Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Děti by si neměly hrát se sirkami

Děti by si neměly hrát se sirkami

17.3.2010 12:18
Autor: David Marek

Včera proběhly v Praze hned dvě významné akce, kde se hovořilo o ekonomice a hospodářské politice. Prezident ČR Václav Klaus vcelku pregnantně shrnul stav české ekonomiky, její hlavní bolavý bod – veřejné finance - a varoval před dalšími zásahy do ekonomiky.

Na druhé akci – Fóru Zlaté koruny – se probíraly zejména veřejné finance. Nutno říci, že debata byla značně neplodná. Po tisící byly snášeny stejné argumenty, závěry a analýzy. Za zmínku stojí jen několik málo myšlenek. Pavel Mertlík uvedl zajímavý postřeh, že v ČR jsme dobří v přípravě analýz a koncepcí, realizace ovšem bývá žalostná (zvláště pokud jde o témata přesahující jednotlivé rezorty). Kde skončila například koncepce národohospodářského růstu Martina Jahna? Vládnutí ve smyslu správy veřejných záležitostí je v ČR skutečně problém. Druhým podnětným příspěvkem byla otázka Ondřeje Jonáše, zda vůbec existuje analýza efektivnosti jednotlivých výdajových programů? Odpověď: Neexistuje. Patrně nejzajímavějším momentem se stala krátká diskuze mezi Robertem Holmanem, členem bankovní rady ČNB, a Milošem Zemanem. Profesor Holman navrhnul jako řešení chronických rozpočtových deficitů ústavní zákon, který by omezil možnosti vlád permanentně prohlubovat zadlužení. Miloš Zeman přirovnal takovou hospodářskou politiku k řízení auta, u něhož nejde otáčet volantem.

Právě tento poslední bod má jednu společnou věc s projevem Václava Klause: V jakém rozsahu má hospodářská politika zasahovat do vývoje ekonomiky? Současná hospodářská politika vychází z neokeynesiánských teorií. Jejich základní myšlenkou je existence frikcí v ekonomice, nominálních rigidit. Za tohoto předpokladu lze ukázat, že hospodářská politika má smysl a dokáže zmírňovat výkyvy ekonomiky. Tolik teorie.

Měnová politika se v mnoha zemích blíží uvedenému teoretickému konceptu a snaží se plnit svou makroekonomickou stabilizační funkci. Hlavní ekonom Mezinárodního měnového fondu Olivier Blanchard dokonce navrhuje zvýšení manévrovacího prostoru měnové politiky mírným zvýšením inflačních cílů. Praktická fiskální politika a ekonomická teorie jsou si blízké asi jako sníh a Sahara. Vývoj vládních dluhů ve většině vyspělých zemí to potvrzuje. V příměru Miloše Zemana je nutné doplnit, že rozpočtové auto sice má funkční volant, ale řidič s ním točí stále jen na jednu stranu bez ohledu na tom, kam se stačí silnice. Ba co víc, tohle auto nemá brzdy.

Jaký je rozdíl mezi měnovou a fiskální politikou? První je v rukou odborné instituce, druhá ve spárech politiků. Fiskální politika kvůli tomu dokáže udělat v ekonomice víc neplechy než užitku. Napadá mě jiný příměr než auto. Zápalky jsou dobrá věc, když táboříte v přírodě, potřebujete zatopit v krbu nebo zapálit svíčku. Jenže politici jsou jako děti. Škrtají sirkami jenom proto, že se jim líbí plamínek a potom se diví, když je oheň na střeše. Děti by si neměly hrát se sirkami.


Váš názor
 •  
  17.3.2010 12:49

  Pane Marku, naprosto s Vaším názorem souhlasím. Ale přidám ještě jedno přání, které se netýká jen Vás. Prosím, vytvářejte v rámci možností na politiky tlak, aby se chovali zodpovědně a racionálně ve správě tohoto státu. A ještě lépe, zkuste do politiky vstoupit, protože všechny komentáře a analýzy ekonomických expertů padají tak jako tak na neúrodnou půdu, protože Ti, kteří by jim měli naslouchat, se snaží především nahrabat si pro sebe. Dokud to tak bude, Vaše komentáře zůstanou jen takovým povzdechem.
  Bill Blake
  •  
   18.3.2010 11:18

   Jo milý pane, to bychom tu ale museli mít osvícenou despocii a ne demokracii... ;-)
   Kalka.
   •  
    18.3.2010 13:10

    Bohužel vás musím zklamat. Jak jsem zjistil, tak stanné právo bylo z našeho zákoníku vyškrtnuto, a proto si s námi budou i nadále vytírat...!
    Charón
  • Re: Bill Blake
   18.3.2010 10:56

   S politováním musím konstatovat, že odborný názor ekonoma je asi tak to poslední, co českého politika zajímá. Tlak na politiky vytváří někdo jiný a trochu jinak a určitě to není za účelem zodpovědné a racionální správy státu. A co je nejsmutnější, většinový volič o rozumné ekonomy v parlamentu a vládě ani nemá zájem. Ale třeba mě květnové volby přesvědčí o opaku.
   Koudy_
Aktuální komentáře
14.12.2017
11:01Eurodolar přestal růst, když vyprchal efekt Fedu. Jsou tu ale data a přijde ECB  
10:44VIG (-0,19 %) spojí dvě české pojišťovny
9:39Deutsche Boerse zvažuje termínové kontrakty na bitcoin
9:11Rozbřesk: Fed zvýšil sazby, koruně jestřábi chybí a trh s auty je v kondici
8:59Evropské burzy po rozhodnutí Fedu asi zahájí poklesem, co ta pražská?  
8:23Zbrojovky si mnou ruce nad zvyšujícím se napětím ve světě
8:14Čínská centrální banka reaguje na Fed a zvyšuje sazby
13.12.2017
22:03Wall Street zakončila po Fedu nerozhodně, Caterpillar +4 %
20:23Janet Yellenová se loučí zvýšením sazeb Fedu. Dolar nad 1,1800 EURUSD
18:05Goldman prudce zvyšuje doporučení u učebnicového propadáku. Co se děje?
17:12Polský plán s Unipetrolem vytahoval Prahu do zeleného
17:07O2 odsouhlasila další dva roky zpětného odkupu vlastních akcií
16:24Dolaru pokazila vyčkávání na Fed nižší inflace  
15:21Unipetrol u historických maxim. Je správný čas na nabídku PKN a prodej akcií?  
14:47Jádrová inflace slábne. Zvýší pochybnosti Fedu?
14:32Prezident jmenoval menšinovou vládu Andreje Babiše
14:18STING investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s.: Oznámení ohledně delistace investičních akcií
13:36Google je v Číně blokován. Centrum umělé inteligence tam ale otevře
11:47Jak nespravovat a neinvestovat státní peníze
11:16Rekordní měsíc Škody Auto táhly prodeje v Číně a východní Evropě

Související komentáře
  Nejčtenější zprávy dne
  Nejčtenější zprávy týdne
  Nejdiskutovanější zprávy týdne
  Denní kalendář hlavních událostí
  ČasUdálost
  3:00Čína - Maloobchodní tržby, y/y
  3:00Čína - Průmyslová výroba, y/y
  9:30DE - PMI v průmyslu
  10:00CZ - Běžný účet, mld. Kč
  10:00EMU - PMI v průmyslu
  10:30UK - Maloobchodní tržby vč. PHM, y/y
  13:00UK - Jednání BoE, základní sazba
  13:45EMU - Jednání ECB, základní sazba
  14:30USA - Maloobchodní tržby, m/m
  14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
  15:45USA - PMI v průmyslu (Markit)