Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Bernanke: Proti spekulativním bublinám je nejlepší regulace

Bernanke: Proti spekulativním bublinám je nejlepší regulace

4.1.2010 8:08
Autor: ČTK

Atlanta/Washington (ČTK) - Proti spekulativním bublinám, které mohou zpomalit ekonomiku a v horším případě způsobit její recesi, je nejlepší zvýšit regulaci. Řekl to dnes šéf americké centrální banky (Fed) Ben Bernanke. Nevyloučil však, že proti nebezpečným bublinám se dá bojovat i zvyšováním úrokových sazeb.

Zmíněný komentář šéfa Fedu je k této problematice zatím nejkonkrétnější od začátku krize na trhu bydlení ve Spojených státech. Problémy, které se v roce 2007 objevily v rizikové části tamního realitního trhu, se rychle rozšířily na další trhy a brzy stáhly do hluboké krize celou globální ekonomiku.

V současné době Fed ekonomiku podporuje velmi nízkými úrokovými sazbami a odkupem aktiv poskytuje dodatečnou likviditu. Kritici těchto opatření předpovídají, že výsledkem bude vysoká inflace, která se projeví nejdříve za dva až tři roky. Bernanke ale na přednášce zopakoval, že Fed bude schopen mimořádně uvolněnou měnovou politiku včas ukončit.

"Máme velmi jasnou strategii, která zahrnuje zvyšování sazeb z úvěrů, plus řadu dalších opatření, která testujeme a která nám umožní tyto úvěry ze systému odčerpat," řekl Bernanke. "Máme tedy značnou důvěru v to, že budeme schopni zabránit širšímu růstu peněžní zásoby a úvěrů, což je nutné k tomu, abychom tuto mimořádnou politiku mohli ukončit, jakmile nadejde ten správný čas," dodal šéf Fedu.

Kritici politiky Fedu už dlouho tvrdí, že za krizi na realitním trhu v USA je zodpovědný právě Fed. Po poslední recesi, která skončila v roce 2001, podle nich Fed udržoval úrokové sazby příliš dlouho moc nízko, takže svým způsobem lidi nabádal, aby bez rozmyslu nakupovali nemovitosti. Bernanke ale tehdejší kroky Fedu obhajuje.

Na konci roku 2000 byl základní úrok v USA na 6,5 procenta. Fed pod vedením tehdejšího šéfa Alana Greenspana krátce poté sáhl k rychlému snižování sazeb a základní úrok se do června 2003 dostal na tehdejší historické minimum jednoho procenta. Tam Fed sazbu držel celý rok, a právě to je podle kritiků moment, kdy vznikla realitní bublina.

V materiálech určených k přednášce na výročním shromáždění Americké ekonomické asociace (AEA) v Atlantě Bernanke uvádí, že mimořádně nízké úrokové sazby byly nutné, pokud se měla ekonomika dostat z problémů a začít znovu vytvářet pracovní místa. Spojené státy se tehdy vzpamatovávaly nejen z recese, ale i z teroristických útoků a z účetních skandálů, které otřásly Wall Streetem.
Bernanke řekl, že přímá souvislost mezi velmi nízkými sazbami a rychlým růstem cen nemovitostí, který se objevil zhruba ve stejné době, má chabé základy. Nezdá se prý, že by úrokové sazby v té doby byly nevhodně nastaveny. V současné době je základní úrok v USA v pásmu nula až 0,25 procenta, což je nové historické minimum.

Hospodářské problémy, které způsobil pád cen nemovitostí, nicméně podle šéfa Fedu ukazují, jak je důležité nedopustit, aby se podobná situace opakovala. Pád realitního trhu vedl až k nejhlubší a nejdelší recesi od 30. let minulého století. Nad hranici deseti procent se vyšplhala míra nezaměstnanosti, která se dostala nejvýše za posledních 26 let.


Váš názor
 • Tenhle Bublifuk
  4.1.2010 10:49

  nechal bubliny vytvořit, pak tvrdil, že neexistují, pak proti nim začal bojovat, a teď je chce regulovat..... :))
  josef_spejbl
  • Re: Tenhle Bublifuk
   4.1.2010 12:20

   Bublifuk ve spojení s černým pasažérem jsou zatím jasně nejkratší cestou do pekla. Pro příznívce neDělnické strany jen dodám, že černý je ten pasažér proto, protože zneužívá prostředků jiných, aby se svezl :-) Těšim se, až budou tito intelektuálové za deset let zatracováni. Bohužel se jim do té doby podaří novodobý komunismus exportovat do většiny rozvinutých ekonomik...
   H()L()T4
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data