Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Kalousek: Vláda připravuje plán pro případ krize

Kalousek: Vláda připravuje plán pro případ krize

26.11.2008 11:48
Autor: ČTK

Praha (ČTK) - Vláda připravuje záložní plán pro případ, že by růst ekonomiky v příštím roce zpomalil pod dvě procenta. Na dnešním jednání sněmovního rozpočtového výboru to řekl ministr financí Miroslav Kalousek. Jakékoli jeho detaily ale odmítl upřesnit s tím, že nechce vytvářet žádnou "virtuální realitu".
"Padne-li růst pod dvě procenta, pak jsou na místě cílené, adresné, dočasné impulzy," řekl Kalousek.

Výbor se dnes opět zabývá návrhem státního rozpočtu na příští rok. Připravit má návrh usnesení pro druhé čtení ve sněmovně. Poslanci by měli také rozhodnout o balíku více než 1400 žádostí o dotace z rozpočtu. Koaliční i opoziční poslanci se dnes dostavili v plném počtu, oba tábory mají stejný počet hlasů.

Návrh rozpočtu se hned zkraje setkal s kritikou předsedy výboru z opoziční ČSSD Bohuslava Sobotky. Ten za jeho hlavní chybu označil to, že návrh neobsahuje žádné kroky proti dopadům současné finanční krize. "Rozpočet se tváří, jako kdyby žádná krize neexistovala," řekl Sobotka.

Kalousek se ale hájí tím, že současná situace je bezprecedentní. Ještě nikdy nebylo tak obtížné odhadnout ukazatele vývoje ekonomiky, zdůraznil. S ohledem na hrozící výpadek příjmů chce začátkem příštího roku zavázat výdaje ministerstev tak, aby odpovídaly příjmům státního rozpočtu. Nejde ale podle něj o žádné škrty.

Kalousek také sněmovně předložil novelu zákona o rozpočtových pravidlech. Sám zdůrazňuje, že jde o technickou novelu. Ta má kromě jiného umožnit vládě, aby použila peníze z rezervních fondů ministerstev na úhradu schodku státního rozpočtu. Jak dnes ČTK řekl Kalouskův náměstek Eduard Janota, šlo by o nevyužité peníze určené na předfinancování akcí z fondů Evropské unie, které si ministerstva odložila stranou od září 2004 do letošního února. Jejich objem odhadl na jednotky miliard korun.

Snížení růstu ekonomiky příští rok pod dvě procenta předpovídá Česku aktuální zpráva Mezinárodního měnového fondu. Podle Evropské komise růst české ekonomiky zpomalí v roce 2009 na 3,6 procenta. Česká národní banka snížila v prognóze odhad růstu HDP v příštím roce na 2,9 procenta, podle ministerstva financí HDP poroste v roce 2009 o 3,7 procenta.


Váš názor
 • Vláda přinášející peklo
  27.11.2008 9:05

  To všechno je pravda,ale jak to reřit? Malé stavební firmy jsou ve "sračkách" a krachují,kdo jim pomůže?Jsou insolventní,v důsledku rozhodování vlády o zakázkách pro SKANSKU a TCHAS. Teď už dochází i na ně. Pokud tyto firmy nedostanou pomoc,ty strední a malé,tak zaměstnanci skončí na úřadu práce.
  profa
  • Re: Vláda přinášející peklo
   27.11.2008 10:38

   Podle mne je to vláda co nevládne. Politici mají plnou hlavu starostí jak řešit svoje vájemné aférky a zabývat se sami sebou , jak se udržet v sedle. stale je slyšet, že udajně demokracie je nejlepší co kdy bylo vynalezeno, u nás pojem demokracie znamená dostat se na volitelné místo na kandiátce a pak mám vystaráno po celé volitelné období, tak je nastavený volební systém a Ti kterým to tak vyhovuje ho nezmění. Vládnou ředitelé odborů na ministerstvech, kterým vesele administrativa bují pod tíhou byrokracie,kterou uměle vytváří, nabírají další a další lidi, kteří by udělali lépe kdyby celý den mastili hry na počítačí a vůbec nemyleli, protože když myslí tak aby vymysleli problém, který budou vzápětí řešit. Za součané situce není síla a vůle něco měnit. OH
   OH
 • Proč?
  27.11.2008 7:41

  Připravovat scénáře, neustále upravovat daně (jen přes 300 změn v zákoně o DPH), úpravy z zákonech z příjmu - nenechat vydechnout, stálé změny úpředníků, které nemají žádný praktický význam, ale otravují život tisícům jiných, kteří je musí studovat, kupovat a instalovat počítačové upgrady. Úředníci, kteří celý rok vymýšlí bejkárny, aby obhájili své nezasloužené platy. Pak vydávají publikace o změnách - jistě bez honoráře, školí firma a daňové poradce také jistě zdarma a znovu celý další rok vymýšlí jak přesunout položku A do B, kde sníží půl procenta, což je ve výsledku nula nula nic. Tak tohle dopouští páni ministři na financích už léta a vůbec jim to nevadí a teď se budou dělat scénáře, když hlavním důvodem propouštění a poklesu je prudké posílení koruny a tudíž ztráta konkurenceschopnosti. Kde je slibovaný a před volbami tak vehementně medializovaný jednostránký daňový formulář daňového přiznání , kdy jso u sliby zjednodušující podnikatelskou administrativu. Ze scénářů stejně zůstanou jen scénáře. OH
  OH
 •  
  26.11.2008 12:23

  Současnou krizi bych řešil přes daně, takže bych v roce 2009 snížil daně firmám i občanům.
  Vizionář
 • ona už tady částečně je
  26.11.2008 11:53

  Firmy snižují náklady,připravuje se propouštění ve firmách....firmy krachují...Kalousek zaspal
  profa
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba