Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
E15: Konec solárního boomu zchladí ekonomiku

E15: Konec solárního boomu zchladí ekonomiku

06.12.2010 8:19
Autor: mediafax

Rychlý rozvoj fotovoltaických elektráren, který Česko zažilo v uplynulých dvou letech, sice přidělal starosti vládě, měl však paradoxně pozitivní vliv na ekonomiku, informuje pondělní vydání deníku E15.

Česká národní banka odhadla, že solární boom loni pozitivně ovlivnil HDP třemi desetinami procenta, letos odhaduje dopad v rozmezí 0,4 až 0,7 procenta. Viceguvernér ČNB Vladimír Tomšík pro deník E15 uvedl, že konec solárního boomu v příštím roce bude jednou ze složek ochlazení růstu ekonomiky. „Významný vliv na snížení ekonomického růstu v České republice bude mít odeznění vlivu investic do fotovoltaických elektráren. Boom investic vidíme hlavně ve druhém pololetí letošního roku a je logické očekávat, že od příštího roku tam snížení bude,“ uvedl. Solární boom totiž výrazně ovlivnil jak zahraniční obchod (dovozy solárních panelů), tak objem investic.

Podle ČNB se loni do Česka dovezly fotovoltaické články za 14,8 miliardy korun, letos za osm měsíců za 13,7 miliardy korun. Protože ČNB odhaduje, že většina panelů se dovezla do Česka až ve druhé polovině letošního roku, celkový vliv dovozu solárních panelů na platební bilanci může být letos až šestatřicet miliard korun. Vliv na investice by měl být letos až šedesát miliard korun. Tento vliv se v příštím roce – kvůli zredukování státních podpor fotovoltaiky – výrazně sníží. Pro letošek centrální banka očekává růst HDP o 2,3 procenta.

„Česko zažilo pět mezikvartálních růstů HDP, což znamená, že se ekonomika odrazila ode dna,“ uvedl Tomšík. V listopadu centrální banka snížila odhad růstu pro příští rok na 1,2 procenta z předchozích 1,8 procenta. Kromě vlivu solárních elektráren se na snížení růstu projeví rozpočtové škrty v Česku a okolních zemích, slabší poptávka v průmyslu a také pokles tvorby zásob. Tomšík uvedl, že rozpočtové škrty se v růstu ekonomiky v příštím roce projeví záporně ve výši 0,8 procenta. „V příštím roce ale stále půjde o růst, což je slibné pro budoucí vývoj,“ poznamenal viceguvernér.

Česká národní banka má zatím nejméně optimistickou prognózu růstu hrubého domácího produktu pro příští rok. Ministerstvo financí počítá s růstem ekonomiky na úrovni dvou procent, Evropská komise odhaduje 2,3 procenta, OECD dokonce 2,8 procenta.


Váš názor
 •  
  06.12.2010 10:26

  No ještě chybí hodnocení jak šíleně jsou fotovoltaické elektrárny ekologické, jejich zásluha na tvorbu krajiny a podobné žvásty. On nám to Bursík s Liškou vysvětlí a Kalousek k tomu přidá nějaký chemiský vzorec
  Homo
 • nepochopitelné
  06.12.2010 10:04

  Kdo může napsat takovou zvrácenost? FVE zadusí poslední zdravé zbytky české ekonomiky a ON autor píše úplný opak. Prý dovoz solárních panelů posílil ekonomiku.:-))) Neskutečná "logika". Všichni z ČR utěčou, protože drahou elektřinu díky zločinnému poplatku na OZE nebude chtít nikdo rozumný platit. A ON napíše skvělé výhledy :-))) No jasně, asi je to jeden z těch "moudrých" vládních ekonomů, kteří si vlastní půjčku letou s tvorbou HDP. Podle jejich logiky je bankovní sektor v plusu, protože zadlužil ekonomiku na 20 let dopředu. Tomu se říká pokrok :-))) A jak všichni víme, v bankovním sektoru se zvýšilo procento úvěrů, tudíž česká ekonomika jen vzkvétá .-)))
  Jesse
  • Re: nepochopitelné
   06.12.2010 10:10

   Co se rozčiluješ měření HDP je zvrácené, ze své podstaty. Normální je si půjčit na něco, co mi v budoucnu přinese růst. Celkem běžné ale vůbec ne normální už je dnes si půjčit a projíst to. Nicméně my jsme si půjčili na něco, co nám bude v budoucnu způsobí pokles, což je celkem světové unikum.
   ..
   •  
    06.12.2010 10:18

    Ne ne Džordžíku, já se nerozčiluji, ale pořád se směji až se za břicho popadám, když si uvědomím, co za mudrlanty žene českou ekonomiku do hnoje:-)) Tady dokonce nelze srovnat solární zvhrlost s metodou tvorby HDP. Tak je to v našem státě se vším. Už jsem si začal myslet, že se neši ekonomové chovají jako ten proslulý chudý mexičan, kterému kousek pole s kukuřicí vystačí k uživení své rodiny na celý rok. Přišel za ním latifundista a nabídl mu dvakrát větší cenu. Rolník se zaradoval, prodal pole, nakoupil krámů až po střechu a spokojeně si žil dva roky...:-)) Chápeš?
    Jesse
 • informuje v pondělí
  06.12.2010 9:50

  Rychlý rozvoj fotovoltaických elektráren, který Česko zažilo v uplynulých dvou letech, sice přidělal starosti vládě, měl však paradoxně pozitivní vliv na ekonomiku, zároveň i paradoxně negativní vliv měl ovšem na většinu podniků, kterým přidělal nejen vrásky na čele, ale i velkou díru v rozpočtu.Na obyčejných lidech už fotovoltaické vrásky vidět ani nebyly, protože jejich tváře jsou nejen ze zdražení elektřiny již tak vrásčité a svraštělé, že nebylo možné odborně rozeznat a posoudit, které vrásky nově přibyly. V dalším tajném jednání vláda přijala plán zvýšení ekonomiky na rok 2011. V lednu udělí velkou amnestii a propustí všechny vězně. Ty na oplátku rozbijí všechna okna v republice (některé vícekrát) poté se rozjede sklářský a stavební průmysl, na jedné straně se budou okna rozbíjet a ihned se budou znovu zasklívat, vláda na to uvolní dotace a polovinu zatáhne Brusel. Tento boom by měl trvat další dva roky, ekonomika by měla raketově růst o 7,458 procent ročně(očištěno o úplatky).Potom přijde globální oteplení a pracovat nebude muset už nikdo
  oradapoisson
Aktuální komentáře
25.11.2020
22:02Wall Street před svátkem bez větší změny  
17:35Atradius: Světová ekonomika se letos propadne o 4,3 %
17:29Kofola měla rekordní léto. Výplatě dividendy nic nebrání, říká CEO Samaras
17:20Hodnota Tesly a všechny báječné věci, které bude dělat za deset let
17:01Akcie mírně zlevnily a výnosy dnes klesají. Ropa jede dál  
16:57Žebříček odolnosti vůči koronaviru: ČR je pátá nejhorší
15:59FT: ECB naznačila, že příští rok zruší zákaz vyplácet dividendy
15:40Bloomberg: IBM v Evropě zruší až pětinu pracovních míst
15:25Americká ekonomika rostla rekordním tempem 33,1 procenta
15:05Británie kvůli pandemii čeká největší rozpočtový deficit od války
14:55Investiční tip AT&T: Atraktivní dividendový výnos s potenciálním kapitálovým zhodnocením  
13:31FT: Francie žádá po technologických firmách z USA digitální daň
13:15Amerika po volbách, covid vs. vakcína i aktuální akciové tipy. Ještě se stíháte přihlásit na webinář zdarma 25. listopadu od 14:00!
12:37Artus: Co udělají „peníze z vrtulníků“ s ekonomikou vyspělých zemí?
12:19USA zavedou cla na vázací drátky z Číny. Poprvé kvůli dopadům slabého jüanu
11:37Reuters: Evropské akcie si budou příští rok opět pohrávat s maximy
11:00Akcie si vybírají přestávku před americkými daty  
10:40EU chce dohodu s Británií, čas se krátí, řekla šéfka EK
9:55Rozbřesk: Průmysl drží ekonomiku v posledním kvartále u nás i v Německu, koruna na dohled šestadvacítky
9:31Reuters: Letadla Boeing 737 MAX už se připravují k provozu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
  Nejčtenější zprávy týdne
  Nejdiskutovanější zprávy týdne
  Kalendář událostí
  ČasUdálost
  0:00Babcock International Group PLC
  0:00Deere & Co (10/20 Q4)
  14:30USA - Bilance zahr. obchodu, předb., mld. USD
  14:30USA - HDP, q/q a
  14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
  14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m
  16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university
  16:00USA - Prodeje nových domů
  16:00USA - Výdaje na osobní spotřebu, m/m
  20:00USA - Zápis z jednání FOMC