Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Volcker: Finanční systém je nefunkční; USA zaostávají

Volcker: Finanční systém je nefunkční; USA zaostávají

04.01.2010 12:23
Autor: Redakce, Patria.cz

Businessweek přinesl rozhovor Charlieho Rose s bývalým předsedou Federálního rezervního systému a současným ekonomickým poradcem prezidenta Obamy Paulem Volckerem.

Nejnovější data jsou podle Volckera o něco lepší, než se očekávalo, to však neznamená, že jsou velmi dobrá. Pracovní místa se budou obnovovat jen pomalu. Jejich ztráty nebudou trvalé, proces obnovy však nebude snadný. Musí dojít k obnově investic a průmyslu, ne však co se týče tradičních oborů, ale v oblasti nazývané zelená ekonomika. Ostatní země v tomto ohledu podle ekonoma již Spojené státy předstihly. To souvisí s tím, že ti nejlepší a nejchytřejší byli zlákáni k práci na Wall Street. Nyní probíhá proces změny, protože Wall Street už není tak atraktivní jako před několika lety. Volcker očekává, že na Wall Street dojde k větší konkurenci a určitým reformám a že profitabilita bank už nebude tak velká. V jedné chvíli Wall Street generovala téměř 40 % veškerých zisků v zemi, ale její přínos k tvorbě se 40 % nepřibližoval, takže zde něco není v pořádku.

Volcker se zasazuje o reformu finančního systému, která počítá s tím, že jádro systému zůstává v komerčním bankovnictví. Došlo by ale k omezení těch činností komerčních bank, které nejsou jádrem jejich podnikání – operací na kapitálovém trhu (například obchodování s komoditami a deriváty). Ty jsou sice legitimní, ale nejsou tak důležité a Volcker by chtěl, aby tyto obchody nebyly pod ochranou. Kapitálové trhy by tedy ponechal bez jakékoliv vládní ochrany a existující záchranná síť by fungovala jen pro komerční bankovní systém.

Podle jeho soudu také není potřeba kapitálové trhy významně regulovat. V jistých extrémních případech, kdy jsou jednotlivé instituce hodně velké a tudíž zranitelné, může existovat jistá regulace kapitálu a zadlužení, to by však byla výjimka. Ale i v tomto případě by platilo, že kdyby měly zkrachovat, pomoc by jim poskytnuta nebyla. Namísto toho by proběhl řízený proces bankrotu probíhající pod taktovkou nějaké vládní instituce. V případě komerčních bank by bylo k dispozici mnohem více ochrany, aby jen ve velmi extrémních situacích mohlo dojít k jejich krachu. Za to by ovšem byly více regulované a s omezenějšími aktivitami. Uvedené ovšem neznamená obnovu bankovního zákona známého jako Glass-Steagall act.

Co se týče finančních bonusů, Volcker se domnívá, že celý finanční systém je nefunkční. Nejlepším článkem, který na toto téma četl, byla úvaha jednoho profesora v The Wall Street Journal, který napsal: „Zbavme se odměn založených na akciích. Ty vytvářejí špatné pobídky. Měli bychom platit lidi hotovostí, dávat jim plat a dát jim bonus, pokud se rozhodneme, že odvedli dobrou práci. Ale nedávejme k tomu řadu kritérií, kterými budou manipulovat ve svůj prospěch.“ Všechny problémy to nevyřeší, poukazuje ale například na tradery - Volcker si není jistý, zda si banky uvědomují, že tradeři vydělávají i díky reputaci společnosti, jejímu kapitálu a ovlivňují její riziko. Když pak říkají, že vydělali 100 miliónů dolarů zisku a z toho chtějí 25 miliónů pro sebe, Volcker má za to, že by je banky měly nechat jít a obchodovat pod svým jménem. Wall Street také podle jeho názoru bude pokračovat ve snahách obejít restrikce na vytváření finančních produktů. Tempo s ní udrží jen o mnoho silnější dozor a regulace.

(Zdroj: Businessweek)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
29.03.2024
11:43Perly týdne: Snižovat váhu technologií? Síla americké ekonomiky a sazby. Japonský trh mimořádný?
8:40Čínská realitní krize se šíří do největších bank. Zatím je 'ještě zvládnutelná'
28.03.2024
17:21Růstové a hodnotové akcie a jeden padesátiletý cyklus
16:53Jaký závěr nás čeká tentokrát? Wall Street v úvodu pouze přešlapuje  
16:06Přehled (ne)obchodování na trzích přes Velikonoce 2024
16:06Čínský výrobce chytrých telefonů Xiaomi vstupuje na trh s elektromobily
15:48Růst americké ekonomiky ve čtvrtém čtvrtletí zpomalil pouze na 3,4 procenta
15:44Tesla už odepsala na akciích 350 miliard dolarů. Očekávání investorů ohledně dalšího vývoje jsou nevalná
13:29Invesco: Významný týden pro měnovou politiku je pro trhy dobrým znamením
12:22Než otevře Wall Street: Snowflake, MillerKnoll, Sprinklr  
11:20Podle guvernéra Fedu by se po posledních datech o ekonomice měla snížení sazeb odložit nebo zredukovat
11:02Investoři se připravují na konec kvartálu, Fed nechce spěchat se snižováním  
9:42Jan Bureš: HDP revidován vzhůru, reálné příjmy domácností rostou a s nimi i útraty
8:55Se snižováním sazeb v USA není kam spěchat, opakuje guvernér Fedu Waller. Futures jsou zelené  
8:52Putin: Rusko nezaútočí na Pobaltí, Polsko či Česko. Jde jen o strašení lidí
8:45Rozbřesk: HDP potvrdí pozitivní obrat v útratách domácností
6:03Britské akcie jsou nyní (historicky) mimořádně levné a Evropa už obchoduje s výrazným diskontem i vůči Japonsku
27.03.2024
21:19Americké indexy posilovaly díky silnému závěru  
18:26Jen kousek od intervence? Akcie a dluhopisy dnes lehce v zeleném  
17:50Pavol Mokoš: Je čas svézt se na vlně růstu, ne chytat dno. A technické cíle pro pražské banky

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
13:30USA - Jádrový deflátor PCE, y/y
13:30USA - Výdaje na osobní spotřebu, m/m