Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Ikona „krizového vykoupení“ AIG tlačí na odchod státu z firmy, na cestě k němu se jeho podíl ale zvýší až na 90 procent…

Ikona „krizového vykoupení“ AIG tlačí na odchod státu z firmy, na cestě k němu se jeho podíl ale zvýší až na 90 procent…

14.9.2010 12:32
Autor: Josef Němeček, Patria Online

O urychlení odchodu Spojených států z největší americké pojišťovny American Insurance Group, která je rekordmanem v krizi přijaté vládní pomoci, začalo jednat vedení pojišťovny a její vládní dohlížitelé. Plán má nastínit strategii plného splacení vládní pomoci výměnou za obnovení nezávislosti. Zdroje americké vlády a Fedu přesahující 120 miliard dolarů pojišťovnu před pádem zachránily před dvěma lety.

Podle zdrojů z jednání, které plán připravují, na jeho počátku bude stát konverze preferenčních akcií AIG v držení státu o hodnotě 49 miliard dolarů na akcie běžné. Tato směna podle zdrojů dočasně dále navýší podíl státu až na 90 % ze současných bezmála 80 %, uvádějí zdroje, které cituje WSJ. 49 miliard dolarů získala AIG z vládního programu TARP. Běžné akcie budou následně ve vlnách prodávány soukromým investorům a státu zajistí zisk v případě, že akcie AIG porostou. Prodej těchto akcií do soukromých rukou bude trvat několik let. Klíčové je, zda AIG dokáže přesvědčit investory, že je schopna z jádrového byznysu generovat dostatečné zisky. Sama AIG očekává, že především z globálního pojištění a americké divize životního pojištění a penzijního zabezpečení dokáže generovat roční zisk mezi 6 a 8 miliardami dolarů. Současná tržní hodnota akcií AIG se pohybuje kolem 5 miliard dolarů ve srovnání s přibližně 100 miliardami dolarů v úvodu roku 2008 před nucenou záchranou. Následná záchrana AIG tedy stála více, než její předchozí tržní hodnota.

Vedle bezmála 50miliardové pomoci z TARP AIG získala investice v rozsahu 26 miliard dolarů do divizí AIA a Alico od Fedu v NewYorku. Tato pomoc má být vrácena ze zisků z prodeje těchto dvou divizí. Newyorský Fed drží dalších 20 miliard dolarů zajištěného dluhu, které by rovněž měl být splacen z prodeje aktiv AIG. Dalších 29 miliard dolarů je v držení subjektů Maiden Lane II a III, financovaných opět Fedem v New Yorku. Ty drží hypoteční papíry, předtím v držení AIG, jejichž tržní hodnota je nyní vyšší, než poskytnuté zdroje AIG, Fed by tedy měl jejich prodejem realizovat zisk.

Rizikem pro úspěch plánu opětovného zprivátnění AIG je přílišná rychlost, pokud pojišťovna ještě nebude finančně silná a podnikání stabilizované. Již v uplynulých měsících selhaly některé prodeje klíčových aktiv. Důležitý bude také postoj, opět, ratingových agentur. Tedy to, aby si samotná AIG bez vlády v zádech dokázala udržet ratingové hodnocení na „áčkových“ stupních. Ratingové agentury ale signalizovaly, že bez vládní podpory by ratingové hodnocení odpovídalo spekulativnímu stupni, což mohou zvrátit prodeje aktiv plánované v nejbližších měsících.

Tržní hodnota vydaného dluhu AIG se od dna finanční krize zvýšila o 60 miliard dolarů, z minim mezi 30 až 40 centy na dolar na dnešních 80 až 90 centů na dolar. S dluhopisy, které nyní obchodují poblíž úrovní zdravých společností, je pro AIG snazší navýšení nového kapitálu prodejem akcií i dluhopisů tak, jak to dělaly další finanční ústavy po splacení TARP. V posledním čtvrtletí roku AIG očekává dokončení prodeje divize životního pojištění MetLife, který má přinést 15,5 miliardy dolarů, dále chce získat 15 až 17 miliard dolarů z hongkongského úpisu akcií asijské divize životního pojištění AIA Group. Ta by po úspěšném úpisu mohla realizovat další emise akcií. Teprve po splacení všech zdrojů Fedu se AIG má podle zdrojů navrátit k plnému splacení pomoci vlády. Ta by měla svůj podíl redukovat stylem podobným Citigroup, avšak v mnohem větším rozsahu. U Citigroup došlo ke konverzi 25 mld. USD na 27% podíl v bance, který je vládou postupně uvolňován na trh na současných 18 %.


Splátka, kterou by vrátila AIG zdroje z programu TARP, výrazně zlepší jeho celkovou bilanci. Dosud banky vrátily mírně více než polovinu z celkem 386 miliard dolarů poskytnutých záchranných půjček. Mezi splatiteli pomoci jsou zatím Bank of America či General Motors.

Nový šéf AIG Robert Benmoschke, který do vedení pojišťovny přišel před rokem, stanovil splacení státní pomoci a osvobození pojišťovny jako prioritu. Proti této ambici však panuje do značné míry skepse. Výbor Kongresu pro dohled nad programem TARP v červnu uvedl, že není jisté, zda AIG bude schopna generovat dostatek zdrojů pro plné splacení pomoci a dodal, že „daňovým poplatníkům stále hrozí rozsáhlé ztráty z této pomoci“. Akcie AIG dnes v premarketu amerického obchodování přidávají přes 1,5 procenta k 37 USD/akcie. Od počátku roku zhodnotily o více jak 23 procent. Za poslední rok jsou níže o 1,7 %, za posledních pět let o 97 procent.

(Zdroj: WSJ, AIG, Bloomberg)


Reklama
Nově na Patria.cz - obchodní signály na forexu podle technických indikátorů ADX, Williams R% a klouzavých průměrů!
Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
28.4.2017
22:47Wall Street zakončila duben nevýraznou seancí
19:26Zisky obchodovaných firem jsou mimořádně vysoko. Srovná je korekce?
17:53Summary: Intel zlepšil profitabilitu, Microsoft má silnou marži v cloudových službách
17:52UNICAPITAL ENERGY a.s.: Výroční zpráva za hospodářský rok 2016
17:44Pražská burza uzavřela týden dalším růstem
17:37STING investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s.: Oprava Pololetní zprávy k 30. 6. 2016
17:33Světové akcie: Nejistá koncovka úspěšného měsíce
17:17Pozitivní závěr týdne pro korunu. Euro neudrželo zisky z inflace  
17:08UNICAPITAL a.s.: Ukazatel Equity ratio za hospodářský rok 2016
16:59Home Credit B.V. - zveřejňuje výroční zprávu společnosti
16:52FOCUS INVEST, investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s. zveřejňuje Výroční zprávu
16:51Týden na měnách: Euforie z voleb  
16:45Zisku General Motors se dařilo. Automobilka chce dál šetřit a prodávat za vyšší ceny
16:15Trump za sebou má prvních sto dní. Trhy si ho oblíbily, Američané spíše ne
16:03APS FUND ALPHA uzavřený investiční fond, a.s. zveřejňuje Výroční zprávu fondu za rok 2016
16:03LUCROS investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s.: Konsolidovaná výroční zpráva za období 1. 1. 2016 do 31. 12. 2016
15:57CENTRAL GROUP uzavřený investiční fond a.s.: Výroční zpráva za období 1. 1. 2016 do 31. 12. 2016
15:55INFOND investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s. : Oprava pololetní zprávy Emitenta
15:53CENTRAL GROUP uzavřený investiční fond II. a.s.: Výroční zpráva za období 1. 11. 2014 do 31. 12. 2016
15:52LUCROS investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s.: Oprava Pololetní zprávy k 30. 6. 2016

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data