Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Krize zlevnila průmyslové nemovitosti a jejich cena bude dále klesat

Krize zlevnila průmyslové nemovitosti a jejich cena bude dále klesat

25.6.2009 14:52
Autor: mediafax

PRAHA (MEDIAFAX) - Krize zasáhla i průmyslové nemovitosti, v řadě regionů jejich obsazenost výrazně klesla a s tím spadla i jejich cena. Neobsazenost v příštích šesti až devíti měsících ještě poroste, vyplývá t z analýzy a predikce poptávky provedené společností Colliers International a zveřejněné ve čtvrtek.

Statistická data dále ukazují, že většina předních developerů zastavila riskantní spekulativní výstavbu a omezila i plánované expanze do nových regionů. „Pokud ke stavbě přeci jen dochází, vyžadují banky pro poskytnutí úvěrování podpis budoucích nájemních smluv alespoň pro 50 procent celkové plochy,“ říká Karel Stránský, Managing Partner Colliers International.

Pokles výstavby je výsledkem jednak poklesu poptávky, jednak problémů s financováním a také poměrně vysokého podílu dosud nepronajatých skladových a výrobních prostor postavených na spekulativní bázi v letech 2007 a 2008. „Na základě dosavadního vývoje poptávky lze předpovědět, že se nájemní aktivita v letošním roce s největší pravděpodobností přiblíží pouze úrovni z roku 2006. V nadcházejících dvou letech je společnost Colliers International připravena na další pokles,“ uvádí firma ve své zprávě.

Statistický model ukazuje nejvyšší závislost nájemní aktivity s tempem růstu českého hrubého domácího produktu a s tříměsíční sazbou PRIBOR. Po vrcholu v roce 2007 nastává výrazný pokles obou hospodářských veličin a zároveň i nájemní aktivity.

V 1. čtvrtletí letošního roku se s nejvyšší mírou neobsazenosti stávajících prostor (65 procent) potýká střední Morava, následuje severní Morava se 40 procenty. Více než 20procentní neobsazenost je na Plzeňsku, dálnici D5 a v okolí rychlostní komunikace R10. Sklady v Praze a blízkém okolí jsou neobsazeny téměř ze 17 procent.

„Různé podíly volných ploch k pronájmu a odlišná míra poptávky mají na svědomí jistý druh schizofrenního chování na trhu průmyslových nemovitostí,“ konstatuje zpráva. V regionech s vysokou neobsazeností je možné dosáhnout nízkého nájemného a setkat se s vyšší mírou flexibily pronajímatelů. Opačné chování panuje v regionech s nízkou (např. jižní Morava, dálnice D1 a Vysočina) nebo dokonce nulovou neobsazeností (Ústecký kraj a východní Čechy), kde je nájemné relativně vysoké a developeři nejsou nuceni k flexibilitě při vyjednávání nájemních a obchodních podmínek.

„V následujících šesti až devíti měsících neobsazenost dále poroste a ke konci tohoto období nastane velmi vhodná doba k tomu, aby uživatelé či stávající nájemci přistoupili k uzavření nových nájemních vztahů, případně k přejednání stávajících nájemních podmínek. I pro investory bude v této době dostatek zajímavých příležitostí,“ uzavřel Stránský.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - Harmonizovaný CPI, y/y
16:00USA - Prodeje nových domů
20:00USA - Zápis z jednání FOMC