Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Tůma (ČNB): Zatím nemá smysl stanovovat termín přijetí eura

Tůma (ČNB): Zatím nemá smysl stanovovat termín přijetí eura

13.11.2009 14:52
Autor: ČTK

Text byl doplněn: Praha (ČTK) - Stav veřejných financí České republiky se zhoršil natolik, že nemá smysl stanovovat jakýkoliv termín pro přijetí eura. Na dnešní konferenci Žofínské fórum na téma Euro s otazníky to řekl guvernér České národní banky Zdeněk Tůma. Podle původního plánu se měla vláda vyjádřit k přijetí eura 1. listopadu, kvůli hospodářské krizi od toho ale ustoupila.

Podle Tůmy by se měla k přijetí eura vyjádřit vláda a parlament vzešlý z voleb, které se budou konat příští rok. "I současný ministr financí je skeptický ke splnění konvergenčních kritérií Českou republikou do roku 2012 nebo 2013," připomněl Tůma.

Očekává se, že rozpočtový schodek letos kvůli hospodářské krizi přesáhne šest procent HDP, pro přijetí eura je maximem tříprocentní hranice. Analytici tvrdí, že struktura rozpočtu, zejména vysoké sociální výdaje, je v delším období neudržitelná.

Guvernér Národní banky Slovenska Ivan Šramko na konferenci řekl, že zatím není možné zodpovědně zhodnotit dopady zavedení eura na slovenskou ekonomiku. Vyzdvihl však pozitivní dopady, jako bylo zmenšení výkyvů měny proti okolním státům nebo zvýšení mezinárodních ratingů Slovenska.

Podle Eleny Kohútikové ze slovenské banky VÚB nastartovalo euro slovenskou ekonomiku ještě před jeho faktickým přijetím především díky stanovení pevného termínu a silnému politickému závazku, který za rozhodnutím stál.

Igor Barát, bývalý zplnomocněnec slovenské vlády pro zavedení eura, označil přijetí společné měny za nejrozsáhlejší projekt, jaký kdy Slovensko v mnoha ohledech zažilo. Za hladkým průběhem byla podle Baráta především dobrá a včasná příprava, která začala prakticky ještě před vstupem země do EU. Na Slovensku podpora veřejnosti společné měně po jejím zavedení stoupla, což je v dějinách rozšiřování eurozóny výjimečný případ, upozornil.

Všichni zúčastnění se shodli na tom, že přijetí eura závisí především na politické vůli v jednotlivých zemích a konsensu. Podle Tůmy je přistoupení k euru politickým rozhodnutím a jeho přínos je dán tím, že je součástí politické a ekonomické integrace Evropy.


Váš názor
 • Pane guvernére,nestrašte národ ČR.
  13.11.2009 16:08

  Pane guvernére, nestrašte, veřejné finance musí být v naprostém pořádku a to z těchto důvodů. 1. V čele ČR je vynikající ekonom pan prezident Václav Klaus. 2.V parlamentu ČR dle dostupných informací např. z ČT sedí jen odborníci. 3.Vláda ČR tam jsou také jen odborníci. 4.ČNB tam jste vy. Dovedete si představit že veřejné finance jsou v nepořádku? Pane guvernére nestrašte národ Česka že něco není v pořádku.
  mereja
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
  Nejčtenější zprávy týdne
  Nejdiskutovanější zprávy týdne
  Denní kalendář hlavních událostí
  ČasUdálost
  14:00HU - Jednání MNB, základní sazba