Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Hampl (ČNB): Oživení ekonomiky ČR bude tvaru W se druhým dnem v polovině roku 2010

Hampl (ČNB): Oživení ekonomiky ČR bude tvaru W se druhým dnem v polovině roku 2010

29.9.2009 8:21
Autor: ČTK

Vídeň (ČTK) - Oživení české ekonomiky zřejmě bude mít tvar nesymetrického písmene W. Podruhé by se ekonomika na dolní úroveň měla dostat kolem poloviny roku 2010. Uvedl to dnes na investičním summitu pro střední a východní Evropu pořádaném agenturou Reuters viceguvernér České národní banky (ČNB) Mojmír Hampl.

"První pozitivní signály uvidíme v první polovině roku 2010, potom přijde něco jako další pokles, a poté ekonomika začne konečně růst," uvedl Hampl. Tempo růstu však bude podle něj nižší než sedm procent, což byl růst, který česká ekonomika zažívala v uplynulých letech.

Hampl také přivítal zvýšení některých daní a omezení výdajů státu, které v pátek schválila Poslanecká sněmovna. Uvedl, že je to signál zodpovědnosti a správná odpověď na zvyšující se výpadky ve výběru daní.

Česká ekonomika se v letošním druhém čtvrtletí technicky vymanila z recese. Hrubý domácí produkt za tři měsíce do konce června sice meziročně klesl o 5,5 procenta, ve srovnání s předchozím čtvrtletím se však zvýšil o 0,1 procenta.

Hampl se domnívá, že až přijde oživení, nebude růst nejen v České republice, ale v celé Evropě tak vysoký, jako před krizí. Ekonomové pochybují o budoucím tempu růstu vzhledem k potřebě vypořádat se s vysokou hladinou zadlužení jak v soukromé, tak ve veřejné sféře a kvůli pravděpodobnému zpřísnění úvěrových podmínek i kontroly, napsala agentura Reuters.

Snahy o zvýšení regulace finanční oblasti Hampl kritizoval, regulace prý mohou způsobit více škody než užitku. Politici z Východu a Západu podle Hampla přijali ve snaze přijít s řešením pro finanční odvětví "mentalitu stáda". Vzhledem k rekordním deficitům většiny státních rozpočtů však nemají oprávnění kázat o tom, jak se má trh bránit nadměrnému utrácení.

Dolní komora českého parlamentu v pátek schválila úsporný balíček, který podle vlády sníží deficit státního rozpočtu příští rok na 162,8 miliardy korun, tedy 5,2 procenta hrubého domácího produktu. Bez úspor by činil deficit 7,4 procenta HDP. "Jsem velmi šťastný, že vidím signál zodpovědnosti na straně českých politiků," uvedl Hampl.

Centrální banka očekává v příštím roce růst ekonomiky o 0,7 procenta. Hampl uvedl, že dopad nových opatření zahrne banka do svého nového odhadu, který zveřejní v listopadu. Vyšší daně by měly mít vliv na inflaci, avšak centrální banka podle Hampla při rozhodování o měnové politice vliv změn nepřímých daní nebere v úvahu.


Váš názor
 • Pro Oradu Jeďáka
  29.9.2009 11:31

  Vopěnka má strýce Vopěnku, který dříve dělal na ministerstvu ministra a občas pobýval nedaleko Ládví, kde bydlí v jednom blízkém nemocničním zařízení. Takže o tom musí něco určitě vědět. Minimálně to, že Sťůart Hampl umí věštit z hvězd. A hvěhvěhvězdy ty nelžou!
  Bondy
 • Oživení ekonomiky ČR nebude ve tvaru W ale ve tvaru M
  29.9.2009 10:48

  Oživení ekonomiky ČR nebude ve tvaru W se druhým dnem v polovině roku 2010. Tento omyl uvedl na pravou míru Lukášek Vopěnka z Kňoviček pro deník The New Economical Cznoviczky. Jak Lukášek uvedl, pan Hampl zřejmě ve Vídni trochu víc popíjel a při summitu si otočil připravené písmenko M vzhůru nohama. Takže stručně řečeno : Oživení české ekonomiky zřejmě bude mít tvar nesymetrického písmene M.Ekonomika, která je již na dolní úrovni bude na tom ještě hůř v polovině roku 2010.Potom uvidíme pozitivní signály v první polovině roku 2010, ale potom přijde něco jako další pokles, a poté ekonomika sjede úplně do řiti. ,, pak budeme muset začít makat,, dokončil Opěnka.
  oradapoisson
Aktuální komentáře
12.12.2017
9:13Rozbřesk: Inflace nahrává jen pomalému růstu sazeb, koruna postrádá jestřábí hlas
8:53Evropské futures v zeleném, asijské trhy v červeném. Kam se přidá Praha?  
6:46Ropný fond bez ropy? Horká otázka pro Norsko
11.12.2017
22:00Amerika vkročila do nového týdne pravou nohou
18:29V USA dvojkový scénář a matoucí zvířecí pudy
17:16Praha začala týden v červeném, nedařilo se CETV a Unipetrolu
17:02Libra nadále pod tlakem, dolar srážejí inflační prognózy  
15:57Jednoduché řešení brutální příjmové nerovnosti. Není to revoluce, ale akcie
13:49Německo si kupuje stále větší část globální ekonomiky a jen tak nepřestane
12:07Týdenní výhled: Dění tohoto týdne určí centrální banky, korunu budou zajímat inflační data  
11:20Evropa zahájila týden beze změny, komoditním titulům se ale daří
11:06Slavná Poldi půjde do konkurzu, zaměstnance čeká propouštění
9:59Rozbřesk: Centrální bankéři řeknou své poslední slovo...
9:46Pražská burza nenavazuje na pozitivní konec minulého týdne
9:23Inflace ustupuje ze svých maxim
9:12Česká exportní banka, a.s.: Informace o vyplacení úrokových výnosů z emisí dluhopisů
8:58Evropské trhy by mohly otevřít v zeleném, jak Praha?  
8:46Ostrý start ve futures na bitcoin: Růst až o 25 %, nucené pauzy v obchodech
6:30Co se stane, když se bitcoin zhroutí?
5:57Máte v úmyslu zajistit pohledávku vůči svému zaměstnanci směnkou? Nedělejte to.

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data