Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Barroso: Národní dohled nad finančním sektorem je nesmyslný

Barroso: Národní dohled nad finančním sektorem je nesmyslný

22.10.2008 17:13
Autor: ČTK

Brusel (zpravodaj ČTK) - Finanční krize prokázala, že dohled nad finančním sektorem jen na národní úrovni je nesmyslný. Novinářům to dnes při zahájení činnosti skupiny odborníků, kteří mají EU pomáhat s řešením finanční krize, řekl předseda Evropské komise José Barroso. Podle něj jsou trhy globální záležitostí. Tuto myšlenku prosazuje i francouzské předsednictví EU v čele s prezidentem Nicolasem Sarkozym, ale celá řada států, včetně České republiky, ji odmítá.

"Trhy jsou globální a národní dohled už nadále nedává žádný smysl," řekl Barroso. EU se na posledním unijním summitu shodla na tom, že národní regulátoři, jakou v Česku je Česká národní banka, by napříště měli úžeji spolupracovat. Výrok předsedy komise je ovšem dalším příklonem ke vzniku jakéhosi super-regulátora, o němž dosud mluvil především Sarkozy či představitelé několika dalších států. Češi a další se ovšem bojí, že by ztratili kontrolu nad svým trhem.

S určitými úpravami v pravomocích regulátorů počítá návrh směrnice o kapitálové přiměřenosti, který před časem představila právě Evropská komise. V současnosti se regulátoři starají především o domácí bankovní trh, v budoucnosti by se ale měli snadněji dostávat také k informacím z jiných členských států unie. V EU je přes 40 bank, které působí ve více státech unie.

Unie plánuje vznik takzvaných kolegií, která mají tvořit národní regulátoři, v českém případě tedy Česká národní banka. Kolegia by měla dohlédnout na to, že pravidla finančního trhu jsou aplikována stejně ve všech členských státech EU a nejsou porušována.

Některé, zejména menší státy včetně Česka se obávají, aby se rozhodovací kompetence nepřesunuly od národních regulátorů k regulátorům v zemích, kde má sídlo mateřská banka finančního ústavu, který působí v několika státech. Ministr financí Miroslav Kalousek již dříve ČTK řekl, že Česko přenos kompetencí mezi státy nepodporuje.


Váš názor
 • Kalousci
  22.10.2008 23:11

  Tady je vidět jak nesmyslny trvani na myšleni z minulych stoleti muze poškodit moderní přístupy k řešení takovych kolosalnich krizí, jakou teď prochazime my všichni, možná že ne hned teď, ale v čase jistě, zvláště, když budeme mít v čele takový lidi jako je Kalousek a spol. Mohou opravdu způsobit svou hloupostí mnoho škody.
  Thorn
  • Re: Kalousci
   22.10.2008 23:28

   naši politici mají dost dobrý důvod dělat všechno možné proto, aby nepřišel někdo,kdo se jim bude dívat pod pokličku. Když se dočteme o tom, jak ČD "proinvestují" 170 mil. za půl roku v pochybných kampaních a sponzoringu, jak ČEZ sponzoruje a rozdává, kolik toho asi zůstane nepopsáno. Dobře vědí , proč nechtějí nikoho " z venčí"
   TBA
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:30UK - Maloobchodní tržby bez PHM, m/m
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Prodeje starších domů