Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Mobius: Dlouhodobý býčí trh nic neohrozí

Mobius: Dlouhodobý býčí trh nic neohrozí

8.1.2010 18:17
Autor: Redakce, Patria.cz

Mark Mobius, který má na starosti více než 30 miliard dolarů investic ve společnosti Templeton Asset Management, pro Bloomberg TV sdělil, že pokud Čína „šlápne na brzdu“, což indikují některé poslední zprávy, bude to mít negativní vliv na poptávku na asijských trzích. Dobrou zprávou je to, že se Čína má na pozoru a nedopustí, aby se věci vymkly kontrole. Mobius se nedomnívá, že Čína chce zastavit růst, chce ho jen mít pod kontrolou a na tom není nic špatného.

Část spotřebitelů v Číně a i v jiných asijských zemích „stále váhá“, důvodem ovšem není plánované utažení politik, ale absence penzijního systému, zdravotní péče a podobně. Spotřebitelé pak začnou utrácet ve chvíli, kdy budou mít dostatečné úspory na pokrytí těchto oblastí. I nyní se utrácí, pokud ale „bude postaráno o uvedené základní věci, utrácení by mohlo výrazně vzrůst“, říká Mobius. Odhaduje přitom, že přibližně 20 % čínské populace se již nachází v situaci, kdy jsou zajištěni a mají velkou kupní sílu.

Podle tohoto odborníka v USA nedojde k omezení nabídky peněz a ohrožení oživení až do doby, kdy se zlepší situace na trhu práce. Je důležité si uvědomit, že růst se v tomto roce bude měřit na základě vývoje v roce 2009, který byl velmi špatný. Dvou či tříprocentní růst tak ekonomiku nedostane tam, kde byla v roce 2008 nebo 2007. Naopak růst Indie a Číny je tak velký, že bude Spojeným státům nebo Evropě trvat hodně dlouho, aby je dohnaly.

Mobius také zmínil, že vyšší úrokové sazby obecně nemusejí být pro trhy negativní, mohou odrážet velkou poptávku po penězích ze strany firem v dobách růstu. Nyní by však růst sazeb trhy poškodil, stejně jako mnoho dalších faktorů. Žádný z nich ale podle investora nebude tak významný, aby zlomil „dlouhodobý býčí trh na rozvíjejících se trzích“, i když se dostaví korekce.

Jedním z důvodů, proč se investoři přesouvají do akcií a komodit, jsou podle jeho názoru obavy z rizika vládního dluhu. Investoři nechtějí držet dluhopisy, které ztratí svou hodnotu; pokud dojde k velkému snižování ratingů, „bude to zlé“, na druhou stranu ale chceme, aby vlády pokračovaly se stimulací, říká Mobius.

Za poměrně atraktivní investor považuje Rusko, „nějaké peníze“ investoval i do východní Evropy. Velmi zajímavý je i Vietnam, Kazachstán, Ukrajina a Nigérie. Dlouhou tradici investování do akcií má Irák a Irán, z pohledu islámu je vlastní jmění způsobem, jak investovat. Dokud ale nenastane posun k většímu klidu v těchto zemích, Mobius nechce riskovat, že tam „vstoupí příliš brzy a agresivně“; jsou však „na radaru“.

(Zdroj: Bloomberg TV)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data