Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Ponzi kam se podíváte…

Ponzi kam se podíváte…

15.9.2009 11:23
Autor: Petr Žabža, Patria Online

Když do vyhledávacího řádku Google zadáte heslo „Ponzi scheme“, během 0,3 sekundy se vám dostane více jak 1,5 milionu odkazů. Obdivuhodný výkon - jasně ilustrující - jak inflačním se toto slovní spojení v poslední době stalo. I proto možná nebude ztrátou času podívat se, jak vlastně vzniklo a jaký je jeho skutečný význam.

„Ponzi scheme“ je definována jako podvodná činnost investiční povahy, kde výnosy jsou jednotlivým investorům vypláceny buďto z jejich vlastních peněz nebo z peněz investorů, kteří přišli po nich. Zisky ve skutečnosti obvykle nejsou generovány vůbec, nebo ve výši zdaleka nepokrývající vyplácené (a slibované) výnosy. V prvotní fázi takováto „Ponzi scheme“ obvykle nabízí výnosy, které nejsou dosažitelné v případě konkurenčních investičních instrumentů nebo slibuje krátkodobé zisky, které jsou abnormálně vysoké či neobvykle „konzistentní“. Udržení takovéhoto schématu v běhu vyžaduje stále se zvyšující částky „nových“ peněz, které jsou recyklovány na výplatu stávajícím klientům.

Tento systém však z definice nemůže vydržet, protože zisky (pokud vůbec nějaké) budou vždy menší, než vyplácené částky. Životnost „Ponzi scheme“ není ve standardních podmínkách příliš dlouhá – jejímu odhalení ze strany regulátora často napomůže právě přehnaně velký zájem klientů nebo odvážné marketingové sliby. To sice tak úplně neplatí v případě posledního průšvihu – kauzy Bernie Maddoff – ale lze to brát i jako výjimku potvrzující pravidlo.

Jméno tomuto typu podvodu dal Charles Ponzi, který je jeho nejznámějším průkopníkem. Ne už tak vynálezcem – podobný princip se například objevil v románu Malá Doritka od Charlese Dickense desetiletí před tím, než Ponzi vůbec přišel na svět. Ponziho sláva však spočívá zejména v rozsahu, jaký na tento typ podvodu v tehdejších Spojených státech aplikoval.

A jak celá věc vlastně funguje? Řekněme, že se v médiích objeví inzerát na investiční instrument, přinášející – považte – 20% za 30 dní. Účelem takovéhoto inzerátu je obvykle nalákat neználky, kteří nemají hlubší znalosti fungování finančních trhů. Velmi často se takovéto inzeráty hemží komplikovanými, leč zcela bezobsažnými slovy jako: vysoce výnosné investiční programy, „hedge futures trading“ nebo „offshore investment“. Promotér takovéhoto podvodu potom přikročí k fázi dvě, kdy začne prodávat podíly v tomto „fondu“. Zvídavé otázky na investiční principy a strategii jsou odbývány nutností zachovat obchodní tajemství a konkurenční výhodu. Pokud nejsou informace o historii takovéhoto investičního vehiklu, prvotní skupina investorů je relativně malá a investované částky nejsou nijak ohromující. Po zmíněných 30 dnech investor obdrží svůj investovaný kapitál plus 20 procent navíc. Jakmile dojde k první výplatě výnosu, investoři získají větší apetit vložit do tohoto „produktu“ další peníze, nemluvě o šeptandě, které se mezi jejich známými na téma této zázračné investice rozšíří. Ani v tomto okamžiku však nejspíš nikdo netuší, že „výnos“ původních investorů je placen ze vstupní investice těch nových – nikoliv ze zisků, které fakticky neexistují.

Jedním z důvodů, proč „Ponzi scheme“ zpočátku fungují poměrně dobře je fakt, že prvotní investoři – ti, kteří ve skutečnosti nějaký zisk dostali – často reinvestují celou získanou částku a ještě přiloží něco navrch. I proto jsou čisté výplaty ze strany „manažerů fondu“ poměrně malé a jediné co potřebují je zásobovat investory výpisy, kde jim ukazují, jak skvěle si jejich investice (zdánlivě) vede. V rámci zajištění cash-flow jsou velmi často nabízeny investiční programy s dlouhou výpovědní lhůtou. Pokud už některý investor projeví zájem z programu (v souladu s jeho podmínkami) vystoupit, jeho požadavek je obvykle zpracován promptně v zájmu posílení iluze o solventnosti celého tohoto „letadla“.

Háček je v tom, že v určitém bodě v čase dojde k jedné ze třech situací:

- Manažer fondu vezme roha se všemi penězi (mínus ty, které již byly vyplaceny prvotním investorům).

- Celé schéma se zhroutí poté, co se zpomalí přítok nových peněz a manažer se dostane do problémů s výplatou přehnaných výnosů investorům. Tento nedostatek likvidity obvykle spustí cosi jako „bank run“.

- Celé schéma je odhaleno a zastaveno regulátorem poté, co manažer není schopen dostát požadavkům na prezentování relevantních dokumentů.

Smutným faktem však zůstává, že i takto „fousatý“ podvod se v současné době může držet při životě – klienti Bernieho Maddoffa by nepochybně mohli vyprávět. Na otázku proč tomu tak je existuje milion odpovědí…ta nejčastější bude nejspíše tvrdit, že „lidská chamtivost je věčná“.

Hezký týden přeji,


Váš názor
 • ponzi
  15.9.2009 14:06

  Jen k článku - výjimka pravidlo vyvrací
  jiprok
 • All PROPERTY LTD
  15.9.2009 12:28

  Typickým příkladem současnosti je fond All Property Ltd. Podniká u nás bez povolení ČNB, která konkrétně před touto letadlovou firmou varovala, ale lidé vkládají a vkládají. Kdo chce kam, pomozme mu tam. Bude to další průšvih a jsem zvědav, jak to dlouho potrvá. Je mnoho světových jazyků a proto je nám ctí, že jsou originální www stránky i v češtině. Celkem ve třech jazycích (an, de a cz). Už to samo o sobě bije do očí.
  Investor xy
  • Re: All PROPERTY LTD
   17.9.2009 10:26

   jj. i vlastní ségře která je VŠ jsem měl potíž tohle vysvetlit a chtěla tam investovat :-) protože jejich známí tam jsou a jim to (zatim) funguje ... Faktem je, že ségra je investicní guru takže i přes mé varování investovala do realitního fondu těsně před tím než to padlo, do diamantů těsně před tím než ceny šly o 30% dolu atd. :-)
   swen
Aktuální komentáře
23.1.2018
17:00Pimco varuje před přílišným optimismem v Evropě
16:59Summary: Akcie Johnson & Johnson klesají i přes solidní čísla
15:52Soul reguluje obchod s kryptoměnami, bitcoin znovu oslabuje
15:41Americký gigant Verizon Communications dosáhl překvapivých tržeb (komentář analytika)  
15:00České dráhy, a.s. - Oznámení úrokové sazby na 10. výnosové období
14:12První Trumpův ochranářský úder míří na solár a na pračky
12:37Čínské megalomanské projekty v zelené energetice
12:28Netflix (+9 %) v lákání nových diváků nezpomaluje (komentář analytika)  
11:39Evropské burzy po dohodě v USA na maximech, DAX na rekordu
10:36Namísto velké akciové rotace tu je rotační past
10:06Dohoda o rozpočtu odsouvá americký problém, dolar posiluje nevýrazně  
9:12Rozbřesk: ČNB připravuje trh na další zvýšení sazeb
9:06Počet hypoték loni klesl, objem byl ale téměř rekordní
8:59Trhy mohou v úvodu silně růst. Zeman: Babiše jmenuji, i když prohraji  
8:31Americký Kongres schválil financování vlády do 8. února
6:55Čína 2018 podle Fidelity: Vyplatí se investice do technologických akcií a internetových firem
22.1.2018
22:00Wall Street: Pozitivní vstup do nového týdne
18:38Akciový býk může žít ještě dlouho, ale tráva mu podle historie poroste hlavně mimo USA
17:42Summary: Halliburton potvrzuje oživení na trhu s ropou, tržby Wynn Resorts hnalo Macau
17:38Obsese HDP? Podle alternativního ukazatele Česko relativně boduje

Související komentáře
  Nejčtenější zprávy dne
  Nejčtenější zprávy týdne
  Nejdiskutovanější zprávy týdne
  Denní kalendář hlavních událostí
  ČasUdálost
  JP - Jednání BoJ, základní sazba
  11:00DE - Index očekávání ZEW