Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
SOS Orco: Změna vedení firmy je nevyhnutelná

SOS Orco: Změna vedení firmy je nevyhnutelná

26.3.2009 13:29
Autor: mediafax

PRAHA (MEDIAFAX) - Sdružení minoritních akcionářů společnosti Orco (SOS Orco) považuje žádost firmy o soudní ochranu před věřiteli, za potvrzení svých obav ze způsobu, jakým je ORCO Property Group v posledních měsících řízeno. Sdružení to dnes uvedlo ve své tiskové zprávě.

„Dosud jsme se vždy snažili hovořit mírně a se snahou o dohodu, nechtěli jsme zbytečně zvyšovat napětí. Ale změna situace nás nutí prohlásit, že na valné hromadě na konci dubna budeme požadovat naprostou a důslednou změnu vedení firmy,“ uvedl předseda sdružení SOS Orco Luboš Smrčka.

Společnost Orco uvedla, že důvodem žádosti je potřeba získat čas pro jednání s věřiteli a potencionálními investory, tedy na finanční restrukturalizaci společnosti. Podle Smrčky má však žádost o soudní ochranu přinejmenším dvě možná vysvětlení. Podle prvního je situace firmy opravdu natolik vážná, že jde o nezbytný krok k tomu, aby nedošlo k jejímu okamžitému zhroucení. „Nelze to vyloučit, ostatně neustálé oddalování zveřejnění výsledků společnosti za loňský rok tomu také nasvědčuje. Avšak neumíme si představit, že by k tak razantnímu zhoršení situace, jaké nastalo během posledních několika měsíců, mohlo dojít bez toho, že by se management dopustil celé série, slušně řečeno, neomluvitelných pochybení,“ uvedl Smrčka.

SOS Orco upozorňuje, že jednání s věřiteli a investory v situaci soudní ochrany je nutně nevýhodné a společnost bude ve slabém postavení vůči svým partnerům: „Současné vedení tak přiznalo svoji fatální porážku a odchod je asi nejčestnější způsob řešení situace. Hlavní jednání o záchraně společnosti Orco by měl vést nový management, který bude důvěryhodný pro akcionáře, investory i finanční instituce.“

Za možné vysvětlení žádosti o soudní ochranu ale považuje Luboš Smrčka také pokračování snahy managementu o zastavení obchodování akciemi Orco na veřejných trzích. „Minulý pokus o zastavení obchodů vedení většiny trhů, kde jsou akcie Orco kotovány, odmítlo s tím, že management společnosti nedokázal čestně obhájit svůj požadavek. Soudní ochrana před věřiteli je v tomto smyslu pádným argumentem,“ poznamenal Luboš Smrčka. Pražská burza zastavila obchody nejméně do pátku, čeká však na další informace od emitenta.

Smrčka dodává, že růst ceny v posledních dnech, kdy v Praze dosáhly akcie ceny vyšší než 157 korun za kus a to při relativně velkých objemech obchodů, ukazuje na snahu některých investorů zvýšit svůj podíl před valnou hromadou na konci dubna. „Nemohu mluvit za naše jednotlivé členy, ale nevím o tom, že by některý z nich posiloval svoje pozice. Naše sdružení se soustřeďuje spíše na organizování drobných akcionářů do akceschopné skupiny, jako sdružení nedisponujeme žádnými prostředky k tomu, abychom získávali vyšší podíl ve firmě,“ uvedl Luboš Smrčka.


Reklama
Nově na Patria.cz - obchodní signály na forexu podle technických indikátorů ADX, Williams R% a klouzavých průměrů!
Váš názor
 • OMYL mediafax
  26.3.2009 16:01

  není v éteru žádná jiná informace než tato: Pozastavení obchodování emise ORCO Tisk 26.3.2009 Dnes před zahájením obchodování burza dočasně pozastavila obchodování s emisí akcií ORCO (ISIN LU0122624777) a emisí dluhopisů (ISIN CZ0000000195) na burzovní den 26.3. 2009. Důvodem je emitentem zveřejněná informace o zahájení řízení na ochranu před věřiteli ve Francii. Obchodování bude pozastaveno pouze na dnešní den a zítra bude obnoveno, pokud burza neobdrží další zásadní informace. zdroj www.pse.cz
  ferda
 • Kontakt na SOS orco
  26.3.2009 13:55

  Prosim poslite mi kontakt na SOS ORCO alebo na p.Smrcka. Radi sa so svojimi akciami k nim pridame, aby sme na VZ boli silnejsi partner voci ostatnym velkym akcionarom. Piestansky investori traders.pn@gmail.com
  • Re: Kontakt na SOS orco
   26.3.2009 14:13

   Smrcka.Lubos@quick.cz nebo na stránkách Vysoké školy ekonomické kde ing. Smrčka působí .
   historik
   •  
    26.3.2009 14:14

    myšleno VŠE Praha - Žižkov .
    historik
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
1:30JP - CPI, y/y
14:00DE - Harmonizovaný CPI, y/y
14:30USA - HDP, q/q a
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university