Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Trhliny na dlouhodobém investování …

Trhliny na dlouhodobém investování …

22.2.2010 16:11

Dlouhodobé investování je takové nikým nezpochybňované a zároveň jen málem dodržované tabu. Mám na mysli to, že logiku dlouhodobého investování do akcií lze jen těžko popřít. Tedy vybrat akcie na základě hodnoty a pak si jich pár let v podstatě moc nevšímat, nechat skoky dolů a nahoru ať se vyruší a těžit z průměrného růstu, který je v dlouhém období většinou dost uspokojivý. Z tohoto pohledu nemá snaha o vychytání krátkodobých zisků a o vyhnutí se krátkodobým ztrátám moc smysl, přesto je evidentně centrem dění na finančních trzích. Vysvětlení je více, jedno méně obvyklé se pokusím nastínit zde.

Moje teze je založena na dnes již populárních černých labutích – připomeňme si, že kniha Nassim Nicholas Taleba „The Black Swan“ vyzdvihuje význam neočekávaných, nepravděpodobných událostí pro lidstvo obecně, dobře je tento koncept aplikovatelný i u akcií. Konceptu černých labutí se pak chytá ve své studii „Black Swans and Market Timing: How Not to Generate Alpha“ i Javier Estrada. Dívá se na to, jak investoři v dlouhém období generují své zisky. Tj. zda postupně přidávají „korunku ke korunce“, nebo čekají na jednu velkou výhru. Jeho pohled na 15 akciových trhů po celém světě indikuje, že pravda je spíše na straně jednorázových výher. Odhaduje například, že v průměru (na oněch 15 trzích) by investorovo portfolio bylo o více než 50% menší než čistě pasivní investice, pokud by tento zmeškal jen 10 nejlepších dní na trhu. Naopak, vyhnutí se 10 nejhorším dnům by nafouklo jeho portfolio relativně k pasivnímu o 150%.

Uvedené by se dalo formulovat tak, že zisky v dlouhém období nejsou generovány velkým množstvím navzájem se rušících menších zisků a ztrát, ale několika velkými událostmi s opačnými znaménky. Turbulentní události posledních tří let jsou s touto teorií plně v souladu. To přirozeně mnohem více svádí k tomu, abychom se snažili vyhnout se těm několika málo špatným a naopak nasednout na těch několik málo výjimečně dobrých vln. Pokud bychom byť jen částečně uspěli, odměna bude veliká; pravděpodobnost ale velká moc není. Dobře to dokládá i zmiňovaná studie v tom smyslu, že oněch deset nejhorších dní představuje 0,1% celkové periody. Jinak řečeno – z každé tisícovky dnů musím vybrat jen jeden, kterému se vyhnu, aby to fungovalo.

Zisky a ztráty jsou tedy koncentrovány do relativně ojedinělých událostí, jejich zachycení je ale velmi málo pravděpodobné; teze o dlouhodobém investování tak sama o sobě trhliny nedostává. Ve světle toho, že ve svých očích jsme všichni nadprůměrní řidiči a investoři, nám to ale dává mnohem větší motivaci k tomu to zkoušet – stačí jen pár dobrých sázek.


Váš názor
 •  
  23.2.2010 0:08

  Vychytat několik super růstových dnů a vynechat jenom ty nejhorší asi umí málokdo.. ale vyhnout se investování a přejít do hotovosti v obdobích velkých propadů na trzích není až tak složité. Stačí použít měsíční data, pár vzorečků a selský rozum. Nechápu, za co jsou placení portfolio manažeři fondů, kteří dovolí propad kapitálu fondu o 50% až 80% (a že jich je opravdu dost..).
  Jupik
  • Jupik
   23.2.2010 14:48

   Ovšem co platí v RM systému, nejde 1:1 aplikovat na burzu ;-)
   Kalka.
 •  
  22.2.2010 17:38

  Elliotovy vlny se na tyto stranky moc "nehodi", Robert Prechter ted dle Elliotovych vln predvida pokles Dow Jones indexu do roku 2014-15 az pod hranici 1000. To znamena krach prakticky vsech hracu na burzach, vcetne shorteru. Pri takovem poklesu krachnou vsechny banky a brokeri a zisk ze shortovani Vam krachla banka nevyplati.
  SKF
  •  
   23.2.2010 17:55

   Delam jen futures a ETF na US burzach pres US brokera. Kdysi jsem delal i SPAD,ale v CZ je malo informaci a vysoke poplatky.V platforme,kterou pouzivam mam krome futures,akcii,opci a forexu take vsechny US fondy i ETF a informace o jednoduchem vzorecku pro ochranu kapitalu mam prakticky overene.Nejdulezitejsim ukolem portfolio manazera by mela byt ochrana kapitalu klienta.Kdyz dovoli drawdown nad 50%, musi vydelat 100% aby byl na nule.Trvam na tom, ze kdo takhle prodela cizi penize,nezaslouzi si je spravovat a uz vubec ne dostavat jakoukoliv odmenu.Vymlouvat se na krizi umi kdekdo, ale muze se stat, ze tento stav muze trvat dyl, nez tvrdi bankeri a ekonomove a kdo nebude pouzivat risk management nebo aspon selsky rozum, muze prijit o vetsinu kapitalu.
   Jupik
   •  
    23.2.2010 18:17

    Samozřejmě souhlasím, ale přesto vím, že ztráty fondů i velkých investorů byly obrovské. Na vině byly mimo jiné i velké páky a zuřící boj fondů s jejich kanibalismem...
    Kalka.
  •  
   22.2.2010 17:46

   doporuceni Roberta Prechtera z posledni doby: leto 2007 - shortovat S&P !.............. unor 2009 - uzavrit short !,,,,,,,,,,,,,,,,,,,, leden 2010 - "only the safest cash equivalents"
   SKF
 •  
  22.2.2010 16:34

  Jistě jste slyšel o Elliotových vlnách, které vytrvale rozpracovává pan Prechter a mají svou logiku. Proč k nim žádný z analytiků a expertů nepřihlíží ?
Aktuální komentáře
28.5.2018
12:12Nový italský zmatek rozhýbal trhy. Euru nejprve pomohl, ale už ho tlačí níž  
11:57Týdenní výhled: Politické vlny v Itálii a svítání nad schůzkou Trump-Kim. Z USA data z trhu práce  
10:47Brusel se snaží rozdělit Visegrádskou čtyřku. Kam se vydá Praha?
10:25Praha dnes koriguje páteční ztráty. Německu pomáhá do výšin Lufthansa  
9:15Rozbřesk: V koruně mohou krátkodobě přetrvat výprodeje. Dlouhodobě směr silnější úrovně
8:56Evropské burzy se asi zazelenají, italské krizi navzdory  
8:33Populisté vládu v Itálii nesestaví, prezident odmítl euroskeptika
8:32Dílo slavné české malířky Toyen se v nedělní aukci galerie Kodl vydražilo za bezmála 20 milionů korun
6:09Fidelity: Investice do vládních dluhopisů zůstávají zajímavé kvůli rostoucí inflaci
27.5.2018
16:58Ceny ropy čeká velká revoluce
10:10Víkendář: Putinovo Rusko z první ruky
26.5.2018
17:05Zlato 2048
10:13Víkendář: Fischer o ostudě Německa, Evropě zmítané vírem dějin a ničícím Trumpovi
25.5.2018
22:00Ropa úřadovala na amerických trzích
18:56Blíží se doba, kdy bude hotovost opět královnou?
17:36Smrt tradičního maloobchodu probíhá úplně jinak, než se většinou domníváme
17:34Technická analýza: Koruna v defenzívě, euro nejníže od loňského listopadu
17:24Erste potopila pražskou burzu, ČEZ pod tlakem prodávajících. Unicredit bank – 3,5%!  
17:17Itálie a ropa ovládly závěr týdne. Euro dál padá  
17:00Estonské banky "vypraly" miliardy dolarů a eur z Ruska

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data