Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČR vydává emisi eurodluhopisů za dvě miliardy eur se splatností v září 2021

ČR vydává emisi eurodluhopisů za dvě miliardy eur se splatností v září 2021

6.9.2010 13:08
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

Aktualizováno (18:33) Emise tuzemských vládních dluhopisů, denominovaná ve společné evropské měně euro, je realizována v plánovaném objemu dvou miliard eur a naceněna dle finálního cenového výhledu 105 bazických bodů nad středovými swapy, čímž byla potvrzena předchozí indikace z dnešního odpoledne. Splatnost eurodluhopisů je 14. září roku 2021. Ocenění se postupně v rámci dne snižovalo od prvních indikací u 115-120 bps nad midswapy. Kupón byl stanoven v souladu se 105 bps nad midswapy na úrovni 3,625 %.

Emisi vedou banky Česká spořitelna, Barclays Capital a Deutsche Bank. "Emise dluhopisů potvrdila dobrou pozici České republiky na zahraničních trzích. Zájem investorů převyšoval její objem," uvedl Gregor. Transakce je první emisí zahraničních dluhopisů vydanou od října loňského roku, kdy MF emitovalo státní dluhopisy ve švýcarských francích. Obchodníci emisi hodnotí jako vyváženou pro investory i vydavatele, tedy ČR.

Ministerstvo financí si chce podle strategie financování a řízení státního dluhu letos půjčit 280 miliard korun. Z toho na zahraničním trhu chce stát získat maximálně polovinu, tedy až 140 miliard korun. Emise v EUR by z této částky odčerpala tedy přibližně 25 miliard korun.

Emise dluhopisů v eur byla odložena od jara letošního roku, tehdy v plánovaném objemu jedné miliardy eur. Důvodem byla vysoká volatilita trhu a celkově nepříznivé podmínky výnosů a kapacity trhu kvůli obavám ze selhání Řecka.

ČR je agenturou Moody's hodnocena na ratingovém stupni "A1", agenturou Standard&Poor's na stupni "A" a agenturou Fitch na stupni "A+".

Někteří obchodníci na trhu vládních dluhopisů v Evropě nyní vyjádřili obavu ohledně schopnosti získat plánované zdroje okrajovými zeměmi eurozóny (více zde).

(Zdroj: Bloomberg)


Váš názor
  • Celá Evropa v plusu jen malej burzovní Cecháček v mínusu.
    6.9.2010 16:24

    :-)).
    Jiří
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:30UK - Maloobchodní tržby bez PHM, m/m
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Prodeje starších domů