Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČSSD navrhuje zákon o zrušení listinných akcií na majitele

ČSSD navrhuje zákon o zrušení listinných akcií na majitele

4.11.2009 16:27
Autor: mediafax

PRAHA (MEDIAFAX) - Místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka a bezpečnostní expert sociálních demokratů Jeroným Tejc předložili ve středu návrh zákona, který by měl vyřešit problematickou otázku listinných akcií na majitele. ČSSD chce novelou zabránit zneužívání těchto akcií a zprůhlednit akcionářské struktury.

"Naše snaha je zvýšit transparentnost akcionářské struktury a zabránit zneužívání listinných akcií na majitele. Inspirovali jsme se slovenským modelem, který stanový, že akcie na majitele musí mít povinně podobu zaknihovaných cenných papírů i tehdy, nejsou-li veřejně obchodovatelné," řekl Sobotka.

Současná právní úprava obchodního zákoníku rozlišuje režim akcií na majitele a akcií na jméno. Akcie na majitele jsou neomezeně převoditelné a práva spojená s listinnou akcií na majitele vykonává ten, kdo ji předloží, nebo ten, kdo se prokáže písemným prohlášením.

"V zásadě existují dva způsoby, jak nahradit listinné akcie na majitele, které jsou již eliminovány. Buď změnit jejich formu na listinné akcie na jméno, nebo změnit podobu z listinných akcií na majitele na zaknihované, což je upraveno v zákoně o podnikání na kapitálovém trhu," vysvětlil Sobotka.

Podle Sobotky si bude moci valná hromada akciové společnosti sama zvolit způsob řešení. "Samotný postup přeměny podoby akcií je pak zakotven v zákoně o kapitálovém trhu a není potřeba jiných legislativních změn," dodal Tejc.

Současná legislativa dále umožňuje osvobození od daně z příjmu toho, kdo přesáhne mezi nabytím a prodejem cenných papírů lhůtu šesti měsíců. Poslanci tak ve svém zákoně tak předložili návrh, aby se toto pravidlo nevztahovalo na vlastníka listinných akcií na majitele.


Váš názor
 • No fuj!
  4.11.2009 17:29

  Inspirovali jsme se slovenským modelem, který stanový, x stanoví? jak nahradit listinné akcie na majitele, které jsou již eliminovány x emitovány?
  Pedro
 • návrh na zrušení list. akcií na majitele je výtečný
  4.11.2009 17:00

  zdá se, že jde story soc dem jak vytlačit investory z českého trhu. O pozici Prahy coby finančního centra Evropy si můžem nechat zdát, kvůli zdání (opravdu jen zdání) boje proti pár nepoctivcům, kteří pouze odejdou jinam, kde akcie na majitele zůstanou. Jak prosté....
  Bobo
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data