omezení budou mít podle úřadu i rozsáhlé převody do rezervních fondů ministerstev v minulých letech. Ty totiž budou sloužit jako dodatečný zdroj pro výdaje v roce 2008 a případně i v letech následujících. Na konci roku 2007 bylo v rezervních fondech 96 miliard korun.

Letošní schválený rozpočet zatím počítá se schodkem téměř 71 miliard korun, tedy s celkovými výdaji 1,107 bilionu korun a příjmy 1,037 bilionu. V loňském roce skončilo hospodaření státního rozpočtu schodkem 66,4 miliardy korun. Výdaje státu loni činily jeden bilion korun.

Vývoj deficitu veřejných financí (metodika ESA 95)

2007 2008 (predikce) 2009 (výhled) 2010 (výhled) 2011 (výhled)
Deficit (v pct. HDP. - 1,6 - 1,5 - 1,6 - 1,5 -1,2

Zdroj: Fiskální výhled MF

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data