Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Philip Morris International za 4Q představil smíšená čísla, v ČR přišel o část tržního podílu (+ komentář Patrie)

Philip Morris International za 4Q představil smíšená čísla, v ČR přišel o část tržního podílu (+ komentář Patrie)

10.02.2011 16:35, aktualizováno: 10.2. 16:43
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Tabákový gigant Philip Morris International (PMI), pod jehož křídla spadá i Philip Morris ČR, dnes oznámil výsledky hospodaření za poslední čtvrtletí loňského roku. Na jedni akci společnosti vzrostl očištěný zisk o pětinu meziročně na 97 centů, a o cent tak předčil očekávání trhu dle agentury Bloomberg. Horší již bylo srovnání tržeb. Ty za poslední tři měsíce loňského roku dosáhly 7,04 miliardy dolarů, oproti konsensuálnímu odhadu na úrovni 7,26 miliardy. Pomyslným jazýčkem na vahách se tak zřejmě stal výhled ziskovosti pro letošní rok, jelikož dnes představená prognóza PMI očekává zisk v rozmezí 4,35 - 4,45 dolaru na akcii, zatímco současný odhad trhu je o cent pesimističtější (4,39 USD/akcie). Titul na Wall Street po prezentaci výsledků zamířil o více než půl procenta výše až k 59,9 USD.

V České republice pole PMI celkový cigaretový trh v roce 2010 poklesl o 2,7 procenta, za čímž podle firmy stál dopad zvýšení spotřebních daní zavedeného v dubnu 2010. Dodávky skupiny PMI na trh poklesly o 7,9 procenta, což vedlo ke snížení celkového tržního podílu skupiny o 2,7 procenta na 47,8 procenta. Pokles se projevil zejména u značek s nižší marží a byl částečně kompenzován nárůstem prodejů vlajkové značky Marlboro (o 0,1 % na celkových 6,8 %) a značky L&M (o 0,5 % na celkových 7,5 %).

Česká republika patří vedle trhů Německa, Řecka a Portugalska k nejvíce ztrátovým z pohledu tržního podílu PMI v rámci Evropské unie. Do té poklesly dodávky cigaret PMI o 5,2 procenta za rok 2010, o 5,4 % v samotném 4Q10. Celkový cigaretový trh pak poklesl o 4,6 procenta na bázi celého roku 2010, o 5,0 % v samotném 4Q10. „Celkové dodávky značky Marlboro do zemí EU poklesly v roce 2010 o 5,8 %, zejména kvůli poklesu trhů Německa, Řecka a dalších okrajových zemí zasažených dluhovou krizí. Naproti tomu o 2,9 % rostly dodávky značky L&M, díky prodejům v Německu, Řecku (přesuny k levnější značce), Nizozemí, na Slovensku a ve Švýcarsku,“ uvedla PMI. Celkový tržní podíl PMI v Evropské unii klesl o 0,2 % na 38,6 procenta (-0,5 % na 37,9 % ve 4Q10). „Zlepšení na trzích Belgie, Maďarska, Nizozemí či Polska byly převáženy poklesy na trzích ČR, Německa, Řecka a Portugalska.

“Naše odhady počítaly s poklesem cigaretového trhu v ČR v roce 2010 o 1,7 procenta místo oznámených 2,7 procenta. Tento pokles však může být vyvážen lepším než očekávaným tržním podílem, jelikož jsme počítali s poklesem tržního podílu PMI na 47 % proti oznámeným 47,8 %. 7,9% pokles dodávek PMI na tuzemský trh je plně v souladu s našimi očekáváními 8% poklesu. Na základě těchto zveřejněných čísel očekáváme, že Philip Morris CR oznámí na konci března dividendu na úrovni 730 korun na akcii (při konsensu BBG 800 Kč/akcie). Je proto pravděpodobné, že trh očekával mírně lepší čísla a reakce by mohla být mírně negativní,” uvedl v komentáři k výsledkům PMI analytik Patria Finance Tomáš Tomčány.

Philip Morris International prodává cigarety Marlboro a dalších značek mimo Spojené státy a je druhým největším výrobcem cigaret na světě za čínskou státní společností China National Tobacco Corp. Společnost vznikla v roce 2008 vyčleněním ze skupiny Altria, které zůstala americká divize Philip Morris USA. Součástí firmy je Philip Morris ČR, největší tabáková společnost v Česku a výrobce cigaret mimo jiné značek Petra a Sparta, která obvykle zveřejňuje své celoroční výsledky hospodaření na samém konci března.

Sesterská největší americká tabáková společnost Altria Group zvýšila ve čtvrtém čtvrtletí zisk o 27 procent na 919 mld. USD (44 c/akcii) z 725 milionů dolarů (35 c/akcii) za stejné období v loňském roce. Zisk na akcii byl sice o 10 centů nižší než ve třetím kvartále, ale přesně vyplnil konsensus trhu. Tržby 4,14 mld. USD však byly kvůli poklesu prodaného objemu naopak o 3 procenta horší, než očekávání analytiků. Firma před dvěma týdny spolu s výsledky za 4Q10 oznámila, že plánuje nakoupit vlastní akcie za miliardu dolarů. Součástí skupiny Altria je i americký výrobce cigaret Philip Morris USA, který v prosinci po navýšení tržního podílu zvýšil ceny u všech svých 18 značek o 8 centů na krabičku.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00DE - Průmyslové objednávky, m/m
9:00CZ - Průměrná mzda, reálný růst, y/y
9:30CZ - Nezaměstnanost
14:30USA - Míra nezaměstnanosti, s.a.
14:30USA - Průměrná hodinová mzda, m/m
14:30USA - Změna počtu prac. míst
16:00USA - Průmyslové objednávky, m/m