Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Faber: Americké akcie jsou extrémně překoupené, z komodit čekám růst ropy

Faber: Americké akcie jsou extrémně překoupené, z komodit čekám růst ropy

22.2.2011 14:05
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

Obtížný rok mají před sebou podle investora Marka Fabera americké akcie, které označil za extrémně překoupené a zralé na korekci následující vývoj na rozvíjejících se trzích. Z komodit v jejich relativním srovnání sází na budoucí růst cen ropy. Spíše než s poptávkou ale dle Fabera bude její budoucí růst souvisel s politickým tlakem a napětím ve vícero zemích a výpadky dodávek.

„Při pohledu na růst amerických akcií na dvojnásobek jejich minim roku 2009 se obávám, že tento růst brzy dojde ke svému konci a zlomí se v pokles následující rozvíjející se trhy. V posledních sto letech naleznete pouze tři případy, kdy se to americkému akciovému trhu podařilo během dvou let tak, jako je tomu nyní,“ upozorňuje Faber pro indickou televizi TV-18, partnerskou s CNBC. Podle něj tomu tak bylo v letech 1932, 1934 a 1937. „Vždy se jednalo o reakci na předchozí extrémní přeprodání trhů, což nyní není a vždy po těchto růstech následoval v dalších 12 měsících negativní výnos,“ upozornil Faber s tím, že americký akciový trh je ovlivněn nadměrně pozitivním sentimentem, stejně jako část ekonomiky, zatímco vratké jsou zobchodované objemy a trh je extrémně překoupený dle jakéhokoli statistického modelu. „Můj pohled se přiklání ke korekci navazující na pokles emerging markets. Jestliže se díváte medvědím pohledem na tyto trhy, nemůžete se s takovým nadšením dívat na americké akcie, kde velmi značná část největších korporací generuje více než 50 procent svých zisků právě v rozvíjejících se ekonomikách, uvedl Faber. Podle něj na rozvíjejících se trzích, které ze svých naposledy dosažených maxim ustoupily o 20 a více procent a řada kvalitních (fundamentálně silných) titulů odepsala více jak 30 procent ještě pokles nedospěl ke svému dnu.

Na rozvíjejících se trzích dle vyjádření Fabera jeho nejsilnější obavy míří k Číně a k politickému napětí na dalších trzích. „V rámci čínského trhu není vše v pořádku a jakmile čínská ekonomika zpomalí více, než dnes analytici očekávají, dočkáme se ústupu jak u cen komodit tak u dalších sázek, za kterými stojí Čína. Pak budou velmi tvrdě postiženy země, jako je Austrálie, Brazílie či Indonésie,“ uvedl svůj názor Faber.

Při srovnání vývoje jednotlivých komodit (například vůči mědi) Faber ropu v žádném případě nepovažuje za relativně drahou a očekává růst její ceny i do budoucna. „Ropa není drahá ani vůči dalších komoditám ani vůči dalších druhům finálního zboží ve světě,“ řekl Faber s tím, že růst její ceny ale bude hnát zejména faktory, jako jsou dočasné výpadky dodávek či boom následující po panickém zlomu či události na některém z trhů. Takový růst ale podle Fabera obvykle dosahuje životnosti mezi 6 měsíci až rokem a půl, než je vystřídán novou pozitivní zprávou z ekonomiky, je ale obvykle spojen s prostředím, jehož jsme svědky nyní: nízkými úrokovými sazbami, superuvolněnou měnovou politikou a nárůstem dluhu.

Včasnou intervenci na trhu s ropou, pokud by pokračoval panický růst ceny, dnes naznačil významný exportér komodity, Saúdská Arábie. Princ Abdulaziz bin Šalmaj Al Saud, který je náměstkem ropného ministra země, uvedl, že Saúdská Arábie nedovolí distorzi světového trhu s ropou napětím v arabském světě a nasadí své rozsáhlé rezervy komodity, jakmile by výpadky fyzických dodávek vedly k nedostatku komodity. Vyzval také investory, aby nepodléhali panice a nereagovali panicky na rostoucí rizikovou prémii s tím, že země je přesvědčena a udělá vše proto, aby napětí odeznělo. Podle hlavního ekonoma Banque Saudi Franci v Rijálu Johna Sfakianidise je kultura Saúdské Arábie odlišná od zbytku regionu jak otevřeností světovému trhu tak například úrovní vzdělání a vybavení společnosti, která vnímá reálně, co se v regionu odehrává. To samé podle něj platí pro Kuvajt, Spojené Arabské Emiráty či Katar.

Zmírnit napětí na trhu s ropou se pokusila také Mezinárodní energetická agentura IEA. Růst cen ropy podle ní začíná ohrožovat proces oživení globální ekonomiky a hlavní ekonom Fatih Birol uvedl, že agentura je připravena vydat pokyn k uvolnění zásob ropy z nouzových rezerv. Krok aposledy učinila v roce 2005 v reakci na poškození infrastruktury po hurikánu Katrina v USA.

Americká ropa WTI dnes ráno zaznamenávala až 9% růst, který velmi pozvolna ustupuje na aktuálních více než 7 % a cenu nad 92 dolary za barel. Zhruba s jednoprocentním ziskem obchoduje ropa Brent.


Váš názor
 •  
  22.2.2011 20:49

  To ví kdekdo, že jsou akcie extrémně překoupené, ale ne všechny, nicméně akciová jízda ještě nekončí. Co se týče ropy, tak tu nežene kupředu hospodářský motor, ale nepokoje.
  Jasnovid
 • zalez
  22.2.2011 14:22

  dědku
  tk69
  • Re: zalez
   22.2.2011 15:18

   Tento Váš výkřik jako změní běh akciových dějin ?
   Peté13
Aktuální komentáře
21.10.2018
9:48Víkendář: Nejhorší ze všeho jsou Japonci. A Evropská unie.
20.10.2018
15:18Jak centrální banky zkrotí příští recesi?
9:31Víkendář: „Deep fake“ technologie jako další krok k paranoie a ohrožování demokracie
19.10.2018
22:05Houpačka na Wall Street
17:41Přichází velká uhelná rotace, někde by měly být elektromobily snad zakázány
17:25Proměnlivý pátek možná skončí dobře. Pomohlo americké obchodování a zprávy o Itálii  
17:24Summary: Schlumberger se držel tržního konsensu, Volvo ho opětovně překonal
17:13Pražská burza prohloubila ztráty, v Evropě se trápí Daimler  
16:58Technická analýza: Koruna pod tlakem, dolaru pomáhá Fed i Itálie
16:47Reuters: OPEC a jeho spojenci mají problém se zvýšením těžby
15:51Karel Sokolovský: Alibaba je pro mě čínská investice č. 1 (video)
15:15Ministryně Nováková: Výstavba jaderných bloků ČEZ musí respektovat akcionáře
13:51Investiční tipy Patrie pro USA: Když hospodářský cyklus stárne...  
13:47Obří pekárenská akvizice: Penam z Agrofertu znovu kupuje United Bakeries
12:12Perly týdne: Všude extrémní přeprodanost, atraktivní Facebook, Evropa dušená daněmi
11:26AMISTA investiční společnost, a.s. - Společnost SAFICHEM, investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s. zveřejňuje Vnitřní informaci
11:16Wüstenrot hypoteční banka a.s.- Informace k výplatě hypotečních zástavních listů
10:50Čínu potěšilo uvolnění regulace, ale evropské trhy se po slibném úvodu znovu trápí  
10:49Michelin posílá automobilový průmysl do červeného, unijní výtka Římu stahuje banky  
10:36Pimco si stojí za svým: Nízké sazby tu budou i nadále

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data