Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Fitch: Východ Evropy čelí největší recesi od pádu komunismu

Fitch: Východ Evropy čelí největší recesi od pádu komunismu

1.4.2009 12:35
Autor: ČTK

Londýn (ČTK) - Země střední a východní Evropy čelí největší hospodářské recesi od pádu komunismu před 20 lety. Uvedla to dnes mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings. Východ Evropy podle ní doplácí na propad mezinárodního obchodu a pocítí dopady finančních šoků, které zasahují region.

Z celkové předpovědi ale nejsou poznat rozdíly mezi jednotlivými zeměmi. Už teď si přitom zcela jinak vede například Maďarsko a jinak Slovensko nebo Česká republika.

"Fitch předpovídá, že hrubý domácí produkt (HDP) se v letošním roce v zemích střední a východní Evropy sníží o 3,1 procenta. Po čtyřprocentním růstu v roce 2008 a průměrném růstu 6,8 procenta v období pěti let do konce roku 2007 to bude znamenat hlubokou a náhlou recesi," poznamenal Edward Parker, který je v agentuře Fitch šéfem oddělení státních ratingů pro střední a východní Evropu.

Fitch podle Parkera navíc očekává, že výraznější zlepšením nelze čekat ani v příštím roce. Region jako celek už sice nebude klesat, ale souhrnný růst dosáhne asi pouze 1,4 procenta. "To nebude stačit na to, aby se dál nezvyšovala nezaměstnanost a nestupňoval tlak na státní finance," podotýká Fitch.


Váš názor
 • pis(álkové)
  1.4.2009 13:32

  Hodně by mě zajímalo co je to za odborníky. Sedí v USA a čtou članky od kolegu z UK a myslej si, že jsme 100 let za opicemi. Nebo to napsal Maďar, který byl nejdál v Lotyšsku popř. v Estonsku. Prostě mám pocit, že nás takové články poškozují a srážejí na úroveň východních zemí. Vždyť ČR je na tom dnes lépe než Portugalsko nebo omylem EU Řeckem.
  Domin
  • Re: pis(álkové)
   1.4.2009 16:17

   Pokud uvedená čísla nejsou aprílovým žertem, tak jde o konstatování vývoje časové řady. Bohužel ta čísla byla hezká posledních 5 let (vlastně ná to oslavuje) a teď nebudou. Ještě před 4-5 měsíci naši politici hlásali, že nás krize obejde, to je konstatování. Postojem k radaru jsme významně napomohli k eskalaci energetické krize, kterou naši politici bravurně zažehnali (něco jako workholický hasič). V poslední době se rozšířilo rčení "to nás poškozuje" (nejprve oslabení koruny, protože jsme v jednom pytli s Maďarskem, později pád vlády, který z nás dělá banánovou republiku, a dnes Fitch viz. výše). Vlastenců není nikdy dost. Skutečnost je taková, že jedni politici udělají vše, aby se tam udrželi a druzí aby se tam dostali a k tomu jim dopomáhej vlastenec, který je in.
   Mudrc
  • Re: pis(álkové)
   1.4.2009 13:36

   a jak se pak cítí Rakousko a Slovinsko ?
   Domin
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data