Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Belka (MMF): Zisky východoevropských měn ohrožují ekonomické oživení

Belka (MMF): Zisky východoevropských měn ohrožují ekonomické oživení

30.3.2010 13:14

„Vlády a centrální banky zemí východní Evropy by měly držet zisky svých měn na uzdě. Ty ohrožují ekonomické oživení a narušují konkurenceschopnost,“ uvedl ředitel evropského úseku Mezinárodního měnového fondu Marek Belka.

Polský zlotý za předchozí rok posílil o 22 % vůči euru, maďarský forint získal 17 %, česká koruna si na úkor eura připsala 8,6 % a rumunské leu 3,9 %. Zisky těchto měn naznačují, že investoři obnovili chuť vstupovat na rozvíjející se trhy.

„To je něco, čeho je třeba se obávat. Nadměrné zhodnocování domácích měn může ohrozit hospodářský růst,“ řekl Belka.

Zlotý, forint, koruna a leu těží z toho, jak investoři opouštějí některé evropské ekonomiky včetně Řecka, Portugalska, Irska a Španělska ve prospěch východních členů Evropské unie, kteří mají vyšší růstový potenciál, nižší rozpočtové schodky a zadlužení.

Investoři tak kvitují střídmost fiskálních politik v regionu, počítaje v to úvěrové programy poskytnuté Maďarsku a Rumunsku ze strany MMF. Polsko, které se jako jediné v EU vyhnulo skutečné recesi, i Česká republika se po stimulačních výdajích opět uchylují k fiskálním restrikcím.

„Aktuální likvidita na trzích směřuje za výnosy,“ komentoval Belka, který v roce 2004 působil jako polský předseda vlády. „Hodnocení rizika se zlepšilo a peníze proudí dovnitř, to je potenciální hrozba.“

Podle Belky by měly východoevropské autority hledat způsoby, jak omezit příliv zahraničního kapitálu, mimo jiné omezit dostupnost půjček denominovaných v zahraničních měnách. Problémy s odkládáním plateb u těchto půjček přispěly k tomu, že se Maďarsko na konci roku 2008 téměř ocitlo v platební neschopnosti poté, co hypoteční krize ochabila jeho dluhopisový trh.

„Země by měly přistoupit k obezřetným regulacím, které by odradily některé zahraniční investory,“ zhodnotil profesor ekonomie. Centrální bankéři se zisků domácích měn obávají a hrozí intervencemi. Guvernér polské centrální banky Slawomir Skrzypek 11. března prohlásil, že banka v případě potřeby zasáhne na devizovém trhu. Odborník na měnovou politiku Andrzej Rzonca souhlasil, že silný kurz zlotého je „hlavní hrozbou“ pro ekonomiku.

„Adekvátní mix fiskální a monetární politiky je základní obranou. Tou správnou volbou je dost mírná měnová politika a pořádně disciplinovaná fiskální politika,“ uzavřel Belka.

(Zdroj: Bloomberg)


Váš názor
  • cesta z krize
    30.3.2010 15:38

    Konečně rozumné slovo. Nejrychlým řešením současné krize by bylo jen začít vyplácet vládu, parlament a senát v €. Zavedení € už mělo být celkově dávno hotovo a naši geniální politici proces nezvládli. Důsledkem tohoto opatření bude jednoznačně pokles hodnoty koruny, zlevnění výroby zboží a pracovní síly a tím vyšší konkurence schopnost na € trzích, tím pádem znížení nezaměstnanosti, tím pádem méně peněz do podpor a tím pádem i prosperita hnaná zištním zájmem představitelů státu kterým nejde o nic jiného než o vlastní prospěch . V jejich pojetí demokracii lze chápat jen tak, že základ je dostat se na kandidátce na volitelné místo a a tak mít pár let vystaráno. S platem v € se budou bít jako lvi aby byl co nejlepší přepočet mezi € a CZK a česká ekonomika tak bude úspěšná na zahraničních trzích, včetně přílivu investic za levnou pracovní silou.
    OH
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:30UK - Maloobchodní tržby bez PHM, m/m
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Prodeje starších domů