Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
EK pokračuje v kontrole ČEZ a EPH, akce bude zřejmě trvat déle

EK pokračuje v kontrole ČEZ a EPH, akce bude zřejmě trvat déle

25.11.2009 18:35
Autor: ČTK

Praha (ČTK) - Pracovníci Evropské komise dnes pokračují v kontrole v sídlech energetické skupiny ČEZ (860 CZK, -0,17%) a Energetického a průmyslového holdingu (EPH), jehož spoluvlastníkem je finanční skupina J&T. ČTK to potvrdily obě společnosti. ČEZ podle své mluvčí Evy Novákové předpokládá, že kontrola bude trvat déle než několik dnů. Komise prověřuje, zda ČEZ nebo EPH nenarušily v energetice hospodářskou soutěž na českém velkoobchodním trhu. Firmy podezření odmítají.

"Inspektoři jsou na místě, kontrola probíhá. Z obdobných kontrol více než dvacítky evropských energetik se nedá očekávat, že bude trvat jen pár dnů," řekla ČTK Nováková. "Kontrola Evropskou komisí stále probíhá, poskytujeme veškerou součinnost a vše probíhá v pokojném duchu," uvedl mluvčí EPH Martin Maňák. Holding je dceřinou společností J&T a finanční skupiny PPF.

Evropská komise prošetřuje, zda případné narušení hospodářské soutěže na českém velkoobchodním trhu s elektřinou neposílilo roli firmy ČEZ. Domnělé protiprávní jednání může zahrnovat vyloučení konkurence a zvyšování cen, uvedla v úterý komise. Obě firmy odmítají, že by se jakéhokoli protiprávního jednání účastnily.

Pokud by se podezření z porušení hospodářských pravidel potvrdilo, může Evropská komise oběma firmám udělit pokutu. Ta může dosahovat až deseti procent celkového ročního obratu firmy. Brusel nicméně upozornil, že kontrola ještě nemusí znamenat, že obě firmy skutečně pochybily

Podle dřívějších informací serveru Euro.cz začala komise vyšetřovat ČEZ a J&T na základě stížnosti společnosti Czech Coal. Skupina již dříve uvedla, že společný postup firem může prohloubit nerovnováhu na trhu výroby elektrické energie a na trhu hnědého uhlí. Czech Coal kritizovala i transakce kolem koupě společnosti International Power Opatovice finanční skupinou J&T.

Evropská komise zasahuje proti firmám, které jsou podezřelé pro narušení hospodářské soutěže, již 45 let. První takový případ se objevil v roce 1964, kdy Brusel na základě článku 81 evropských smluv zasáhl proti německému výrobci elektroniky Grundig. Ten tehdy nelegálně poskytl exkluzivní práva jednomu ze svých francouzských prodejců.

S tím, jak se evropská ekonomika zvětšovala, začalo být zřejmé, že právo, které chrání hospodářskou soutěž v EU, začíná být nedostatečné. Proto členské státy EU přijaly v roce 2003 nařízení označované "1/2003", které velmi zjednodušeně řečeno nadřazuje rozhodnutí Evropské komise závěrům národních antimonopolních úřadů.

Evropské smlouvy tak nyní zajišťují Bruselu značné pravomoci, které se týkají sledování případných viníků či zabavování jejich osobních věcí, ale třeba i nemovitostí. Tento postup upravuje článek 85 evropských smluv a na jeho základě mohli vyšetřovatelé v centrále firmy ČEZ například zabavit mobilní telefony a počítače.

Samotná výše pokuty se přitom vypočítává na základě článku 15 evropských smluv, nařízení 17/62 a článku 65 evropské smlouvy. Stanovena může být až do výše deseti procent celkového ročního obratu podniku. Pokud by se postižená společnost odmítla rozhodnutí podřídit, může jí začít každý den nabíhat penále ve výši pěti procent denního obratu.

Právo na zásah přímo ve firmách a zabavování potenciálních důkazů včetně počítačů, označované jako místní šetření, upravuje pro český Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) zákon o ochraně hospodářské soutěže. Podle prvního místopředsedy antimonopolního úřadu Roberta Nerudy se jedná o standardní postup, který ale nepředjímá výsledek šetření.

"V praxi ÚOHS je tedy i několik případů, kde následně nebylo zjištěno porušení zákona o ochraně hospodářské soutěže," řekl ČTK. To se v minulosti týkalo například šetření bank či lesnických společností.

ÚOHS provádí přibližně do pěti místních šetření ročně. V minulosti byla uskutečněna například v případě nakladatelství Albatros, který skončil udělením pokuty 313.000 korun, kartelu pekařů, u kterého ale soud pokutu 120 milionů zrušil, či Karlovarských minerálních vod (KMV), kde padla pokuta deset milionů korun.

ÚOHS také přímo ve firmách zasahoval při šetření společnosti Kofola, která nakonec dostala pokutu 13,5 milionu korun, a u výrobce outdoorového oblečení Husky, jemuž ÚOHS udělil pokutu 2,3 milionu korun.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data