Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
BP zažívá další odklon investorů, více než unikající ropa titul srážejí komentáře z Bílého domu

BP zažívá další odklon investorů, více než unikající ropa titul srážejí komentáře z Bílého domu

10.6.2010 12:04

Výbuch vrtu britské ropné společnosti BP v Mexickém zálivu již stál firmu na výdajích na nápravu situace 1,43 miliardy dolarů a na celkové tržní kapitalizaci skoro 58 miliard liber – nejnižší za 13 let. Pokles akcií se však nezastavuje ani poté, co společnost v uvedla, že se jí od úterní půlnoci do včerejšího poledne povedlo z poškozeného vrtu odčerpat 7920 barelů ropy – tedy více než polovinu úniku. Ostré komentáře z Washingtonu však zřejmě převážily.

Akcie BP včera zakončily obchodování na Wall Street se ztrátou 15,8 procent na úrovni 29,2 dolaru a na tento vývoj dnes navázaly i v úvodu obchodování na primárním trhu v Londýně, kde se titul propadal až o 12 procent na 3,45 GBP za akcii, aby však záhy většinu ztrát umazaly na poledních -3,3 %.

Americká vláda včera vystupňovala své požadavky na to, aby BP pokryla všechny náklady škod na životní prostředí. Motivací k razantnějšímu přístupu americké vlády, která se z počátku do situace příliš nevměšovala a nechávala řešení v rukách společnosti, byly zřejmě průzkumy veřejného mínění v USA ukazující na nárůst nespokojenosti Američanů s kroky vlády v této kauze, což snižuje šance demokratů na úspěch v listopadových volbách do Kongresu. Kongresmani proto stupňují požadavky na to, aby se BP přestala vyplácet zisky v podobě dividend svým akcionářům a aby firma raději podržela všechnu hotovost na výdaje spojené s náklady znečištění moře a pobřeží ropou.

BP neponechala situaci bez reakce. Dnes ráno firma ve zvláštním prohlášení uklidňovala investory, že její finanční pozice je nadále velmi silná a přestojí závazky vzniklé únikem ropy. Propad hodnoty akcií podle BP není racionálně vysvětlitelný. "Firma si není vědoma ničeho, co by odůvodňovalo tento pohyb akcií," sdělila BP. V současném tržní prostředí firma prý generuje značný dodatečný cash flow a zadlužení se pohybuje na spodní hranici rozmezí prognózovaného BP.

Výroky amerického prezidenta na adresu BP, které se v uplynulých dnech vyostřily až do vulgární oblasti, však podle odborníků mohou mít dopad na celkový obrázek britské podnikové sféry. "Je nebezpečí, že se to stane věcí britského byznysu a že se kvůli tomu zvednou předsudky proti britským firmám. Celý problém by se měl rozhodovat mimo politiku," řekl podle ČTK generální tajemník britského Institutu ředitelů Miles Templeman.

(Zdroj, Bloomberg, čtk, FT, WSJ)


Váš názor
  • Ohanba...
    10.6.2010 12:31

    Mr. Ohanba :-) to zase prehnal a dela silova vulgarni prohlaseni bez koncepce a dlouhodobe a systematicke vedouci k naprave tragicke ekologicke havarie... Jde prece o vyzkumy mineni, ktere ridi chovani politiku... No jo, to jsme tu take meli a ve volbach hlavni akter teto marketingove politiky dobre nedopadl. Doufejme, ze BP i pres nezpochybnitelnou vinu na teto tragicke udalosti prezije - krach by vedl k velkym trznim propadum az panice a zdrazeni paliv a zhorseni celkove trzni situace. Obcane nejen USA by na to velmi doplatili... Dnesni nalada typu - konec tezby zcela je velmi nestastna. Obcane USA si proste nedokazou predstavit litr paliva za 30+ a bohuzel se mohou dockat i tohoto neprijemneho zdrazeni. Autor komentare neni nestranny, drzi akcie RIG - Transocean ltd. - majitele znicene plosiny a tezce zasazene spolecnosti vlivem teto udalosti.
    VSE LIMITED
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data