Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Dozvuky krize: Klienti se soudí o náhrady škod, banky spory vyhrávají

Dozvuky krize: Klienti se soudí o náhrady škod, banky spory vyhrávají

8.4.2010 17:57

Finanční krize poskytla další možnost realizace pro přebujelý americký právní systém. Investoři rozpoutali soudní bitvu s americkými bankami a nárokují si náhrady za špatné kroky bankovních domů, které je připravily o peníze. Dobrou zprávou pro bankéře (nejen) z Wall Street je, že většina dosud vydaných rozsudků vyznívá v jejich prospěch, píše deník Wall Street Journal.

Soudní žaloby obviňují americké bankovní domy, včetně těch největších v zemi, z toho, že nedostatečně prezentovaly investorům veškerá rizika celé škály nabízených finančních produktů, například cenných papírů krytých nemovitostmi. Soudní procesy však prozatím většinou skončily zamítnutím žaloby s tím, že vinu za znehodnocené investice nelze přičítat aktivitám bank samotných, ale je třeba ji přiřknout spíše kolabujícím trhům.

Od poloviny února již soudci zamítli obvinění ze zpronevěry v případech následujících bank: Oppenheimer & Co., Canadian Imperial Bank of Commerce, Fremont General, Morgan Stanley, Merrill Lynch (ze skupiny Bank of America), State Street a Bank United. Ve všech zmíněných kauzách přitom v rozsudku zaznělo, že žalující strana nedokázala, že za vzniklými ztrátami stála opravdu zpronevěra, a ne jiné síly a faktory.

„Soudci si uvědomují, že ne každá masivní ztráta investovaného kapitálu musí být způsobena zpronevěrou,“ uvedl Joseph Grundfest, profesor práva na Stanford Law School a bývalý komisař americké komise pro cenné papíry SEC. Soudy podle jeho názory uznaly, že pokud celý finanční systém „sešel z cesty“ a tolik muselo být učiněno pro jeho nápravu, „existuje rozdíl mezi zpronevěrou a pochybením“.

Statisticky podle deníku WSJ počet zamítnutých kauz spojených s obdobím finanční krize převyšuje obecnou historickou četnost prohraných soudních sporů vedených kvůli zpronevěrách při investicích do cenných papírů. Podle registru společnosti D&O Diary bylo asi 40 zmíněných kauz vedených od konce roku 2007 ukončeno zamítnutím žaloby již v ranné fázi, zatímco jen asi dvacítka případů byla formálně posunuta ke sbíraní důkazů a právníci se snaží nalézt silnější materiál pro usvědčení žalované strany.

Jeden konkrétní příklad za všechny: V měsíci březnu rozhodl federální soudce William Pauley o zamítnutí žaloby v kauze, kde jako žalující strana vystupoval penzijní fond Plumbers & Steamfitters Local 373 Pension Fund a jako žalovaná strana Canadian Imperial Bank of Commerce. Žalobce žádal po bance náhradu vzniklé škody za to, že její představitelé při investici do cenných papírů bankovního domu navázaných na realitní aktiva v letech 2007 a 2008 oklamal investora. Soude Pauley nároky fondu zamítl s tím, že není dostatek vodítek poukazující na to, že ztráta vznikla v důsledku zpronevěry.

(Zdroj: Wall Street Journal Bloomberg)


Reklama
Nově na Patria.cz - obchodní signály na forexu podle technických indikátorů ADX, Williams R% a klouzavých průměrů!
Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data