PRAHA (MEDIAFAX) - Energetická firma (877 CZK, 0,16%) se brání proti čtvrteční reportáži České televize (ČT) ohledně kauzy dodávek elektřiny pro Správu železniční dopravní cesty (SŽDC), ve které byla podle ní spíše označena za viníky, než za poškozenou společností. Firma své vyjádření rozeslala novinářům v pátek.
Podle reportáže si chce nechat za elektřinu pro dráhy zaplatit dvakrát. V roce 2009 totiž uzavřel tříletý kontrakt o dodávkách elektřiny se SŽDC, která následně posílala faktury Českým drahám a ČD Cargo. Letos ale uzavřel smlouvu přímo s drahami a vyfakturoval jim 1,2 miliardy korun, přičemž smlouva se SŽDC zůstala v platnosti. Podle ČT se tak u soudu domáhá zaplacení zhruba 760 milionů korun, které mu dluží SŽDC.
"Za prvé je třeba říci, že Prodej žaluje SŽDC pouze za škodu, která mu vznikla na základě neplnění smlouvy ze strany SŽDC. Prodej totiž při podpisu smlouvy v roce 2009 zajistila na základě výběrového řízení elektřinu na velkobchodním trhu na celé smluvní období. Nyní je nucena velkoobchodně odprodat nakoupenou elektřinu za současných cen, které jsou významně nižší," stojí v prohlášení firmy.
"Za druhé je nutné zdůraznit, že neprodáváme stejnou elektřinu dvakrát. Poté co dopravci (České dráhy a ČD Cargo) získali všechna povolení potřebná k tomu, aby mohli sami nakupovat elektřinu, vypsali samostatné výběrové řízení, kterého se Prodej zúčastnil a podal vítěznou nabídku. Zatímco v případě přepravců se jedná o dodávku odvozenou od stávajících cen trhu, v případě sporu se SŽDC žádáme o úhradu vzniklých škod souvisejících zejména se znehodnocením dříve nakoupené elektřiny na úroveň dnešních cen," dodal .
tedy letos podle vyjádření firmy dodával Českým drahám elektřinu napřímo na základě výběrového řízení. První půlrok na základě výběru ve zkráceném řízení. Od poloviny roku už ČD vypisovaly veřejné výběrové řízení. České dráhy poptávaly elektřinu s možností smlouvu kdykoliv vypovědět, tedy s tříměsíční výpovědní lhůtou. "Z toho důvodu jsme nemohli nakoupit elektřinu na celou dobu kontraktu, tedy až do konce roku 2011, ale vždy jen na krátký čas dopředu a od počátku bylo jasné, že pokud cena elektřiny na trzích vzroste, budeme muset smlouvu vypovědět," brání se .
Smlouvu s drahami skutečně vypověděl. Dráhy tak musely narychlo hledat nového dodavatele, od kterého budou odebírat elektřinu v posledních třech měsících letošního roku. Podle ČT oslovily celkem sedm firem a nakonec se rozhodly kývnout na nabídku E.ONu.