Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Konsensus o evropské pomoci oslabil výnosy řeckých dluhopisů, dnes proběhne další emise... zprávy z dluhopisových trhů

Konsensus o evropské pomoci oslabil výnosy řeckých dluhopisů, dnes proběhne další emise... zprávy z dluhopisových trhů

12.4.2010 11:03
Autor: 

Americké dluhopisy v pátek posilovaly, jejich výnosová křivka klesala prakticky rovnoměrně po celé délce. Změny však byly malé a nepřesáhly 1 bps. Trh sice ještě preferoval jisté státní papíry, očekávání dobrých výsledků hospodaření amerických podniků spolu s pověstmi o akci na finanční záchranu Řecka však ziskům dluhopisů nedovolily výrazněji růst.
 
Dnešek bude pro dluhopisy zřejmě nepříznivý, když víkendová dohoda o pomoci Řecku zřejmě zabránila obavám o osud země. To dnes posílilo asijské akcie a s nimi zamířily vzhůru i akciové futures a opening calls. Ztrátu utrpěly naopak dluhopisy, jejich výnosová křivka přitom roste po celé délce a zplošťuje. Takový trend by pak mohl pokračovat i v průběhu dne.

Německé dluhopisy v pátek oslabily, jejich výnosová křivka vzrostla po celé délce a zestrměla, když výnosy na kratším konci přidaly 5 bps a 7 bps na konci delším. Důvodem nižšího zájmu o dluhopisy byly dohady o společné pomoci zemí eurozóny Řecku.

Již jen jednání o společném postupu zemí EMU stačily oslabit výnosy řeckých dluhopisů a snížit rozdíl mezi výnosy německých a řeckých dluhopisů. V tomto kontextu prakticky zapadlo snížení ratingu Řecka agenturou Fitch z BBB+ na BBB-.

Pomoc Řecku konkretizovaná telekonferencí ministrů financí EMU o víkendu rozhodla o objemu 30 mld. € připravených jako půjčka Řecku za zhruba stejných podmínek jako MMF. Ten je také připraven podpořit Řecko půjčkou kolem 15 mld. € za úrok cca 5 %. Podrobnosti půjček dojednají ministři financí EMU, zástupci MMF a ECB v úterý. Zatím však platí, že samo Řecko o pomoc ještě nepožádalo.

Dnes by proto optimismus a uklidnění na globálních trzích mohly opět podpořit akciové trhy a poslat znovu vzhůru výnosy dluhopisů. Zajímavý bude test nálady vůči Řecku. Dnes se pokusí umístit na trzích 3 a 6 měsíční pokladniční poukázky za 1,2 mld. €.

Česká výnosová křivka v pátek poklesla po celé délce a mírně zploštěla. Výnosy však na delším konci při podprůměrných objemech obchodů ztratily jen málo přes 1 bps. Dluhopisům pomohl nízký růst spotřebitelských cen. Inflace sice vzrostla mírně nad odhady, na růstu cen se ale podílely především ceny potravin a pohonných hmot. Podle ČNB se inflace přiblíží inflačnímu cíli 2 % až v první polovině 2011. Za zmínku ještě stojí, že agentura Fitch pochválila český bankovní sektor za odolnost vůči nedávným turbulencím na globálních trzích.

Dnešek je bez čerstvých domácích dat. Dluhopisy by ale měly reagovat na optimismus po dohodě o pomoci Řecku a stejně jako jejich protějšky z eurozóny oslabit.

(ČSOB - Denní finanční zpravodaj)

Celou denní analýzu si můžete stáhnout ve formátu PDF v sekci Měny & Sazby -> Výzkum -> Analýzy. Klienti Patria Plus si mohou nastavit automatické zasílání této analýzy e-mailem.

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data