Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
IEA: Spotřeba ropy v letošním a příštím roce bude proti předchozímu odhadu vyšší

IEA: Spotřeba ropy v letošním a příštím roce bude proti předchozímu odhadu vyšší

10.9.2009 12:44

Mezinárodní agentura pro energii(IEA) zvýšila odhad poptávky po ropě na několik následujících měsíců. Učinila tak již druhý měsíc po sobě s odvoláním na růst čínské spotřeby a vyšší než očekávanou spotřebu ve Spojených státech.

Světová spotřeba ropy pravděpodobně dosáhne v příštím roce průměrné hodnoty 85,7 milionu barelů denně (b/d), což je oproti původnímu odhadu o 450 tisíc b/d za den více, uvádí měsíční zpráva agentury. Růst poptávky v příštím roce však agentura oproti původnímu odhadu snížila na 1,27 % oproti letošku a nezapomněla též upravit svůj výhled pro letošní rok. V roce 2009 se tedy podle upraveného odhadu sníží poptávka po ropě meziročně o 2,2 % na 84,4 milionu barelů denně a to i po revizi směrem vzhůru o 490 tisíc barelů denně ve srovnání se odhadem z minulého měsíce. Loňská spotřeba přitom činila 86,3 milionů barelů denně.

„Důkazy stále více svědčí pro to, že se globální ekonomika zřejmě finálně stabilizuje a snižování zásob se blíží ke konci, umocněno efekty značných vládních intervencí,“ uvádí zpráva IEA. „Poptávka po ropě v USA, Číně a zbytku Asie se zdá sílí více, než předpokládaly původní odhady.“

Růst poptávky je tažen Čínou, která se „zdánlivě bouřlivě žene vpřed“ díky stimulačním opatřením vlády a tvorbou zásob, zmiňuje zpráva.

Pro Severní Ameriku zvýšila agentura výhled pro letošní rok o přibližně 180 tisíc b/d na základě červnových dat, jež vykázala výrazný nárůst. Poptávka v tomto regionu by tak dle předpovědí měla klesnout tento rok o 4,4 %, minulá zpráva počítala dokonce s 5,1% poklesem. V roce 2010 pak agentura očekává 0,8% růst poptávky v daném regionu.

(Zdroj: Bloomberg, ČTK)


Reklama
Nově na Patria.cz - obchodní signály na forexu podle technických indikátorů ADX, Williams R% a klouzavých průměrů!
Váš názor
  • Titulek
    10.9.2009 16:34

    Spotřeba ropy v letošním a příštím roce bude vyšší než minulý počítal odhad - ten titulek vypadl z automatického překladače?
    Tambo
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data