Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Averze k riziku ustupuje z trhů dluhopisů eurozóny, zájem o dnešní řeckou, irskou a španělskou aukci byl nemalý; Maďarsko je na tom hůře...

Averze k riziku ustupuje z trhů dluhopisů eurozóny, zájem o dnešní řeckou, irskou a španělskou aukci byl nemalý; Maďarsko je na tom hůře...

20.7.2010 12:58

(Aktualizováno 14:39)

Poptávka po státních cenných papírech evropských zemí nabírá na síle. Svědčí o tom fakt, že všechny tři sledované aukce dluhopisů a státních pokladničních poukázek okrajových zemí eurozóny dnes skončily upsáním všech nabízených cenných papírů. Horšího výsledku se dnes dočkal maďarský stát, který neupsal celý nabízený objem dluhopisů a ještě musel přistoupit na nejvyšší náklady za státní půjčky za posledních 19 týdnů.

Řecko dnes prodalo 13týdenní státní pokladniční poukázky (SPP) za 1,95 miliardy eur s výnosem 4,05 procenta, trh si však žádal 3,85krát větší objem. Převis poptávky tak dnes překonal 3,64násobek z poslední aukce dvojnásobně dlouhých řeckých státních pokladničních poukázek, které měly výnos stanoven na 4,65 %. Řecko musí v tomto měsíci splatit dobíhající dluhopisy v hodnotě 4,5 miliardy eur a kromě přislíbené 110miliardové pomoci EU a MMF se země musí spolehnout také na svou vlastní schopnost získat nové prostředky.

Za další úspěšnou aukci lze dnes považovat prodej španělských státních pokladničních poukázek v obejmu necelých 6 miliard eur. Upsány byly SPP 12měsíčních za 4,25 mld. EUR s výnosem 2,221 % a 18měsíčních SPP v objemu 1,72 mld. EUR s výnosem 2,331 %. Spolu s tím, jak utichly obavy o zdraví tamního finančního sektoru a potažmo i celé ekonomiky proti poslední aukci poklesly i výnosy byly náklady na půjčování státu. V polovině června byl ještě 12měsíční výnos 2,303 % a 18 měsíční 2,837 %. Španělsko musí za červenec splatit dluhopisy za 24,7 miliardy eur a má přitom třetí nejvyšší deficit veřejných financí ze všech zemí eurozóny. Dnešní aukce však skončila upsáním veškerého nabízeného množství.

Poslední ze zemí eurozóny, která dnes přišla s nabídkou státních dluhopisů bylo Irsko. Výsledkem aukce byl prodej desetiletých státních dluhopisů za 750 milionů eur s výnosem 5,537 % (oproti 4,688 % v červnové aukci) a 750 mil. EUR 6letých dluhopisů s výnosem 4,496 %. I v případě této aukce převýšil zájem investorů nabízený objem státních cenných papírů, když poptávka převýšila nabídku 3,6násobně oproti 3,1násobku v červnové aukci.

Mimo eurozónu již byla situace horší. Maďarsko, jehož obraz v očích investorů utrpěl včerejší zprávou o ukončení jednání země s mezinárodními poskytovateli úvěrů, dnes nebylo při nabízených podmínkách ochotno upsat nabízených 45 miliard forintů ve státních dluhopisech. Prodány byly 3měsíční pokladniční poukázky v hodnotě 35 miliard forintů, když poptávka sice dosáhla 52,55 miliardy, ale průměrný výnos vzrostl na 5,47 % z 5,28 % z předchozí aukce proběhnuvším v minulém týdnu. Situaci dnes nepomohl maďarský premiér Viktor Orbán, který uvedl, že Maďarsko nezavede žádná nová úsporných opatření, aby tak vyšlo vstříc požadavkům MMF a EU (článek zde).

Nejistota ohledně státního dluhu je jen dočasná a její vliv je znatelný pouze na kratších dluhopisech, nikoliv na státních cenných papírech s delší splatností, uvedl pro Bloomberg Andras Laszlo Borbely, náměstek šéfa maďarské vládní agentury pro správu státního dluhu. Borbely dodal, že Maďarsko se nepotýká s problémy s financováním. Od počátku roku je Maďarsko dokonce o 100 miliard forintů před plánem na prodej státních cenných papírů, jelikož 115 miliard forintů navíc ve vydaných dluhopisech převážilo nad 15 miliardami forintů, o které zaostávají za plánem prodeje státních pokladničních poukázek, uvedl Borbely.

Euro po dopoledních aukcí evropských dluhopisů opustilo hladinu 1,30 USD/EUR a kleslo o cent níže.

(Zdroj: Bloomberg, AP, MediaFax)


Reklama
Nově na Patria.cz - obchodní signály na forexu podle technických indikátorů ADX, Williams R% a klouzavých průměrů!
Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data