Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Výhra pro ČEZ, prohra pro ekology: MŽP udělilo souhlas s obnovou Prunéřova

Výhra pro ČEZ, prohra pro ekology: MŽP udělilo souhlas s obnovou Prunéřova

29.4.2010 12:36

Rozšířeno:

Ministerstvo životního prostředí dnes společnosti ČEZ (925 CZK, 0,71%) vydalo souhlasné stanovisko ke komplexní obnově elektrárny Prunéřov II, informovala o tom ČTK s odvoláním na vyjádření ministryně životního prostředí Rut Bízkové. Povolení k rekonstrukci pro ČEZ znamená, že miliardové výdaje za plány, přípravu a především již objednané technologie nepřijdou v niveč. Proti modernizaci silně protestovali ekologičtí aktivisté a Strana zelených, kteří se snažili prosadit údajně ekologičtější variantu rekonstrukce elektrárny.

Podle ministerstva životního projekt splnil všechny náležitosti týkající se kvality ovzduší v ústeckém regionu. Ve srovnání s provozem stávajících bloků bude elektrárna Prunéřov po komplexní obnově vypouštět výrazně méně škodlivých emisí, uvedlo ministerstvo.

"Jsem ráda, že proces posuzování vlivů komplexní obnovy elektrárny Prunéřov II je již uzavřen. Byl veřejností hodně sledován a pro celý úřad hodně složitý," uvedla k rozhodnutí dle ČTK Bízková. "Jsem přesvědčena, že podmínky obsažené v tomto stanovisku přispějí k lepšímu ovzduší pro obyvatele ústeckého regionu," dodala.

Samotný ČEZ s výsledkem zřejmě již počítal, jelikož si, podle informací Hospodářských novin z počátku měsíce, už na elektrárnu objednal technologie v hodnotě několika miliard korun. Strojírny Vítkovice Machinery Group již pro Prunéřov mají hotové práce za miliardu a dostaly zřejmě již i zálohu za kotle v hodnotě sedmi miliard korun.

Kvůli otázce modernizace Prunéřova odešel v polovině března z vlády ministr životního prostředí Jan Dusík (SZ). Dusík chtěl na základě posudku norské firmy DNV žádat společnost ČEZ, aby připravila novou variantu modernizace nebo kompenzační opatření. Premiér Jan Fischer takový postup nepřijal, byl proti dalším odkladům při vydání stanoviska ministerstva životního prostředí k modernizaci Prunéřova. Premiér poté pověřil vedením MŽP ministra zemědělství Jakuba Šebestu, jehož před 14 dny ve funkci oficiálně vystřídala Rut Bízková.

(Zdroj: ČTK, Bloomberg, HN, ČT)


Váš názor
 • Skandál
  29.4.2010 17:45

  Rozhodnutí MŽP není překvapivé, není ale o nic méně skandální. Čekal jsem, že paní ministryně aspoň chvíli bude předstírat, že problematiku studuje.
  Karel Havel
  • Re: Skandál
   30.4.2010 11:07

   Atom nechcem, uhlí nechcem, vítr nechcem... Vrátíme se k loučím? Naučíme se energií neplýtvat? Podle mě je tedy lepší mít na určitou dobu teď jistotu dodávek energie a tuto dobu využít ke skutečně konstruktivní debatě o nějakém energetickém mixu.
   jackfear
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
16:00USA - Prodeje nových domů