Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Wall Street na kusy rozstřelená…

Wall Street na kusy rozstřelená…

11.5.2010 15:26
Autor: Petr Žabža, Patria Online

Když jsem minulý týden psal sloupek s titulkem „Sell in May and go away“, nejednalo se o magický vhled do událostí budoucích, ale o náhodu. Mohl bych si za to sice připsat kredit, ale nebylo by to fér – grafy nepochybně z pohledu několika technických indikátorů ukazovaly na korekci, ale vývoj druhé poloviny minulého týdne překonal i ty nejodvážnější vize. Situace, kdy se hlavní indexy na Wall Street ponoří v řádu několika minut o necelých 10% pod závěrečné hodnoty předchozího dne je nevídaná a ruku na srdce – ne úplně zdravá.

Čtvrteční obchodní seance ještě neskončila a už se objevily spekulace o tom, co vlastně tento extrémní výkyv způsobilo a hlavně, kdo za to může. Na pranýři se ocitly hedge-fondy, automatické obchodování, algoritmické obchodní strategie, lidská chyba (tzv. „fat-finger trade“), stop-lossy a … Citigroup. Největší pravděpodobnost se přisuzovala a stále přisuzuje kombinaci lidské chyby a tzv. „high-frequency trading“, které se zkombinovaly v toxický koktejl gigantických prodejních pokynů. Osobně jsem příznivcem spíše jednodušších vysvětlení a proto si dovolím vyslovit odvážnou hypotézu – prvotní prodejní pokyn nebyl ani chyba, ani náhoda. Někdo prostě likvidoval gigantické portfolio hlavních amerických akcií a jak aktivní účastníci burzy vědí – prodat větší pozice na klesajícím a vynervovaném trhu nejde pomalu, to se na trh musí „narvat“. Jakmile se totiž ostatní účastníci dozvědí o Vašem zájmu rozpustit větší portfolio, půjdou proti Vám, začnou prodávat také a totálně Vám zničí cenu. V konečném důsledku tak nakonec prodáte mnohem méně, za mnohem horší ceny. Můj odhad je, že skutečný důvod čtvrteční volatility se nikdy nedozvíme – někdo se však nyní hodně směje…

Mezidenní změny akciových indexů začínají připomínat hokejová skóre. Jeden den se klesá o 8%, pak ještě jednou o 7%, třetí den rosteme o 14%, abychom den poté ztratili 5%. Výše uvedené jsou přibližné pohyby hlavního španělského akciového indexu IBEX 35 za poslední 4 dny, dalo by se tak nicméně popsat dění na všech hlavních burzách. Risk-manažeři a algoritmičtí spekulanti nyní nejspíše leží s mokrým kapesníkem na hlavě a dumají, kde ve výpočtech rizikového profilu portfolií „udělali chybu“. Pravděpodobně nikde, kapitálový trh je místo, které již několik let neodpovídá „normálnímu rozdělení“. Problém vidím spíše v tom, že poslední události kolem Řecka vedly k otevření Pandořiny skříňky. Zejména ve dvou aspektech:

- Z počátku této antické tragédie se jednalo o „pomoc Řecku“. Veřejnost je však o poznání chytřejší, než si milí politici uvědomují a velmi rychle jí došlo, že „pomoc Řecku“ bude pro ně osobně znamenat nejspíše vyšší daně, protože peníze na stromech nerostou. V situaci, kdy Řecko vědomě lhalo o žalostném stavu svých veřejných financí a dostalo se do této kaše opravdu samo nemůže čekat, že se průměrný Němec bude radovat při představě, že pošle do této slunné země 8,5 miliardy eur. Politici proto velmi rychle otočili a začali celý program „prodávat“ jako program stabilizace eura. Problém je v tom, že tím implicitně označili zemi produkující cca 2,4% HDP eurozóny za klíčovou pro stabilitu této měny. Jestliže je „klíčové“ Řecko, nelze případnou pomoc odmítnout mnohem větším ekonomikám, např. Španělsku.

- Stabilizační plán, oznámený s velkou pompou předevčírem v noci, nebude fungovat. Kromě jiného také proto, že nebude stačit – Řecko potřebuje cca 150 miliard eur a na zbytek eurozóny by mělo stačit cca 3,5x tolik? Euro se nyní obchoduje na hladině 1,2697 a ze včerejších 1,31 ztrácí 3%...trh má vždycky pravdu…


Váš názor
 •  
  13.5.2010 7:24

  Pan Žabža nejen že umí gramatiku, což začíná být nejen na netu, ale i v novinách a TV vzácným jevem, ale i vzlet a vtip. Pokud jde o samotnou myšlenku, neumím si představit, že by někdo potřeboval tak rychle tolik peněz, ledaže by chtěl pomoci tomu ubohému Řecku ?
  Marc
 • Výborná strategie
  12.5.2010 9:39

  Možná je to úplně jinak. Někdo nechtěl portfolio rozpustit, ale naopak levně přikoupit. Obrana? Po dosažení určitého poklesu zastavit obchodování a reálně vypořádat obchody. To by bylo oběšenejch. Co se týče článků pana Žabži, i když většinou neobjevuje Ameriku, umí věci správně pojmenovat. Ten chlap má prostě styl.
  DeGuise
  • Re: Výborná strategie
   12.5.2010 10:39

   Nezbývá mi než souhlasit. Taky to vidím na skvěle načasovanou nákupní akci. Nejspíš přerozdělení před "sell in May and go away" ;-) Husarský kousek před prosazením regulace, o které se už dlouho mluví, a začátkem fungování nového pravidla o up-ticku. Do jaké míry tomu pomohla paví telka celodenním opakováním "válečných" záběrů z hořících Athén snad ani není nutno spekulovat... ;-)
   Kalka.
  • Re: Výborná strategie
   12.5.2010 10:22

   Tahle krize je asi opravdu jiná, když člověk pozoruje průběh za poslední rok/půlrok, hezký článek. Mimochodem, docela by me zajímalo portfolio pana Žabži :-)
   sgt.Mike
  • Re: Výborná strategie
   12.5.2010 10:17

   Ano, ti informovaní si prostě došli pro stoplossy-věc běžná i na našem rynku.
   tlustý hrabě
 • Úžasná teorie
  11.5.2010 19:02

  No to by mě zajímalo, jak se dá takový velký balík na tu burzu "narvat". Pokud to opravdu někdo zkusil, tak musel být totální blázen, neboť cena spadla tak prudce, že utrpěl jedině ztrátu. (Jedině by musel někdo současně "narvat" opačnou pozici, haha. Ale na to se nechodí na burzu, že ano.) Algoritmus chytající velké balíky není žádným velkým a neřešitelným problémem. Nebylo by náhodou logičtější velký objem uskutečnit tak, abychom ten algoritmus spletli, tedy nespustili? Není to jednoduché, ale na rozdíl od "narvání", to možné je.
  Dan
  • Re: Úžasná teorie
   11.5.2010 20:28

   Jako obvykle nejlepší článek Vypadá to,že pan Žabža jako jedinej z Patrie dokáže do psaného slova vnést myšlenku a názor, jenž má hlavu i patu a je nadčasově jasný a zřejmý.
   ?
   •  
    11.5.2010 22:07

    A ještě umí česky. To se cení. Protože to bohužel není samozřejmé. Někteří jiní kolegové by měli mít povinné korektury.
    dmk
    •  
     12.5.2010 7:34

     Ve společnosti pana Žabži se cítím opravdu skvěle. Neznám člověka na trhu, který takovým stylem uvažuje. Většina analytiků jen omílá dokola už stokrát opakované, leč bez obsahu, jakoby se báli za vlastní názor. To že umí česky můžeme považovat za povinnost u lidí, kteří své názory šíří na netu. A ten obsah, panečku, paráda. Jenom se bojím, že zkostnatělí politici (ekonomové) při vládách států EU tyto hmatatelné názory nerespektují. Nebo možná ano, ale bolí je z Petra Žabži hlava :-)) A to je dobře.
Aktuální komentáře

Související komentáře
  Nejčtenější zprávy dne
  Nejčtenější zprávy týdne
  Nejdiskutovanější zprávy týdne
  Denní kalendář hlavních událostí
  ČasUdálost
  10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
  10:30UK - HDP, q/q
  14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m
  16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university