Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rozhodčí nález: ČSOB nebude platit MF ČR požadovaných 33,3 mld. Kč za záruky spojené s IPB

Rozhodčí nález: ČSOB nebude platit MF ČR požadovaných 33,3 mld. Kč za záruky spojené s IPB

29.12.2010 12:58
Autor: Redakce, Patria.cz

Banka ČSOB dnes obdržela rozhodčí nález, kterým byl v plném rozsahu zamítnut nárok Ministerstva financí z roku 2007 vznesený vůči ČSOB a týkající se záruk poskytnutých při převzetí krachující IPB. Ministerstvo tento protinárok vyčíslilo na 33,3 miliardy korun.

„Rozhodnutí potvrzuje dlouhodobý postoj ČSOB, která byla vždy přesvědčena, že postup při sanaci podniku IPB, včetně státních záruk, na kterých se stát a ČSOB v roce 2000 shodly, byl adekvátní situaci a v souladu s právem. V důsledku dokázal eliminovat riziko ohrožující celý bankovní sektor v České republice,“ uvedla v prohlášení ČSOB s tím, že nárok MF ČR proto od počátku považovala za nepodložený a rozhodčí senát jí dal plně za pravdu.

"Šlo o poslední větší spor, který byl spojen s převzetím krachující IPB v roce 2000. S nynější zkušeností můžeme říci, že šlo o správný krok a i díky němu má ČR stabilní a důvěryhodný bankovní sektor. Šlo o legitimní krok, což za oněch deset let potvrdily všechny soudy a další instituce včetně Evropské komise," uvedl k rozhodnutí arbitrážního řízení šéf představenstva a generální ředitel ČSOB Pavel Kavánek. Finanční krize podle něj na řadě zahraničních příkladů ukázala, že postup sanace zvolený v případě IPB je standardní a funguje.

Rozhodčím nálezem byl zároveň přiznán ČSOB nárok vůči Ministerstvu financí na zaplacení záruky za pohledávku bývalé IPB za společností J.Ring ve výši 1,6 miliardy korun s příslušenstvím. „ČSOB nikdy neměla pochyb o tom, že nárok na zaplacení záruky za předmětnou pohledávku vyplývá ze smluvní dokumentace. Rozhodčí senát tento názor v plném rozsahu potvrdil. Ministerstvo financí musí rovněž uhradit náklady arbitráže,“ uvedla ČSOB. 

Na základě státních záruk přijatých v červnu 2000 v rámci procesu sanace podniku IPB převedla ČSOB na Českou konsolidační agenturu (ČKA) v roce 2002 mimo jiné pohledávku bývalé IPB za společností J.Ring. Následně v roce 2005 ČKA tuto pohledávku ČSOB vrátila z důvodů tvrzených právních vad, a ČSOB byla nucena vrátit ČKA úplatu. Za takové situace by však nesla ČSOB ztráty způsobené špatným hospodařením a pochybeními na straně IPB, ačkoli za ně nebyla ČSOB nijak odpovědná. Pro takovéto případy se Ministerstvo financí zavázalo uhradit ČSOB úplatu, kterou bude muset ČSOB vrátit ČKA.

Jelikož Ministerstvo financí odmítalo splnit svůj závazek, podala na něj ČSOB žalobu na zaplacení 1,6 mld. Kč s příslušenstvím k Rozhodčímu soudu Mezinárodní obchodní komory v Paříži. V rámci zahájené arbitráže pak Ministerstvo financí v červenci 2007 vzneslo vůči ČSOB protinárok na zaplacení 33,3 mld. Kč. 

Rozhodčí nález je konečný a závazný. ČSOB v této věci zastupovala právní kancelář Baker McKenzie.

(Zdroj: ČSOB, mediafax, čtk)


Váš názor
  • :-(
    30.12.2010 8:02

    Za ty peníze co stát platí právním kancelářím je to bída. Buď jsou špatně napsané smlouvy nebo je špatné to zastupování. V každém případě je otázkou za co ty právní kanceláře a právníci různých ministerstev diostávají peníze. Takto bez záruk bych to uměl taky a ačkoliv nejsem právník tak bych výsledky s největší pravděpodobností horší neměl.
    pulec
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data