Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
EK zahájila vyšetřování ČEZ a J&T. ČEZ potvrdil kontroly v sídle společnosti a Severočeských dolech

EK zahájila vyšetřování ČEZ a J&T. ČEZ potvrdil kontroly v sídle společnosti a Severočeských dolech

24.11.2009 12:47
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

Text byl aktualizován: Evropská komise dnes zahájila řízení proti tuzemských společnostem ČEZ a J&T, které se týká jejich chování na tuzemském energetickém trhu. Součástí tohoto prověřování je také náhlý zásah, takzvaná razie v sídlech společností. Vyšetřování ČEZu a J&T se týká především situace na trhu s hnědým uhlím v ČR a údajného blokování konkurence ze strany ČEZ a J&T při výstavbě nových tepelných elektráren v České republice. Evropská komise podle Eura začala vyšetřování na základě stížnosti společnosti Czech Coal.

Podle tiskového prohlášení ČEZu dnes v ranních hodinách do budovy hlavní správy ČEZ v Praze a do sídla společnosti Severočeské doly ze skupiny ČEZ dorazili pracovníci inspekce Komise Evropských společenství a doručili zástupcům společností rozhodnutí Komise, aby se podřídili kontrolám podle čl. 20 odst. 4 nařízení 1/2003, a kontrolu okamžitě zahájili.

„Evropská komise sdělila jako důvody pro zahájení kontroly to, že má informace, že ČEZ se mohl pokusit omezit rozvoj hospodářské soutěže na velkoobchodním trhu s elektřinou. Konkrétně odůvodnění zmiňuje, že by ČEZ mohl vytvářet překážky projektům elektráren konkurentů; že by mohl být zapojený do omezování obchodu s hnědým uhlím či že by mohl ovlivňovat ceny na českém velkoobchodním trhu s elektřinou,“ píše se ve zprávě ČEZ.

Kontrolu ČEZ vnímá jako logický důsledek růstu. Evropská komise tímto způsobem v roce například v roce 2006 prověřila 20 energetických společností v 6 zemích, naposledy pak v březnu 2009 provedla hloubkovou kontrolu v EdF ve Francii.

„Jsme přesvědčeni, že veškeré naše kroky na trhu s elektřinou jsou v souladu se všemi zákony, pravidly i dobrými mravy. S ohledem na to, že sama Evropská komise několikrát označila trh v České republice za nejotevřenější v EU, předpokládáme, že k tomu samému závěru dospěje i inspekce. Kontrolu proto v tomto smyslu vítáme jako příležitost rozptýlit spekulace šířené konkurenty a společnostmi, se kterými máme dlouhodobé obchodní spory. Předpokládáme totiž, že z jejich informací kontrola Komise vychází a bude je prověřovat,“ uvedl ČEZ.

Se skupinou J&T a elektrárenskou společností ČEZ svádí dlouhodobý souboj o podíl na energetickém trhu skupina Czech Coal. V srpnu Czech Coal podala ÚOHS námitky proti navrhovanému spojení skupiny J&T a společnosti International Power Opatovice. Dne 6. listopadu povolil ÚOHS prodej společnosti International Power Opatovice finanční skupině J&T bez podmínek.

Dne 29. října přišla zpráva, podle které se Czech Coal a ČEZ dohodly na výměně aktiv, která by měla ukončit jejich letité spory o dodávky uhlí. ČEZ má získat hnědouhelný důl Československé armády a uhelná společnost Czech Coal by výměnou za to dostala elektrárnu Počerady.


Akcie společnosti ČEZ obchodují na pražské burze aktuálně beze změny na 884 korunách.

(Zdroj: ČEZ, Bloomberg, Euro24, čtk, EK)


Váš názor
  • Konečně
    24.11.2009 13:03

    A teď už snad dají v Polsku pokoj.
    jan
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
10:30UK - HDP, q/q
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university