Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
MF ČR: Krytí nákladů solárního boomu si vyžádá novelizaci rozpočtu

MF ČR: Krytí nákladů solárního boomu si vyžádá novelizaci rozpočtu

19.01.2011 9:26
Autor: mediafax

Kvůli navýšení prostředků státního rozpočtu na krytí nákladů tzv. solárního boomu navrhuje ministerstvo financí novelizaci státního rozpočtu. Návrhem by se měla Nečasova vláda zabývat na svém středečním jednání.

Úprava spočívá ve vytvoření nové výdajové položky Dotace na obnovitelné zdroje v rozpočtu ministerstva průmyslu a obchodu v hodnotě 11,7 miliardy korun. O stejnou částku vzrostou příjmy kapitoly Všeobecná pokladní správa, konkrétně se bude jednat o daňové příjmy.

Příjmy budou pocházet z nových daní, které vláda zavedla v reakci na tzv. solární boom. Jmenovitě se jedná o odvod z výroby elektřiny ze slunečního záření ve výši 26 procent. Z tohoto opatření má stát získat 4,2 miliardy korun.

Dalším zdrojem je zavedení darovací daně z emisních povolenek ve výši 32 procent. Toto opatření, z něhož stát hodlá získat 4,8 miliardy korun, se týká povolenek, které firmy dostávají prakticky zdarma.

Třetím zdrojem má být zvýšení poplatků za vynětí pozemku ze zemědělského půdního fondu. Tím stát hodlá získat 1,7 miliardy a zbývající miliardu by měl pokrýt vyšší výnos z DPH.

Dále novelizace počítá s kompenzací příjmů obcím, které budou nejvíce postiženy krácením příjmů na výkon státní správy. Výše tohoto příspěvku totiž po úsporných opatřeních vlády klesla o 1,8 miliardy korun.

Zároveň však budou obce participovat na některých daňových opatřeních, která vláda provedla, jako je zdanění státního příspěvku na stavební spoření nebo snížení slevy na poplatníka (tzv. povodňová stovka).

Ministerstvo financí však zjistilo, že takto získané prostředky některým obcím ztrátu nepokryjí, protože se rozdělují podle jiné metodiky než příspěvky na výkon státní správy.

Proto v kapitole Všeobecná pokladní správa vznikne nová výdajová položka, z níž se budou obcím ztráty kompenzovat. Celkem bude v této položce 179,8 milionu korun.

Z této položky bude nejvíce postiženým obcím poskytnuta v roce 2011 jednorázová mimořádná dotace ve výši 50 procent ztráty, přičemž ztrátou se rozumí rozdíl mezi očekávaným navýšením daňových příjmů obce a ztrátou ze snížení příspěvku na výkon státní správy.

O tu samou částku ministerstvo financí sníží výdaje kapitoly Všeobecná pokladní správa v položce Podpora exportu; majetková újma; státní záruky; investiční pobídky.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Autodesk Inc (10/20 Q3, Aft-mkt)
Best Buy Co Inc (10/20 Q3, Bef-mkt)
Dell Technologies Inc (10/20 Q3, Aft-mkt)
Dollar Tree Inc (10/20 Q3, Bef-mkt)
HP Inc (10/20 Q4, Aft-mkt)
Tiffany & Co (10/20 Q3)
VMware Inc (10/20 Q3, Aft-mkt)
8:00DE - HDP, q/q
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
12:45Medtronic PLC (10/20 Q2)
14:00Analog Devices Inc (10/20 Q4)
16:00USA - Index spotř. důvěry Conference Board
22:15Gap Inc/The (10/20 Q3)