Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
MF: Dluhopisy pro občany budou levnější než stávající dluhopisy

MF: Dluhopisy pro občany budou levnější než stávající dluhopisy

7.12.2009 15:32
Autor: ČTK

Praha (ČTK) - Emise dluhopisů pro občany bude podle analýz ministerstva financí levnější než dosud vydané emise dluhopisů obchodované na trhu. MF totiž nebude muset platit miliony burze nebo Středisku pro cenné papíry. V reakci na dnešní informace tisku to dnes v tiskové zprávě oznámilo MF.
 
"V současnosti musí MF platit poplatky Středisku cenných papírů, Burze cenných papírů Praha a společnosti UNIVYC. Například při objemu dluhopisů 20 miliard korun se splatností 10 let se jedná o celkovou výši poplatků přes 18 milionů korun. V systému dluhopisů pro občany tyto 'poplatky navíc' vůbec nebudou existovat," uvedl mluvčí úřadu Ondřej Jakob. Administrativní náklady podle něj budou již zahrnuty v úrokových nákladech, které budou celkově nižší než v případě standardních dluhopisů.

Zakázku na distribuci státních dluhopisů pro občany za 100 miliard korun získala bez tendru společnost ASD Software ze Šumperka. Firma zajistí programování softwaru a některé technické služby pro ministerstvo financí. Z desetiprocentní srážky z kuponového výnosu má získat asi 7,5 procenta. "Ministr financí Eduard Janota před podpisem smlouvy hodlá všechny její podmínky ještě znovu prověřit," uvedl dnes Jakob.

Při standardním výběrovém řízení by se podle Jakoba celý projekt opozdil až o jeden rok, proto MF po schválení Úřadem pro ochranu hospodářské soutěže a v souladu se zákonem o veřejných zakázkách oslovilo firmu ASD Software, se kterou již 13 let bezproblémově spolupracuje. První dluhopisy by MF mohlo začít vydávat již v lednu.

Podle Jakoba MF neobdrželo nabídku na bezplatnou administraci celého systému ani od ředitele Burzy cenných papírů Praha, ani od představitelů centrálního depozitáře. Hospodářské noviny dnes přitom uvedly, že šéf pražské burzy Petr Koblic tvrdí, že by byl ochoten celý systém poskytnout zadarmo.

"Nabídka burzy je pro účely retailového prodeje nerealizovatelná, protože neobsahuje možnost přímého obchodování fyzických osob, dále neobsahuje další nutné související činnosti, jako je internetové obchodování, call centrum, reklamace a podobně," uvedl Jakob.

Státní cenné papíry pro drobné klienty mají být jedním z dalších zdrojů jak získat peníze pro státní pokladnu. Státní dluh by přitom letos měl přesáhnout 1,2 bilionu korun. V příštím roce hodlá stát vydat dluhopisy v celkové výši 280 miliard .


Váš názor
  • Schodek SR
    7.12.2009 16:21

    Neni mi jasné jak prodej státních dluhopisů občanům ČR pomůže snížit schodek státního rozpočtu (zmiňovali to v TV). Prodejem dluhopisů stát získá prostředky na krytí výdajů, ale zároveň tím přece zvýší veřejný dluh. Tyto závazky se nezaúčtují do nákladů SR toho roku, ale rozloží se do rozpočtů dalších 10ti let?
    Šťoural
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
16:00USA - Prodeje nových domů