Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
AIG ve 3Q s provozní ztrátou kvůli restrukturalizaci, zisk z pojištění ale roste. Akcie reagují poklesem

AIG ve 3Q s provozní ztrátou kvůli restrukturalizaci, zisk z pojištění ale roste. Akcie reagují poklesem

5.11.2010 13:39
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

Aktualizováno (15:37) Největší americká pojišťovací skupiny American International Group, ikona nucené finanční záchrany ze strany USA v průběhu finanční krize, ve třetím čtvrtletí roku 2010 vykázala čistou ztrátu 200 milionů dolarů či 1,47 USD/akcie proti zisku 1,62 mld. USD či 2,42 USD/akcie před rokem. Důvodem jsou zejména náklady spojené se splácením státní pomoci a opouštěním některých aktivit a odprodeji aktiv s nimi souvisejících. Čistá ztráta pojišťovny dosáhla 2,4 mld. USD proti čistému zisku 455 milionů dolarů před rokem. Ztráta na jednu akcii tak dosáhla 17,62 USD, zatímco před rokem měla AIG zisk na akcii 68 centů. Ztráty plynou především z odpisů při prodeji majetku. V hlavní pojišťovací činnosti už firma naopak zaznamenala růst. Celkové výnosy ve čtvrtletí klesly asi o tři procenta na 19,09 miliardy dolarů.

CEO Benmoschke pokračuje v prodeji aktiva plánu na navýšení kapitálu ze soukromých zdrojů ve snaze splatit státní pomoc. Z prodeje dvou divizí mimo USA hodlá splatit úvěrovou linku Fed (kombinovaný výnos z AIA Group a Alico dosáhl 36,7 mld. USD) a do března 2011 konvertovat 49,1 mld. USD preferenčních akcií na běžné. Podíl vlády v AIG po konverzi dosáhne 92 % a následovat bude postupné uvolňování na trh. V srpnu AIG upozornila, že chystá prodej podílu v divizi American General Finance (AGF), což jí způsobí ztrátu před zdaněním zhruba 1,9 miliardy dolarů. V září AIG oznámila prodej japonské divize za 4,8 mld. USD společnosti Prudential Financial. I když prodejní cenu AIG nesdělila, popsala ji jako velmi malý zlomek hodnoty celého podniku. Vedle ztráty z prodeje AGF měla pojišťovna ještě další dva mimořádné výdaje, každý za více než miliardu dolarů. Souvisely s daněmi a s odpisy nehmotného majetku.

Vedle ztrát spojených s prodeji aktiv ale AIG rostou příjmy z pojišťovacích operací, které si ponechala. Meziroční nárůst zisku zde dosáhl 6,4 procenta na 2,05 miliady dolarů. Kapitál připadající na akcionáře vzrostl ve čtvrtletí o 7 % na 80,8 mld. USD ze 75,5 mld. USD na konci června.

AIG se kvůli globální finanční krizi ocitla v roce 2008 na pokraji bankrotu. Pomocnou ruku jí podala americká vláda, která pojišťovně z peněz daňových poplatníků poskytla zhruba 182,3 miliardy dolarů (asi 3,1 bilionu Kč). Za to pojišťovnu téměř zcela ovládla. AIG tak nyní stále ještě splácí pomoc, kterou od vlády přijala. Akcie AIG od počátku roku vzrostly o 49 %, v dnešním premarketu amerického obchodování ztrácely více jak 3 % na 43,3 USD/akcie. Po hodině obchdování na NYSE jsou ale ztráty zapomenuty a titul obchoduje s velmi mírným ziskem. V minulém týdnu oznámil rezignaci dlouholetý finanční ředitel AIG Robert Lewis. Ten v červnovém vyšetřování vypověděl, že AIG podceňovala riziko plynoucí z derivátů vázaných na hypotéky.

(zdroj: AIG, Bloomberg, CNBC,čtk)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data