Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
MfD: Nečas zvažuje daňové úlevy na bydlení pro všechny

MfD: Nečas zvažuje daňové úlevy na bydlení pro všechny

21.7.2010 9:28
Autor: ČTK

(ČTK) - Podle premiéra Petra Nečase by měli mít v budoucnu nárok na daňový odpočet všichni, kdo bydlí ve vlastním nebo pronajatém bytě a platí daně. Premiér to uvedl pro dnešní Mladou frontu Dnes (MfD). Odpočitatelná částka by tak už nezvýhodňovala jen zhruba 400.000 lidí, kteří splácejí hypotéku, byla by ale pravděpodobně mnohem nižší než dosud, píše list.

"Univerzální odpočitatelná částka na bydlení by nezvýhodňovala jen jeden typ bydlení, tedy vlastní, ale týkala by se i nájemného," řekl Nečas MfD.

Doposud plátci hypoték na konci roku přikládají k daňovém přiznání potvrzení od banky o výši zaplacených úroků a o ně si sníží základ daně z příjmu. Nově by například nájemce bytu, tedy nejen ten, kdo platí hypotéku, předložil dokad o úhradě příspěvku do bytového fondu nebo fondu renovací a proti němu získal odečet daně.

Zatím není jasné, jak vysoký by tento odpočet byl a čím vším by byl podmíněn. "Podrobnosti je předčasné rozvíjet. Debata se teprve povede," řekl Nečas deníku.

Je pravděpodobné, že odečitatelná položka z daní by byla nižší než 300.000 korun ročně, což je dosavadní strop u lidí s hypotékou. Stát tak ročně přichází celkem o více než tři miliardy korun na daních.

Zrušit některé úlevy na daních nejen pro plátce hypoték chce ministr financí Miroslav Kalousek. "Sleduji jeden jediný princip, rovné podmínky všem," prohlásil. A o zrušení výjimek, které znevýhodňují jednu skupinu občanů proti druhé, je ochotna diskutovat také strana Věci Veřejné.

Kalousek hodlá v platnosti ponechat jenom ty výjimky, které se týkají pěti oblastí, a to právě bydlení, dále rodin s dětmi, spoření na vlastní stáří, pomoci slabým a potřebným a podpory vědy a vzdělávání, píše MfD.


Váš názor
 •  
  21.7.2010 10:53

  Tak nám to začíná pěkně narůstat. Co takhle tohle všechno započítat do jednoho jediného odpočtu? To je zatím nenapadlo? Každý přeci musí jíst a bydlet a má nějaké náklady atd. Co si potom s penězi udělá je jeho věc. Faktem je, že by to nevypadalo tak pěkně a nedalo by se hlásat: "Tuhle úlevu jsem vám vymohl já", že.
  pulec
  •  
   21.7.2010 11:52

   Jedním ze základních stavebních kamenů pravice je myšlenka že občan,který je schopný vytvořit zisk,je také schopen posoudit kam ho investovat nebo jinak umístit.Naše pravolevostřednice z dob nedavno minulých se transformovala se stejnými lidmi v jakousi směsici názorů pro kterou se současná krize silná záminka k upevnění pozic.Občan jen kouká,platí , chápe,nechápe...Sedlák by na některé politické břídily vzal bič.
   mgp
Aktuální komentáře

Související komentáře
  Nejčtenější zprávy dne
  Nejčtenější zprávy týdne
  Nejdiskutovanější zprávy týdne
  Denní kalendář hlavních událostí
  ČasUdálost
  14:00HU - Jednání MNB, základní sazba