Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Aktivně, nebo pasivně?

Aktivně, nebo pasivně?

10.08.2009 12:22
Autor: Petr Žabža, Patria Online

„Aktivně řízené podílové fondy jsou nástrojem pro pasivní investory, zatímco pasivně řízené ETF jsou nástrojem investorů aktivních“.

Jedna z nejčastějších otázek, kterou moji kolegové a já od klientů dostáváme (kromě záludné otázky „Kam to půjde?“) je ta, zda je pro ně ve vztahu ke správě jejich peněz vhodnější přístup aktivní, či naopak pasivní. Problémem je, že právě na tuto otázku není vlastně žádná dobrá odpověď. Někdo bere investování jako hobby, stejně jako někdo jiný sbírá známky nebo fotí na Ruzyni letadla. Pro někoho je naopak práce s penězi spíše přítěží a i když volné finanční prostředky má, raději to nechá „na někom jiném“. Oba přístupy mají svá pro a proti. Porovnání jejich výhod a nevýhod lze ilustrovat i na rozdílu mezi otevřeným podílovým fondem a indexovou akcií.

Dovolím si tvrdit, že aktivně řízené podílové fondy jsou nástrojem pro pasivní investory, kteří rádi přenechají péči o své peníze na někom jiném. Průmysl podílových fondů se při jejich prodeji zaklíná termíny jako diverzifikace, snížení rizika, expertní analytické týmy a přitom si od vás při každém nákupu podílových listů vezme v případě akciových fondů 4-5% vstupní poplatek. K tomu si ještě připočtěte roční manažerský poplatek ve výši cca 1 % (opět platí u akciových fondů, fondy dluhopisové a fondy peněžního trhu jsou o něco „levnější“) kterému neuniknete, protože se strhává na pro-rata bázi během celého roku. Za tyto směšné peníze dostanete příslib, že se portfolio manažer pokusí vydělat více, než je jeho benchmark. Jen málokdo vám však nastíní také druhou stranu:
- Portfolio manažeři přichází a odchází. Argumentovat přítomností hvězdného manažera v čele vašeho fondu je liché, protože ho zítra může přejet auto nebo si prostě řekne, že už toho měl dost a zabalí to. Jeho náhrada samozřejmě může být nakonec lepší než on, minimálně v mezidobí však čelíte riziku, že výkon fondu bude přinejmenším nejistý.
- Motivace podílníka fondu a správcovské společnosti se ne vždy protínají. Zatímco zájmem podílníka je lidově řečeno „vydělat peníze“, zájmem správcovské společnosti je získat do svých fondů co nejvíce aktiv, protože z jejich objemu je účtován a strháván manažerský poplatek. Pokud to přeženeme, lze říci, že správcovské společnosti je jedno zda fondy plní nebo neplní jejich cíle, hlavně když jsou aktiva. Výzkumů na téma pod-výkonnosti podílových fondů bylo uděláno více než dost.
- Portfolio manažeři jsou v zásadě vždy pouze zaměstnanci dané společnosti. To je propastný rozdíl vůči segmentu např. hedge-fondů, kde velká většina lidí pro tento fond pracující zde má také vlastní peníze. Otázku motivace v jednom či druhém případě jistě netřeba rozebírat…

Oproti tomu indexové akcie (zkráceně ETF) jsou – byť pasivně řízené – evidentně nástrojem pro tu aktivnější skupinu investorů. Díky faktu, že se jejich cena mění s každým pohybem indexu na který jsou navázané, nutí investory k mnohem větší interakci se svým portfoliem. Za to se jim dostává následujících výhod:
- ETF jsou levné. Díky faktu, že jejich správcem je de facto pouze velmi výkonný počítač, cena nákupu je rovná poplatku vašeho brokera za jejich pořízení na dané burze. Manažerské poplatky se pohybují řádově v setinách procenta. V případě jednoho z nejlikvidnějších ETF na index SP500 je tzv. „net expense ratio“ cca 9 bazických bodů.
- Portfolio manažeři neexistují, existuje jenom „hardware“. Pokud se vysype počítač, prostě se zapojí nový a jede se dál.
- Neexistuje riziko subjektivního názoru portfolio-manažera, cena ETF pouze slepě kopíruje daný index (- manažerský poplatek). Tento fakt vás sice potenciálně připraví o případný nadvýnos z kvalitní správy fondu, ale na druhou stranu vás uchrání před případným pod-výnosem (který je statisticky častější). Stručně řečeno, vždy budete tak dobří nebo špatní jako trh.
- Portfolio ETF roste každým dnem. Banky a správcovské společnosti pochopily, že zájem o tento druh instrumentu stále ještě převyšuje nabídku a proto se začínají objevovat pákové ETF, short ETF nebo „aktivně řízené“ ETF.

Suma sumárum – je to na vás. Pasivní přístup z vás sice sejme potřebu věnovat se správě svých peněz osobně (v míře větší než nezbytně nutné), je však objektivně dražší a jen málokdy vede k uspokojivým koncům. Aktivní přístup je překvapivě mnohem levnější, z pohledu rizika je nakonec možná bezpečnější a navíc je to docela legrace.

Obě varianty mají své příznivce a odpůrce, obě mají své zákazníky. Nechci na tomto místě hodnotit ani jednu z nich, ale odpověď na otázku uvedenou v nadpisu jsem snad vnímavému čtenáři dodal.

Hezký týden přeji,


Váš názor
  •  
    14.08.2009 14:50

    Firmy, které profitují ze zisku existují. Dokonce dovedou garantovat vklad a výnos a ochrání klienta před ztrátou. Mohu vřele doporučit....
  •  
    10.08.2009 13:00

    existují ještě vůbec společnosti co si berou pouze provizi ze zisku. Např. do 10% p.a 1 % a co je navíc tak např. určitou část zisku? To by bylo motivační pro všechny, ne?
    začátečník
    • RE:Provize
      10.08.2009 21:49

      Znám jednoho zprostředkovatele, kterému roste provize nebo klesá dle toho, jak je portfolio výkonné. Jestliže by někdo chtěl vědět, kdo to je, ať mi sem napíše email, já mu poskytnu informace. Jinak tu nechci dělat někomu reklamu. Díky za pochopení.
      Ribinov
    • provize ze zisku
      10.08.2009 14:12

      Ano, provizi ze zisku si nektere spolecnosti berou. Uz se ale nepodili na ztratach ktere nadelaji nez nejakeho zisku sem tam dosahnou :o)
      Tuvok
  •  
    10.08.2009 12:39

    Moje zkušenost.-co si člověk neohlídá sá jde většinou do hajzlu a to ve všem
    jofre
Aktuální komentáře
18.04.2024
22:02S&P 500 poklesl popáté v řadě; investoři čekají na Netflix  
17:45Růst cen akcií a cena za riziko
17:23DJIA dnes v čele a ECB se od Fedu neodpoutá  
15:59Deloitte: Cena nájemného v prvním čtvrtletí vzrostla o procento na 295 Kč/m2
15:48Jak na DIP? A na čem čeští investoři letos nejvíce vydělali? Zjistěte na webináři Patrie v úterý 23. dubna od 16:00
15:20Lee: I kdyby sazby šly letos dolů jen jednou, pro akcie by to stále bylo dobré prostředí
12:56Vasle: Rozdílná měnová politika ECB a Fedu má své limity
11:52Výhled TSMC překonal odhady díky podpoře poptávky po AI čipech
11:36Akcie se zvedají. Jak pevnou oporu dodají firmy?  
9:54Ifo: Německé firmy letos plánují snižování investic
9:05Rozbřesk: Zachrání Super-Mario (znovu) Evropu?
8:45EU nebude formálně vyšetřovat investici Microsoftu do OpenAI
8:30Evropa čelí podle guvernéra BoE menší inflační hrozbě než USA, Microsoft se vyhne vyšetřování kvůli akvizici Open AI a futures jsou zelené  
6:40Fidelity International: Německá medvědí data jsou příznivá pro německé státní dluhopisy
17.04.2024
22:01Zámořské akciové indexy nedokázaly zvrátit úvodní pokles  
18:46Martin Uher: Rozruch na dluhopisech, české banky a zranitelné USA
17:32Wall Street mezi výsledky a sazbami dál klesá  
17:14Jednoduchý scénář: Inflace neklesá, Fed nesnižuje, inflace klesá, Fed snižuje
16:01Tesla žádá akcionáře o obnovení odměn pro Muska, v Indii chce investovat až 3 mld. dolarů
14:36Komentář analytika: Objednávky ASML prudce klesají, avšak výhled zůstává nezměněn  

Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    Nebyla nalezena žádná data