Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Největší skeptik na Wall Street Roubini očekává růst akciových trhů; nezapomíná však varovat před potenciálními riziky

Největší skeptik na Wall Street Roubini očekává růst akciových trhů; nezapomíná však varovat před potenciálními riziky

15.2.2011 17:13
Autor: Pavol Mokoš, Patria Finance

Nouriel Roubini, profesor ekonomie, který se proslavil svou předpovědí finanční krize, očekává na akciových trzích další růst, uvedl v rozhovoru pro CNBC.

Roubini, zařazený mezi investory do role věčného skeptika a pesimisty, překvapil svým výhledem pro ekonomiku Spojených států, která podle něj v letošních roce poroste o 3 procenta a akciové trhy by mohly alespoň v krátkodobém horizontu pokračovat v růstu. Přes tyto výhledy nezapomněl investory znovu varovat: „Úplná korelace mezi ekonomikou a akciovým trhem obvykle neexistuje. Tento rok se některé věci vyvíjejí dobře. Ekonomika se zlepšuje, daří se rozvíjejícím se trhům a zatím se daří také firmám. Existuje zde ale velké množství rizik,“ nechal se slyšet Roubini. Mezi těmito riziky zdůrazňuje zejména vysokou nezaměstnanost, vysoký rozpočtový deficit, hrozbu dvojitého dna na realitním trhu, slabost evropských ekonomik a riziko inflace z rozvíjejících se trhů.

Nouriel Roubini v rozhovoru dále uvedl, že žádná z politických stran ve Spojených státech nyní nemá dostatek vůle pro snižování vládního rozpočtového deficitu a tudíž se americká vláda bude i nadále zadlužovat, dokud nedojde k politické změně zásadního charakteru. Taková by dle Roubiniho mohla přijít s prezidentskými volbami nebo s volbami do Kongresu v příštím roce. Roubini, který je mimo jiné předsedou analytické společnosti Roubini Global Economics, má ohledně dalšího vývoje deficitu jednoznačný názor: „Více než bilionové deficity budou až do konce roku 2012 pro Spojené státy cestou nejmenšího odporu“.

Na rozdíl od Roubiniho některé další hlasy na Wall Street nevnímají vysokou nezaměstnanost jako komplikaci pro další růst akcií, nejméně v horizontu letošního roku. Hlasy z americké finanční sféry označují vysokou nezaměstnanosti za nejlepší pojistku pro další růst akcií, protože brání Fedu ve stahování likvidity ze systému a zajišťuje trvání jeho superuvolněné měnové politiky včetně úvah o možném QE3, pokud se situace na trhu práce do poloviny roku 2011 nezlepší (více v samostatném článku ZDE).


Váš názor
  • Roubini
    16.2.2011 9:39

    si v roce 2007 přečetl kňíhu Black Swan od Taleba kde je předpověd padu Lehmann Brothers a Fanny Mae!!!
    Andy
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data