Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČNB: Tuzemské banky podle stress testů odolají i velmi špatnému vývoji

ČNB: Tuzemské banky podle stress testů odolají i velmi špatnému vývoji

23.2.2010 11:21
Autor: Redakce, Patria Online

Text byl doplněn:

Tuzemský bankovní sektor by nebyl ohrožen ani v případě velmi nepříznivého ekonomického vývoje v následujících dvou letech. K tomuto závěru docházejí stress testy České národní banky, o kterých dnes informoval na tiskové konferenci hlavní expert ČNB pro oblast finanční stability Jan Frait. Ve všech testech by celkově bankovní sektor udržel kapitálovou přiměřenost nad 8 procenty, což je minimum požadované centrální bankou.

"Banky zatím prošly krizí velmi dobře a pro období následujících dvou let jsou v dobré pozici," uvedl Frait. Rizika pro finanční stabilitu ČR přitom zůstávají podle ČNB i pro následující dva roky vysoká. Hlavní hrozbou je obnovení recese v Evropě a nárůst ztrát bank ze špatných úvěrů. Dalším výrazným rizikem je možná ztráta důvěry trhů ve schopnost vlád financovat rostoucí dluhy.

Frait připustil, že ačkoli celkově bankovní sektor může případné další obtíže překonat bez újmy, několika bankám by hrozil pokles kapitálové přiměřenosti pod osm procent. Akcionáři těchto bank by tak museli posílit jejich kapitál. Konkrétní počet ČNB neuvedla, jsou to prý "jednotky bank". „I v nejhorším scénáři by však dorovnání kapitálové přiměřenosti všech bank se sídlem v ČR do požadovaného minima vyžadovalo menší kapitálové injekce, než naznačovaly poslední zveřejněné výsledky zátěžových testů bank ve Zprávě o finanční stabilitě z června 2009,“ uvádí ČNB s tím, že nutné navýšení regulatorního kapitálu v nejpesimističtějším scénáři se podle aktuálních zátěžových testů odhaduje na zhruba 13 miliard korun, tj. nejvýše 5 procent stávajícího regulatorního kapitálu bank a méně než 0,5 % HDP. V loňské Zprávě o finanční stabilitě byly nutné kapitálové injekce v nejhorším zátěžovém scénáři vypočítány na 15,7 miliardy korun. Ke konci listopadu 2009 činila kapitálová přiměřenost bankovního sektoru 13,41 procenta a žádná z bank ji neměla pod deseti procenty.

"Testy České národní banky potvrdily, že český bankovní sektor je stabilní a představuje jeden z nejzdravějších pilířů zdejší ekonomiky. Zároveň výsledky prokázaly vysokou bezpečnost vkladů v českých bankách, které zůstanou stabilní i v případě nepříznivého vývoje ekonomiky," uvedl pro ČTK k výsledkům náměstek výkonného ředitele České bankovní asociace Jan Matoušek.

Testy podle Fraita počítaly kromě základního scénáře s velmi pesimistickým možným vývojem. Základní scénář odpovídá platné prognóze ekonomického vývoje centrální banky, tedy s růstem ekonomiky letos o 1,4 procenta. Scénář „Double Dip“ počítá s poklesem ekonomiky o 2,3 procenta, posílením kurzu koruny a nízkou inflací i nízkými úrokovými sazbami. Nejhorší scénář Ztráta důvěry kombinuje slabý ekonomický růst s nepříznivým vývojem na finančních trzích a ztrátou důvěry investorů ve schopnosti vlád financovat svůj dluh.

"Ta čísla by neměla být vnímána jako prognóza. Neptáme se, jak to nejspíše dopadne, ale ptáme se, jak to dopadne, když to půjde všechno špatně. Je třeba vnímat čísla jako horní hranici odhadů pro daný scénář," upozornil Frait. I výsledky pro základní scénář ukazují podle něj na nejhorší možný vývoj a je vysoce pravděpodobné, že ten vývoj bude v každém ze scénářů lepší.

„Zahraniční pozorovatelé jsou překvapeni tím, jak málo byl domácí bankovní sektor dosud zasažen globální finanční krizí a následnou recesí. Z našeho pohledu je důležité, že zůstává ziskový a do dalšího období vstupuje dobře kapitalizovaný,“ uvedl Jan Frait.

Parametry jednotlivých scénářů zátěžových testů bank (průměrné hodnoty v roce 2010)

Typ scénáře:

Baseline

Double Dip

Ztráta důvěry

Hrubý domácí produkt

1,4

- 2,3

0,1

Míra inflace

1,7

1,3

2,5

3M PRIBOR

1,4

0,3

5,4

Kurz CZK/EUR

25,5

24,9

27,8


(Zdroj: ČNB, Bloomberg, čtk)

Váš názor
  •  
    23.2.2010 11:34

    Takže kdo si vsadí na double dip? Šrotovné odeznívá. Stavebnictví se začíná seznamovat s krizí a nezaměstnanost poroste. Je tu někdo, kdo čeká růst?
    ignác
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
14:30USA - Empire State Manufacturing index
15:15USA - Průmyslová výroba, m/m