Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Škola investora: Klouzavé průměry

Škola investora: Klouzavé průměry

16.12.2010 17:04
Autor: Redakce, Patria Online

Jednou ze základních metod technické analýzy finančních trhů je použití klouzavých průměrů. Smyslem klouzavých průměrů je vyhlazení kolísavosti kurzu. Základním cílem je identifikovat směr a sílu nastoupeného trendu a okamžik, kdy došlo k jeho změně. K tomu se používá průsečíků buď křivky klouzavého průměru s kurzem akcie, nebo protnutí dvou klouzavých průměrů – rychlého (krátkého), který vyhlazuje méně, může propustit více matoucích signálů a je počítán z kratšího klouzavého období a pomalého, který vyhlazuje více, je počítán většinou z dvojnásobného klouzavého období a je spolehlivější.

Existuje několik typů klouzavých průměrů. Mezi nejčastěji užívané můžeme zařadit:

  • jednoduchý
  • vážený
  • exponenciální
  • triangulační
  • variabilní

Tip: Vyzkoušejte si klouzavé průměry například u akcií Komerční banky

Jednoliniové průměry sledují protnutí kurzu akcie a jejího průměru. Dvouliniové pak sledují průsečíky rychlého a pomalého klouzavého průměru.

TA_jednoliniovy_prumer

Bollingerovy pásy

Bollingerovy pásy vytvářejí koridor, který vznikne posunutím určitého klouzavého průměru o násobek směrodatných odchylek směrem nahoru a dolu. Prodejní signál by pak mělo znamenat přiblížení či přesah horní hranice kursem akcie a návrat zpět, nákupní signál analogicky u dolní hranice. Využití této metody by mělo přinášet rychlejší signály, než v případě pouze klouzavých průměrů.

Bollingerovy pásy

Metoda MACD

Metoda MACD opět měří odchýlení od nastoupeného trendu, patří k pomalejším indikátorům. Je založena na rozdílech (případně podílech) dvou klouzavých průměrů (12,26). Pokud tato křivka protne linii 0 seshora, jedná se o prodejní signál a naopak. Signály však zde chodí dost pozdě, proto se používá ještě tzv. Trigger Line, což je 9ti denní klouzavý průměr z MACD a sledují se průsečíky těchto dvou linií. Pokud MACD protne Trigger Line zespoda, jedná se o nákupní signál a naopak.

metoda MACD

Jednoduchý dvouliniový klouzavý průměr

U jednoduchého dvouliniového klouzavého průměru se řídíme průsečíky rychlého a pomalého klouzavého průměru. Pokud pomalý protne rychlý zespoda, je to signál k prodeji a naopak.

jednoduchý dvouliniový klouzavý průměr

Exponenciální jednoliniový klouzavý průměr

Exponenciální klouzavý průměr je vážený klouzavý průměr, kde novějším hodnotám se přiřazují větší váhy a váhy se pohybují exponenciálně. Existuje zde mnoho způsobů výpočtu, jeden z nich je následující: <EMA = dnešní hodnota akciového kursu * ep + včerejší hodnota EMA * (1 – ep)>, kde „ep“ je exp. procento a rovná se 2/(n + 1) a „n“ je perioda klouzavého průměru

exponenciální jednoliniový klouzavý průměr

Mezi další základní metody technické analýzy patří:


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data