Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Portugalsko i Španělsko si chtějí příští rok půjčit méně

Portugalsko i Španělsko si chtějí příští rok půjčit méně

30.12.2010 10:07
Autor: ČTK

Portugalsko i Španělsko si chtějí příští rok půjčit méně peněz, než si půjčily v letošním roce. Zatímco Lisabon chce objem nových dluhopisů snížit na 18 až 20 miliard eur (od 455 do 505 miliard Kč), Španělé počítají s procentuálně výraznějším snížením objemu nově emitovaných dluhopisů než Portugalci. Portugalský úřad pro správu dluhu (IGCP) uvedl, že předpokládaná částka bude přibližně o deset procent nižší než letos, kdy objem nově vydaných dluhopisů dosáhl kolem 22 miliard eur (více než 555 miliard Kč).

Plán prodeje dluhopisů tak bude klíčovou zkouškou, která ukáže, zda je Portugalsko schopno dál si za přijatelných podmínek obstarávat peníze na mezinárodních trzích. Portugalsko je jednu z nejslabších zemí eurozóny a právě kvůli vysokým závazkům se mu v letošním roce výrazně zvýšily náklady na dluhovou službu.

Vysoké zadlužení Portugalska v kombinaci se slabým hospodářským růstem v posledních měsících posiluje dohady, že právě Portugalsko bude po Řecku a Irsku dalším členem eurozóny, který bude muset požádat evropské instituce o pomoc. Lisabon už přijal celou řadu opatření, většinou výdajových škrtů, aby se země katastrofickému scénáři vyhnula. Právě kvůli škrtům ale patrně ekonomika zpomalí ještě víc, upozorňují ekonomové.

Plán aukcí státních dluhopisů úřad neupřesnil, podle agentury Reuters se ale s jednou aukcí počítá v prvním čtvrtletí. První aukce pokladničních poukázek je plánována hned na 5. ledna. Celkově je plán emise dluhopisů v souladu s tím, co čekali analytici. Úspory mají Portugalsku pomoci snížit rozpočtový deficit, což je i jeden z hlavních důvodů, proč je země schopna snížit plánovaný objem nově emitovaných dluhopisů.

"Plánované snížení rozpočtového deficitu (v roce 2011) zajistí i většinu snížení objemu emise dluhopisů," řekl šéf IGCP Alberto Soares. Portugalská vláda Bruselu slíbila, že v příštím roce sníží rozpočtový deficit na 4,6 procenta. Letos by měl deficit vystoupit na 7,3 procenta. Portugalsko také pracuje na rozšíření investorské základny a snaží se přesvědčit země jako je Čína, Brazílie nebo některé státy Blízkého východu, aby nakupovaly její dluhopisy.

"Program výpůjček je mírně nad plánem, s kterým jsme počítali, což je mírně negativní. Není to ale nic, co by mělo Portugalsko položit," podotkl analytik finančního ústavu Commerzbank David Schnautz. On sám očekával, že objem nových dluhopisů příští rok nepřekročí 18 miliard eur. "Co ale (Portugalci) nutně potřebují je mobilizovat investorskou komunitu, aby ty dluhopisy byli schopni vůbec prodat," dodal.

Plán prodeje dluhopisů na příští rok nastínilo i Španělsko, které je také považováno za rizikovější zemi v rámci eurozóny. Madrid oznámil, že hodlá prodat rovněž nižší objem dluhopisů než letos. Objem střednědobých a dlouhodobých půjček má činit 47,2 miliardy eur (asi 1,2 bilionu Kč), letos činil 62,1 miliardy eur.

"To vypadá jako dost málo. My předpokládáme, že deficit v příštím roce bude činit 7,5 procenta hrubého domácího produktu , což je nad jejich cílem mít deficit šest procent. Objem dluhopisů tak pravděpodobně bude vyšší, než očekávají," podotkla ekonomka finančního ústavu Citigroup Giada Gianiová.

Španělská vláda socialistů v letošním roce schválila výdajové škrty v objemu více než 50 miliard eur (asi 1,3 bilionu Kč) a chystá se zavést sérii strukturálních reforem. Cílem kabinetu je omezit fiskální deficit a přesvědčit investory, že Madrid nebude muset následovat příkladu Řecka či Irska a žádat o zahraniční pomoc.


Reklama
Nově na Patria.cz - obchodní signály na forexu podle technických indikátorů ADX, Williams R% a klouzavých průměrů!
Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data