Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Týden na pražské burze: ECM výsledky seslaly až na 85 Kč (celkově -25,5 %), NWR připravily o týdenní zisky

Týden na pražské burze: ECM výsledky seslaly až na 85 Kč (celkově -25,5 %), NWR připravily o týdenní zisky

19.11.2010 18:16
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

Akcie AAA, Erste Bank a VIG vybočují z celkového poklesu SPADových titulů v uplynulém zkráceném týdnu na pražské burze. Před dalšími jedenácti tituly se ocitlo znaménko mínus. Bezesporu největší ztrátu týdne si odnáší akcie developera ECM, který kvůli v úterý po trhu zveřejněným slabých výsledkům za 3Q, které ukázaly na další prudký propad hodnoty firmy, ztratily více jak 25 % a zakončily na 89 Kč/akcie, když v týdnu nalezly své historické minimum až na 85 . Výraznou 9,2% ztrátu utrpěly také akcie KIT digital, kde došlo k rozhodnutí o emisi akcií, kolem 5% odepisují tituly Orco a CETV. O více jak 3 % připravilo obchodování v tomto týdnu akcie Pegasu a CETV, necelá dvě procenta pak Unipetrol a ČEZ. Hranici 10 tisíc korun ve SPADu udržel po výsledcích PM ČR. Index PX ztratil 0,74 % na 1147,10 bodu.

Vítězové % změna závěr SPAD Poražení % změna závěr SPAD
AAA 2,04 18,97 ECM -25,52 89
Erste 1,8 810,2 KITD -9,24 216
VIG 1,34 960,7 Orco -4,97 179,5
      CETV -4,74 380
      Pegas -3,7 416
      Tel O2 -3,04 380
      Unipetrol -1,86 195,3
      ČEZ -1,71 746
      PM ČR -0,99 10000
      KB -0,88 4182
      NWR -0,87 216

Do zkráceného týdne pražská burza vstoupila doprovázena nižší aktivitou investorů a poklesem v čele s Erste Bank a mediální CETV, která prodloužila svůj pokles z předchozího týdne. V mezitýdenním srovnání aktivitou nehýřila ani Tel O2. Energetika ČEZ oznámila, že hodlá mírně navýšit výkon Temelína i bez výstavby dalších bloků, reaktory mají dle předběžných odhadů cca 4% rezervu, kterou má potvrdit detailní studie za 189 mil. . Ratingová agentura Fitch se vyjádřila příznivě k ČEZ i dalším energetikám v regionu CEE, když uvedla, že nevidí důvody k případnému negativnímu vývoji ratingu. Upozornila nicméně, že zadlužení energetik v regionu se zvyšuje a s investičnímu plány dále zvyšovat bude, míra je ale v souladu se stávajícím ratingovým hodnocením. Návazně na oživení ekonomik vyslovila přesvědčení o oživení poptávky po elektřině v roce 2011. V celodenní bilanci Praha za nízké aktivity odevzdala 0,7 %, když akcie ECM se v rámci dne ocitly „až na“ 103 .

Hned v úterním úvodu obchodování pokračoval pokles na CETV, která ztrácela až 5 % a měsíční ztrátu od počátku listopadu prohlubovala na 17 %. Později v rámci dne přišla informace, že finanční ředitel společnosti zřejmě využil poklesu ceny a nakoupil akcie firmy v objemu 10,8 milionu korun. Zprávy přišly k oběma developerům – v průběhu obchodování méně zásadní na Orku, která se týkala projektu za 400 milionů eur společně s HGHI v centru Berlína, v rámci kterého vzniknou obchodní centrum, kanceláře a byty. Ta zásadnější přišla až po trhu v podobě kvartální výsledků developera ECM. Firma mezikvartálně dále prohloubila ztrátu na více než dvojnásobných 69,9 milionu eur, výnosy z pronájmu a související výnosy poklesly o 64,5 %, celková aktiva se ve čtvrtletí dále prudce snížila o 38 % na 211 milionů eur. Celkový kapitál firmy dosáhl záporných 45,9 milionu eur. Akcie před výsledky zareagovaly poklesem o 2,2 % na denní minimum 110 Kč/akcie, bylo ale zřejmé, že hlavní odezva teprve přijde.

V online rozhovoru na Patria.cz v úterý vystoupil finanční ředitel ČEZu Novák. Mimo jiné vypočetl dopady vládního zdanění emisních povolenek pro roky 2011 a 2012 na 3 až 4 mld. ročně, tedy 10-13 korun za akcii. Ohledně dividendy potvrdil, že firma nadále hodlá držet dividendový výplatní poměr mezi 50 a 60 procenty.

Jak se dalo očekávat po výsledku ECM za 3Q10, akcie firmy ve čtvrtečním úvodu razantně propadly, po dosažení -20 % s nimi bylo pozastaveno obchodování na 85 Kč/akcie. To je jejich historické minimum. Nadále zaostávaly jak ČEZ tak CETV. Zlepšit klima v Praze mohl odpolední vývoj v Evropě, kde indexy přidávaly více jak 2 %, na PX se to ale projevilo vytažením k růstu jen o 0,65 % nad 1150 bodů. Z ČEZu přišla zpráva týkající se jednání energetiky s bankami Morgan Stanley a Société Générale na prodeji elektřiny na 10 let dopředu. V projektu za desítky miliard korun by banky následně mohly spekulovat na růst cen elektřiny a vydělat na něm, ČEZ by si zajistil odbyl na dlouhé období dopředu. Jde ale jen o pilotní pokusný projekt, neboť se má týkat zhruba 300 MW, což je 2,5 % instalovaného výkonu ČEZ. Těžební NWR oznámila, že v úterý 16. listopadu získala souhlas polského antimonopolního úřadu ke spojení s Bogdankou. Oznámení přišlo před výsledky, které firma zveřejnila dnes ráno.

Páteční ráno před zahájením trhu skutečně „prořízly“ výsledky NWR za třetí čtvrtletí roku a to negativně, neboť byly nečekaně slabší na všech hlavních úrovních (čistý zisk, EBIT, EBITDA, tržby) proti očekávání trhu. Firma uvedla, že vzhledem k tržním okolnostem došlo k přesunu části kontaktů klientů ze 3Q do 4Q a potvrdila své celoroční produkční a prodejní cíle. Očekává tedy, že 4Q10 v celoroční bilanci slabší výsledek za 3Q vykompenzuje. Finanční ředitel NWR Jelínek v následných komentářích uvedl, že letošek bude pro firmu druhým nejúspěšnějším rokem. Řekl také, že po Bogdance, na jejíž převzetí platí nabídka do 29. listopadu, se firma bude zajímat o další akvizice v rámci privatizačních procesů v Polsku a na Ukrajině. Nicméně, skutečný výsledek za 3Q přiměl akcie NWR v Praze k poklesu o 3-4 % k až 214 Kč/akcie.

Vedle NWR své výsledky zveřejnily také autobazary AAA Auto. Za devět měsíců roku firma zdvojnásobila zisk na 3,4 milionu eur. Za samotné 3Q došlo k nárůstu zisku o 18,6 %, tržeb o 15,5 % a prodejů o 15,2 %. Do tuzemské výsledkové sezóny promluvil také tabákový titul PM ČR, jehož tržní ukazatele byly známy již od zveřejnění výsledků PM International. PM ČR potvrdil, že tržby klesly o necelá 4 % a dodávky koncernu na tuzemský trh o 10 %.

Technologická KIT digital rozhodla o navýšení tržní kapitalizace o třetinu vydáním 8 milionů akcií na ceně 12 Kč/kus. Krok může znamenal krátkodobý pokles cen akcie, nicméně ukazuje na to, že firma je skutečně připravena nasměrovat vše na získání významného tržního podílu na trhu s IP videem. Společnost by mohla v krátké době koupit silného konkurenta.

Developer Orco uvedl, že v rámci řešení chorvatského projektu Suncari Hvar navrhne kapitalizaci bankovních úvěrů v celkovém objemu 80 milionů kun. K tomu potřebuje souhlas partnerů v projektu, kde je samo Orco 55% majoritním vlastníkem a s ním 31% majitelem chorvatská vláda skrze vládní privatizační fond (vše se týká tohoto konkrétního projektu Suncari Hvar). V případě odsouhlasení by došlo ke kapitalizaci úvěrů skrze nové akcie projektu, do kterého Orco doposud vložilo investici 100 milionů eur. Rozhodnout o tomto kroku má valná hromada projektu, která se uskuteční příští středu. Z pohledu Orca jde o „rozdýchání“ projektu, se kterým již v minulosti byly potíže (špatná spolupráce privatizačního fondu, průtahy u stavebních povolení, která měl zajistit apod.). V rámci rekapitalizace může dojít k dalšímu navýšení podílu Orca v projektu.

V bilanci celého dne index PX ztratil 0,33 % na úroveň 1147,1 bodu. NWR zakončila v závěrečné aukci na úrovni 216,6 , což je denní ztráta 3,3 %. Přes 4 % po výsledcích odevzdal PM ČR, který zakončil na úrovni 9953 . Další dvě procenta na úroveň konečných 89 ztratilo ECM, v rostoucí části spadového pole zakončily týden akcie Erste, ČEZu, po výsledcích za 3Q AAA Auto a VIGu.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
10:30UK - HDP, q/q
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university