Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ÚOHS zastavil tendr Lesů ČR za 15 miliard korun

ÚOHS zastavil tendr Lesů ČR za 15 miliard korun

1.3.2010 12:50
Autor: mediafax

BRNO/HRADEC KRÁLOVÉ (MEDIAFAX) - Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) nařídil státnímu podniku Lesy ČR zastavit tendr na lesnické práce za 15 miliard korun. Informoval o tom v pondělí mluvčí Lesů ČR Zbyněk Boublík.

Hlavní změnou tendrů proti dřívějšku bylo, že lesnické firmy měly veškeré dřevo prodávat samy. Dosud takto mohly prodávat pouze polovinu vytěženého dřeva a zbytek prodávaly Lesy ČR. "Lesy ČR dne 26. února 2010 obdržely oficiální sdělení Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), které Lesům ČR ukládá dočasně pozastavit vyhlášené zadávací řízení k veřejné zakázce s názvem Provádění lesnických činností s prodejem dříví "při pni". Lesy ČR sdělení ÚOHS respektují a v dané záležitostí úřadu podají své vysvětlení," konstatoval Boublík.

Tendry se měly týkat zhruba 90 procent celkové výměry lesů, které podnik spravuje. Nové smlouvy měly Lesy ČR uzavřít na dobu jednoho roku až deseti let a vítězné lesnické firmy měly zajistit také obchody s vytěženým dřevem.

Vyhlášené zadávací řízení je podle mluvčího plně v souladu se stanoviskem zakladatele podniku – Ministerstva zemědělství a současně se striktně řídí příslušnými ustanoveními zákona o veřejných zakázkách, lesním zákonem a dalšími souvisejícími právními předpisy. O principech řízení se podle firmy navíc vedla otevřená diskuse se všemi zainteresovanými stranami včetně ÚOHS.

"Lesy ČR proto věří, že po vyjasnění situace bude zadávací řízení dále pokračovat. Harmonogram je nastaven tak, aby smlouvy s vítězi tendru mohly být podepsány bez časového prodlení ještě před koncem roku 2010," sdělil mluvčí.

Smluvní vztahy se současnými dodavateli končí nejpozději k 31. 12. 2010. Pokud by došlo k výraznějšímu posunu v harmonogramu zadávacího řízení, pak by to fakticky znamenalo, že nejdéle od 1. 1. 2011 dojde podle firmy k výraznému omezení prací v lesích včetně pěstební i těžební činnosti a následnému omezení dodávek dříví.

Státní podnik Lesy ČR obhospodařuje více než 1,3 milionu hektarů lesního majetku (což představuje šestinu plochy ČR a zhruba polovinu lesů v ČR) a pečuje o téměř 20 tisíc kilometrů vodních toků. Podnik ročně vytěží v průměru sedm milionů metrů krychlových dřeva.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data