Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Erste: Podniky v ČR a SR jsou v Evropě nejproduktivnější

Erste: Podniky v ČR a SR jsou v Evropě nejproduktivnější

10.11.2010 15:54
Autor: ČTK

(ČTK) - Podniky v zemích střední a východní Evropy dosahují dvakrát vyšších kapitálových výnosů než firmy u západních sousedů a jsou i výrazně méně zadlužené. Česko a Slovensko disponují nejméně zadluženým a nejproduktivnějším nefinančním podnikovým sektorem. Vyplývá to z makroekonomické zprávy Erste Group.

"V průběhu posledního desetiletí byl nefinanční podnikový sektor čistým vypůjčovatelem v mnoha evropských zemích. Silný nárůst investic měl za následek prudké zvýšení obratu, na druhé straně však vysokým tempem rostla i zadluženost. I podnikový sektor se proto musí zaměřit na vyvážení tohoto vývoje zvýšením ziskovosti svých obchodních operací a odbouráním dluhů,” uvedl analytik středoevropských trhů Erste Juraj Kotian.

Ekonomické zotavení bude podle něj v několika příštích letech záviset na konkurenceschopnosti podnikového sektoru, na efektivním využití kapitálu a schopnosti vytvořit nová pracovní místa. Země střední a východní Evropy si prý v tomto směru počínají velmi dobře a na základě relativně efektivního využití kapitálu dosáhly dvakrát vyšších kapitálových výnosů než jejich západní evropští sousedé (zhruba osm procent). V mnoha těchto zemích vzrostla během krize kvůli udržení konkurenceschopnosti produktivita práce, dodal.

Nejvíce zadlužený podnikový sektor má Irsko, Španělsko, Portugalsko a Belgie. Jejich hrubé zadlužení odpovídá zhruba 300 až 400 procentům vyprodukované přidané hodnoty, respektive čistému zisku po daních z doby před devíti až dvaceti lety. ČR a Slovensko mají nejméně zadlužený nefinanční podnikový sektor, jejich hrubá zadluženost je nižší než hodnota tvorby přidané hodnoty za jeden rok, respektive odpovídá čistému zisku po daních z doby před třemi až čtyřmi lety.

Vysoká rentabilita podniků zemí střední a východní Evropy se odráží ve špičkových kapitálových výnosech přibližně 15 procent. Nejproduktivněji využilo kapitál v nefinančním podnikovém sektoru Slovensko, kde bylo dokonce i během propadu konjunktury docíleno hrubé výnosnosti kapitálu zhruba 26 procent a čistého výnosu vlastního kapitálu po zdanění 19 procent. V západní Evropě se podařilo pouze Německu držet co do efektivity krok s podniky zemí tohoto regionu.

Odbourávání dluhů se podle Erste již děje v Irsku, ve Velké Británii, Belgii, Maďarsku a v Pobaltí, překvapivě však také v zemích s výrazným zotavováním ekonomiky, jako je Německo, ČR a Slovensko, které by si mohly dovolit splácet své dluhy z průběžného peněžního toku.

"Vzhledem k vyšším kapitálovým výnosům by ohledně přítoku kapitálu do podnikového sektoru měly země střední a východní Evropy zůstat i nadále atraktivní. Jakmile se investice opět rozběhnou, umožní výrazně nižší zadlužení a vyšší kapitálové výnosy podnikům v těchto zemích těžit ze silnějšího přílivu zahraničního kapitálu”, uzavřel Kotian.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data