Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Real money

Real money

21.7.2010 11:44

Po velmi úspěšné knize z roku 2006 s názvem „Inside the House of Money“ vydal americký finanční poradce a autor s česky znějícím jménem Steven Drobny další knihu rozhovorů, tentokrát ne s manažery hedžových fondů, jako v prvém případě, nýbrž s manažery fondů investičních, pod názvem „The Invisible Hands“. Mezi vydáními obou knih uběhla pouhá čtyři léta, ale světy, které popisují, jsou rozdílné asi jako hvězdné války George Lucase a ruský realismus konce 19. století z pera Antona Pavloviče Čechova. Toto svědčí o mimořádné proměnlivosti doby, kterou prožíváme. Nechci zabíhat do detailů, abych případné čtenáře nepřipravil o skvělý zážitek z četby obou knih, ale chci se přesto podělit o několik dojmů. Informace ze světa institucionálních investorů neplní řádky online médií, jejich život plyne pomalu, pod povrchem. O to je důležitější vědět, co se zde děje, jelikož změny v jejich investorském chování mohou poznamenat trhy na dlouhá léta.

Když pominu podprahovou informaci o stále větším významu komodit v investorských portfoliích, kterou jsem si z knihy odnesl, nejvíce mne oslovil rozhovor s Jimem Leitnerem, ředitelem firmy Falcon Management. Od jiných, neméně zajímavých, zpovídaných osobností jej odlišuje skutečnost, že spravuje hlavně své vlastní peníze. Jak jistě většina čtenářů chápe, rozdíl mezi správou svých a cizích peněz je z pohledu technického téměř nulový, avšak v rovině psychologické zde panují nemnohé, ale o to důležitější behaviorální rozdíly. Názory lidí riskujících svůj vlastní kapitál mne zajímaly vždy o trochu více než názory jiných.

Co zajímavého ještě kniha evokuje? Například obraz následků finanční krize na segment institucionálních investorů. Člověk postupně pochopí, jak velkou a důležitou roli hrály tyto dlouhodobé peníze v poptávce po riziku v letech 2000 až 2007 a že téměř neomezený investorský apetit, daný jejich silou, pravděpodobně způsobil přestřelení kreditních a akciových trhů na konci této periody. Institucionální „kmeti“, kteří měli mít dostatek rozumu a moudrosti, opět podlehli vábení krátkodobého úspěchu a opomenuli nepříjemný fakt, že pravděpodobnostní rozdělení relativních přírůstků cen finančních instrumentů není normálně rozděleno, ale má tzv. „fat tails“. Co je podstatné, tato epizoda je ranila do té míry, že se na trh jen tak s podobnou vervou nevrátí. Zde je možno hledat jeden z důvodů obecně nižší likvidity na trzích v pokrizovém období.

The Invisible Hands Stevena Drobneho je velmi podnětná kniha, kterou mohu vřele doporučit všem, kteří chtějí pochopit hlubší souvislosti a dopady poslední finanční krize.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
20.5.2018
14:19Víkendář: Po Američanech se čínskému tlaku začíná bránit i Evropa
10:50PŘIVÁDÍME: Nokia. Nová technologie a geopolitické obavy vytvářejí investiční příležitost
19.5.2018
14:37Víkendář: Jak vidí současnou americkou a globální realitu bývalý šéf CIA
10:07PŘIVÁDÍME: Volvo. Výrobce nákladních aut odměňuje štědře
18.5.2018
22:01Poklidný závěr týdne na amerických trzích
19:31Vrací se Marxova doba?
18:28PŘIVÁDÍME: Skanska. Stabilní akcie s lákavou dividendou
17:06František Kronus: Evropská dluhová krize II?
17:05Koruna zakončuje týden oslabením, euro nepotěšil italský vládní program  
17:00Prahu táhl dolů tabák. V USA září Bioblast Pharma  
16:29Technická analýza: Výnosy dolaru tlačí korunu dolů
15:47Akcionáři schválili v Kofole rekordní výplatu dividend
15:02Perly týdne: Ekonomika bude dál šlapat, Tesla bez 10 miliard dolarů ne
14:22V ospalé Praze lehce ční Philip Morris, červené Evropě by mohly pomoci pozitivně naladěné USA
14:15Applied Materials po rozpačitém výhledu drží divokou kartu (komentář analytika)  
13:48Reuters: Oživení půjček otevírá novou kapitolu pro maďarské banky
13:22Příští lídři Itálie. Dokážou ji vést? A co na to trhy?
12:08Čína má prý pro Trumpa návrhy, jak na zlepšení obchodní bilance
10:33Jak autoritářská vláda v Maďarsku vyhnala Sorose z Budapešti
10:30Italská vláda dohodnuta, ale euro se drží. Koruna koriguje ztráty  

Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Denní kalendář hlavních událostí
    Nebyla nalezena žádná data