Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Caterpillar: Opatrný výhled pro rok 2010 stahuje akcie do ztrát (-7 %)

Caterpillar: Opatrný výhled pro rok 2010 stahuje akcie do ztrát (-7 %)

27.01.2010 15:19
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

Jako příliš opatrné se zdají konsensuální odhady zisku největšího světového výrobce těžké techniky, společnosti Caterpillar Inc., v posledním čtvrtletí roku 2009. Tím, co však především rozhodlo o stažení akcií do ztrát, je opatrný výhled na výsledky roku 2010.

Čistý zisk v posledním čtvrtletí roku klesl meziročně o 65 procent na 232 milionů dolarů či 36 centů na akcii, po očištění o jednorázové položky 41 centů na akcii, z 661 milionů dolarů či 1,08 USD/akcie ve stejném období před rokem. Konsensus trhu dle agentury Bloomberg očekával pouze 28 centů na akcii. Tržby firmy dosáhly ve 4Q09 7,90 miliardy dolarů a nedosáhly tak na konsensuální odhad 7,93 mld. USD. Jejich meziroční pokles dosáhl 39 procent. Dealeři podle firmy tlumily zásoby nových strojů o více jak 3,3 miliardy dolarů a pohonů o více jak 600 milionů dolarů. „To znamená, že prodeje firmy v roce 2009 zaostaly za koncovou poptávkou spotřebitelů o přibližně 4 miliardy dolarů. Obnovu těchto zásob očekáváme v průběhu roku 2010, což by mělo narovnat prodeje Caterpillaru vůči poptávce koncového zákazníka,“ uvedla firma mimo jiné k výsledkům. CEO Jim Owens,který letos odstupuje z funkce a odejde do penze, nechal továrny Caterpillaru v provozu i při poklesu poptávky a propouštění. Spoléhal na segmentové zvýšení objednávek ze strany těžebních společností v návaznosti na rostoucí ceny komodit. Podle společnosti se zlepšily prodeje v rámci servisních dodávek aftermarketu, což firma označuje za jeden z indikátorů, které obvykle mezi prvními ukazují na budoucí růst poptávky po strojích a pohonech.

Výhled na rok 2010 je však přesto zchlazením. Čistý zisk na akcii Caterpillar odhaduje na 2,50 USD/akcie, přičemž konsensuální odhady očekávají 2,70 dolaru na akcii. CEO firmy Jim Owens potvrdil výhled na růst tržeb v rozmezí 10 až 25 procent proti roku 2009. To v přepočtu na čísla znamená 35,64 – 40,5 miliardy dolarů při konsensuálním očekávání trhu na 35,78 miliardy dolarů.

Odpovědí tru na zveřejněná finanční data byl pokles v premarketu amerického obchodování o více jak 5 procent k 53 dolarům za akcii. V 17 hodin našeho času (11 hod. US) akcie ztrácely již přes 7 procent pod 52 USD/akcie.

Caterpillar uvedl, že pozoruje oživení především na trzích Číny a rozvíjejících se trhů. „Určité známky oživení vidíte také v Severní Americe, Japonsku a Evropě, avšak tyto ekonomiky zůstávají slabé a růstem za rozvíjejícími se trhy zaostávají,“ uvedl Caterpillar. Firemní odhady pracují s letošním očekávaným růstem ekonomiky Spojených států o 3,5 procenta a růstem globální ekonomiky celkově o 3+ procenta. Americký Fed by dle modelů Caterpillar měl zvýšit klíčovou sazbu na 1,0 procenta ke konci roku 2010, ECB pak ve stejném horizontu na 2,0 procenta.

(Zdroj: Bloomberg, AP, WSJ, NYT)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data