Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Malvido (CEO Telefóniky O2 CR): Příští rok se trend poklesu zlomí a my v pevném připojení porosteme

Malvido (CEO Telefóniky O2 CR): Příští rok se trend poklesu zlomí a my v pevném připojení porosteme

6.4.2010 11:49

Celkový počet pevných linek provozovaných společností Telefónica O2 Czech Republic poklesl loni meziročně o 6,5 % na 1 771 tisíc ke konci roku, letos sice ještě tento trend pokračuje, ale nový generální ředitel společnosti Luis Malvido čeká obrat již napřesrok. „I když nyní nám pevné linky ještě padají, brzy bude každá domácnost potřebovat přístup k internetu a jsem si jistý, že příští rok se trend poklesu zlomí a my v pevném připojení porosteme,“ uvedl CEO Telefóniky O2 v rozhovoru pro Hospodářské noviny.

„Pokles je každým rokem mírnější, zejména poslední rok byl tento pokles mnohem pomalejší, než v minulých letech. I proto jsme nabídli "nahé ADSL" (připojení k internetu bez paušálu za pevnou linku). Většina zákazníků má totiž hlas díky mobilním telefonům, ale data chce mít z pevných linek. Technologie jdou kupředu a třeba za deset let si lidé nebudou předplácet balíčky všech televizních kanálů, ale zaplatí si třeba jen zprávy v osm hodin večer na jednom kanálu. To je možné jen přes "video on demand",“ vidí budoucnost telekomunikací Malvido, který působí ve vedení Telefóniky O2 CR teprve dva měsíce. Obecně je nyní podle generálního ředitele Telefóniky O2 velká příležitost u aplikací využívajících data, ale prostor pro další růst je i v mobilním hlase a SMS.

Telefónica O2 letos očekává pěti až devítiprocentní pokles provozního zisku a kvůli zvýšení efektivity plánuje i propouštění až pěti procent zaměstnanců. „Propouštění nesouvisí s krizí, ale s tím, že tento trh je velmi konkurenční. Musíme být efektivní a letos, stejně jako minulý rok budeme hledat prostor k vyšší efektivitě v oblasti lidských zdrojů,“ říká k nepopulárním opatřením Malvido.

Český telekomunikační úřad (ČTÚ) podle nedávného vyjádření svého předsedy hodlá během dubna, maximálně května vypsat tendr na čtvrtého mobilního operátora a rozvířit tak vody na českém telekomunikačním trhu (více zde). Součástí tendru by měl být příslib frekvencí v pásmu 800 megahertzů a 2,6 gigahertzu. Nové frekvence by mohly být nabídnuty i stávajícím operátorům. „Stále potřebujeme více frekvencí. Pokud to bude na trhu nabídnuto, zkusíme je získat. To je naše základní surovina, to co prodáváme,“ odpověděl na dotaž HN ohledně účasti Telefóniky O2 v případném tendru generální ředitel firmy.

Pro čtvrtého operátora podle Malvida na českém trhu místo již není. „Česko má jednu z největších penetrací telefony na světě. Nováček, který by přišel, by musel nabídnout nové tarify a lepší služby - to vše se může stát. Jenže k tomu je potřeba vybudovat novou síť. Já osobně bych to nedělal, protože investice by se vrátila nejdřív tak za dvacet let,“ shrnul ředitel Telefóniky s tím, že trh není nafukovací, a dokonce očekává, že tržby z českého trhu půjdou dolů.

Jiná je situace u případného vstupu virtuálních operátorů na český trh. „Místo tu pro ně určitě je, ale my je nepreferujeme,“ nechal se slyšet Luis Malvido a dodal, že očekává že se o vytvoření této alternativy určitě někdo brzy pokusí. „Jestli to bude letos či příští rok, to netuším, ale byznys virtuálních operátorů funguje v jiných zemích a je velmi úspěšný.“

(Zdroj: HN, ČTÚ)


Váš názor
  • No pokud se budou představitelé starat o podnikání a ne o blbosti
    6.4.2010 11:51

    ..tak možná porostou...
    Karel
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
10:30UK - HDP, q/q
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university