Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Real money

Real money

21.7.2010 11:44

Po velmi úspěšné knize z roku 2006 s názvem „Inside the House of Money“ vydal americký finanční poradce a autor s česky znějícím jménem Steven Drobny další knihu rozhovorů, tentokrát ne s manažery hedžových fondů, jako v prvém případě, nýbrž s manažery fondů investičních, pod názvem „The Invisible Hands“. Mezi vydáními obou knih uběhla pouhá čtyři léta, ale světy, které popisují, jsou rozdílné asi jako hvězdné války George Lucase a ruský realismus konce 19. století z pera Antona Pavloviče Čechova. Toto svědčí o mimořádné proměnlivosti doby, kterou prožíváme. Nechci zabíhat do detailů, abych případné čtenáře nepřipravil o skvělý zážitek z četby obou knih, ale chci se přesto podělit o několik dojmů. Informace ze světa institucionálních investorů neplní řádky online médií, jejich život plyne pomalu, pod povrchem. O to je důležitější vědět, co se zde děje, jelikož změny v jejich investorském chování mohou poznamenat trhy na dlouhá léta.

Když pominu podprahovou informaci o stále větším významu komodit v investorských portfoliích, kterou jsem si z knihy odnesl, nejvíce mne oslovil rozhovor s Jimem Leitnerem, ředitelem firmy Falcon Management. Od jiných, neméně zajímavých, zpovídaných osobností jej odlišuje skutečnost, že spravuje hlavně své vlastní peníze. Jak jistě většina čtenářů chápe, rozdíl mezi správou svých a cizích peněz je z pohledu technického téměř nulový, avšak v rovině psychologické zde panují nemnohé, ale o to důležitější behaviorální rozdíly. Názory lidí riskujících svůj vlastní kapitál mne zajímaly vždy o trochu více než názory jiných.

Co zajímavého ještě kniha evokuje? Například obraz následků finanční krize na segment institucionálních investorů. Člověk postupně pochopí, jak velkou a důležitou roli hrály tyto dlouhodobé peníze v poptávce po riziku v letech 2000 až 2007 a že téměř neomezený investorský apetit, daný jejich silou, pravděpodobně způsobil přestřelení kreditních a akciových trhů na konci této periody. Institucionální „kmeti“, kteří měli mít dostatek rozumu a moudrosti, opět podlehli vábení krátkodobého úspěchu a opomenuli nepříjemný fakt, že pravděpodobnostní rozdělení relativních přírůstků cen finančních instrumentů není normálně rozděleno, ale má tzv. „fat tails“. Co je podstatné, tato epizoda je ranila do té míry, že se na trh jen tak s podobnou vervou nevrátí. Zde je možno hledat jeden z důvodů obecně nižší likvidity na trzích v pokrizovém období.

The Invisible Hands Stevena Drobneho je velmi podnětná kniha, kterou mohu vřele doporučit všem, kteří chtějí pochopit hlubší souvislosti a dopady poslední finanční krize.


Reklama
Nově na Patria.cz - obchodní signály na forexu podle technických indikátorů ADX, Williams R% a klouzavých průměrů!
Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
  Nejčtenější zprávy dne
  Nejčtenější zprávy týdne
  Nejdiskutovanější zprávy týdne
  Denní kalendář hlavních událostí
  ČasUdálost
  AvalonBay Communities Inc (09/16 Q3, Aft-mkt)
  Luxottica Group SpA (09/16 Q3)
  1:50JP - Zahraniční obchod, mld. JPY
  2:30JP - PMI v průmyslu
  7:00Koninklijke Philips NV (09/16 Q3)
  9:30DE - PMI v průmyslu
  10:00EMU - PMI v průmyslu
  12:55VF Corp (09/16 Q3)
  13:30Kimberly-Clark Corp (09/16 Q3)
  13:30Sandvik AB (09/16 Q3)
  13:30T-Mobile US Inc (09/16 Q3)
  22:05Visa Inc (09/16 Q4)