Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Top 500 čínských společností poráží Top 500 z USA

Top 500 čínských společností poráží Top 500 z USA

8.9.2009 15:27

Podle Pekingu činí zisk 500 největších čínských společností za rok 2008 1,21 bil. juanů, tedy asi 177,17 mld. USD. Překonaly tak výkon 500 největších společností v USA, které za stejné období vykázaly zisk 98,9 mld. USD. I přesto však čínští lídři přiznávají, že čínské společnosti stále zůstavují pozadu.

Podle čínské zprávy zisk pětistovky největších společností v souhrnu meziročně poklesl o 12,4 %. V porovnání se Spojenými státy je však tento pokles téměř mizivý, když výkon amerických společností klesl meziročně v souhrnu o 84,67 %.

Zprávu vydaly společně China Enterprises Confederation (CEC) a China Enterprise Directors' Association, přičemž firmy byly seřazeny na základě svých tržeb.

Na prvních třech místech čínského žebříčku se umístily: Sinopec (jenž uhájil své prvenství z roku 2007), dále PetroChina a State Grid Corp of China.

Zlatý Sinopec dosáhl tržeb na úrovni 1,46 miliardy juanů,zatímco americký ropný gigant Exxon Mobil, který obsadil první místo na svém kontinentě v žebříčku 500 největších společností podle časopisu Fortune, vykázal za stejné období tržby 44,3 miliardy.

Celkové tržby 500 největších čínských společností tento rok meziročně vzrostly o 19,7 % a dosáhly tak úrovně 26 bilionů juanů. Minimální úroveň tržeb nutná pro zařazení společnosti do čínského žebříčku Top 500 pro loňský rok stoupla na 10,5 miliardy juanů, zatímco minulý rok ještě stačila částka 9,31 miliardy juanů.

„Lepší výkon Top 500 ukazuje, že celková síla Číny vzrostla,“ uvedl Li Rongrong, ředitel státní Assets Supervision and Administration Commission.

Viceprezident CEC,Wang Jiming, uvedl, že ačkoliv data ukázala, že čínské společnosti byly vůči globální krizi méně zranitelné než jejich americké protějšky, neznamená to, že firmy by zaznamenaly podstatná zlepšení své všeobecné konkurenceschopnosti. Podle Jiminga mají čínské firmy relativně lepší politické a lokální tržní prostředí. Čínské společnosti však zaostávaly za svými celosvětově nejúspěšnějšími protějšky v alokaci zdrojů, inovacích, mezinárodní přítomností, struktuře business modelu a podnikové kultuře.

(Zdroj: MercoPress)


Váš názor
  • porovnávejte srovnatelné
    8.9.2009 16:17

    Dobrý den, odstavec 5 má nulovou vypovídací hodnotu. Pokud srovnávám, tak musím srovnávat srovnatelné a né Sinopec 1,46 mld juanů a Exxon Mobil 44,3 miliardy (čeho?).
    Kurri
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data